PDF prohlížeč v HTML5 si našel cestu do Firefoxu

Po necelém roce vývoje se můžete v aktuální vývojové verzi Firefoxu 14 setkat s integrovaným PDF prohlížečem v HTML5. Pro zobrazení PDF dokumentů tak odpadá nutnost mít nainstalován zásuvný modul Adobe Reader či jiné čtečky. Zobrazení by též mělo být rychlejší a bezpečnější. Jedná se stále o funkci ve vývoji, takže je velmi pravděpodobné, že se ve Firefoxu 14 neobjeví a objeví se až v některé z dalších verzí.

Pro správnou funkčnost integrovaného PDF prohlížeče si ve Správci doplňků zakažte zásuvný modul Adobe Readeru a hlavně při spuštění prohlížeče povolte integrovaný PDF prohlížeč (pokud budete dotázáni). Narazíte-li na nějaký PDF dokument, který v prohlížeči budete mít problém zobrazit, napište nám do komentářů či pošlete informaci o chybě přímo vývojářům. Ostatně, PDF soubor OpenMagazínu, který je zobrazen na následujícím obrázku, kdysi taktéž nešel zobrazit. A po našem nahlášení chyby již jde.

Integrovaný PDF prohlížeč ve Firefoxu

Integrovaný PDF prohlížeč, který je projektově označovaný jako pdf.js, je čistě webová záležitost. K jeho vytvoření postačilo HTML5, JavaScript a pár dalších věcí. Ve výsledku se jedná o projekt, který patrně najde uplatnění nejen u Mozilly, ale i jako součást jiných projektů.

Přečtěte si také

6 odpovědí

 1. DiGi napsal(a) :

  Vzhledem k tomu jak je PDFko zhulenej formát tak tedy velký respekt (i když má projekt zatím mušky).

 2. Jan F. napsal(a) :

  bezpečnější? Omlouvám se ale nechápu, proč je bezpečnější. Stejně ale není bezpečnější sandbox zabezpečení Adobe Readeru? Stejné zabezpečení bude mít i Flash Playeru pro Firefox. Bude mít pdf.js taky HTML5 Sandbox?

 3. Charla napsal(a) :

  Chrome má integrovaný prohlížeč PDF a první co jsem udělal, že jsem jej zakázal, protože mi přišel nepoužitelný, tak doufám, že si Mozilla dá záležet a bude lepší 😉 A doufám, že k tomu nebude potřeba hlásit každý PDF soubor, který se uživatel pokusí otevřít 🙂

 4. Lucas napsal(a) :

  To já používám pdf modul od Foxitu a jsem spokojen 🙂

 5. Zdesmy napsal(a) :

  Já používám od PDF-XChange, nemá chybu

 6. josefec napsal(a) :

  Na starším počítači, co máme doma, je to o dost pomalejší než doplněk od Adobe, takže dost nepoužitelné. V konkrétním dokumentu, co jsem otevřel, se jednotlivé stránky načítaly po znacích každá kolem 5 sekund. U doplňku od Adobe chvíli trvá načtení a otevření dokumentu, ale pak už je vše zobrazeno hned. Těžko porovnat paměťové nároky, ovšem ta rychlost je samozřejmě důležitější.