Rubriky: Firefox

PDF prohlížeč v HTML5 si našel cestu do Firefoxu

Po necelém roce vývoje se můžete v aktuální vývojové verzi Firefoxu 14 setkat s integrovaným PDF prohlížečem v HTML5. Pro zobrazení PDF dokumentů tak odpadá nutnost mít nainstalován zásuvný modul Adobe Reader či jiné čtečky. Zobrazení by též mělo být rychlejší a bezpečnější. Jedná se stále o funkci ve vývoji, takže je velmi pravděpodobné, že se ve Firefoxu 14 neobjeví a objeví se až v některé z dalších verzí.

Pro správnou funkčnost integrovaného PDF prohlížeče si ve Správci doplňků zakažte zásuvný modul Adobe Readeru a hlavně při spuštění prohlížeče povolte integrovaný PDF prohlížeč (pokud budete dotázáni). Narazíte-li na nějaký PDF dokument, který v prohlížeči budete mít problém zobrazit, napište nám do komentářů či pošlete informaci o chybě přímo vývojářům. Ostatně, PDF soubor OpenMagazínu, který je zobrazen na následujícím obrázku, kdysi taktéž nešel zobrazit. A po našem nahlášení chyby již jde.

Integrovaný PDF prohlížeč ve Firefoxu

Integrovaný PDF prohlížeč, který je projektově označovaný jako pdf.js, je čistě webová záležitost. K jeho vytvoření postačilo HTML5, JavaScript a pár dalších věcí. Ve výsledku se jedná o projekt, který patrně najde uplatnění nejen u Mozilly, ale i jako součást jiných projektů.

6 komentářů k článku “PDF prohlížeč v HTML5 si našel cestu do Firefoxu”

 1. DiGi napsal(a)

  Vzhledem k tomu jak je PDFko zhulenej formát tak tedy velký respekt (i když má projekt zatím mušky).

 2. Jan F. napsal(a)

  bezpečnější? Omlouvám se ale nechápu, proč je bezpečnější. Stejně ale není bezpečnější sandbox zabezpečení Adobe Readeru? Stejné zabezpečení bude mít i Flash Playeru pro Firefox. Bude mít pdf.js taky HTML5 Sandbox?

 3. Charla napsal(a)

  Chrome má integrovaný prohlížeč PDF a první co jsem udělal, že jsem jej zakázal, protože mi přišel nepoužitelný, tak doufám, že si Mozilla dá záležet a bude lepší 😉 A doufám, že k tomu nebude potřeba hlásit každý PDF soubor, který se uživatel pokusí otevřít 🙂

 4. Lucas napsal(a)

  To já používám pdf modul od Foxitu a jsem spokojen 🙂

 5. Zdesmy napsal(a)

  Já používám od PDF-XChange, nemá chybu

 6. josefec napsal(a)

  Na starším počítači, co máme doma, je to o dost pomalejší než doplněk od Adobe, takže dost nepoužitelné. V konkrétním dokumentu, co jsem otevřel, se jednotlivé stránky načítaly po znacích každá kolem 5 sekund. U doplňku od Adobe chvíli trvá načtení a otevření dokumentu, ale pak už je vše zobrazeno hned. Těžko porovnat paměťové nároky, ovšem ta rychlost je samozřejmě důležitější.