Rubriky: Firefox

Firefox 10 bude ve verzi s prodlouženou podporou

Firefox 10, který vyjde na konci ledna, bude nabízen i ve verzi s rozšířenou podporou. Bude se jednat o první verzi podle plánu na rozšířenou podporu, který byl uveřejněn loni na podzim. V rámci něj bude přibližně jednou za půl roku vydána verze, která bude podporována 3/4 roku.

Verze ponese označení Mozilla Firefox ESR a bude mít samostatné aktualizace na úrovni bezpečnostních aktualizací podobně, jako má dnes stále podporovaný Firefox 3.6. Jeho podpora by po vydání Firefoxu 10 měla skončit. Konkrétně se tak stane 12 týdnů po vydání tj. 24. dubna. Firefox 3.6 je nyní považován za verzi s rozšířenou podporou, kterou nahradí právě Firefox 10.

Firefox ESR (verze s rozšířenou podporou) bude totožný jako standardně vydaný Firefox 10. Zatímco v případě standardního Firefoxu vyjde po 6 týdnech Firefox 11, v případě verze s rozšířenou podporou vyjde po 6 týdnech verze 10.0.1, která bude obsahovat pouze bezpečnostní aktualizace a případně i úpravy řešící problémy se stabilitou.

12 komentářů k článku “Firefox 10 bude ve verzi s prodlouženou podporou”

 1. Mazarik napsal(a)

  Myslim, ze toto je krok spravnym smerom.

 2. Edds napsal(a)

  Predlzena podpora bude, ale pre koho bude urcena a ako sa k nej bude dat dostat nie je tak jednodznacne.

  The ESR is specifically targeted at groups looking to deploy it within a managed environment. It is not intended for use by individuals, nor as a method to mitigate compatibility issues with addons or other software. Mozilla will strongly discourage public (re)distribution of Mozilla-branded versions of the ESR.

  The ESR will not be marketed through mozilla.com properties other than the Enterprise wiki page, staging servers, and/or blogs.

  zdroj je mozilla wiki

 3. miskith napsal(a)

  Ta verze 10 s rozšířenou podporou má teda nahradit verze 3.6 nebo tu bude vedle zastaralé verze 3.6 časem i zastaralá verze 10?

 4. Michal Stanke napsal(a)

  miskith: Verze 3.6 dostává dnes jen bezpečnostní aktualizace, žádné nové fce. ESR bude při vydání vycházet z „vnitřností“ FF10. FF10 dostane aktualizace na 11, 12, atd. (včetně nových fcí). ESR dostane jen bezpečnostní aktualizace tak, jako teď 3.6.

 5. miskith napsal(a)

  Jestli to dobře chápu, tak to není odpověď na mou otázku… Momentálně je situace taková, že mimo nové verze tu je i FF 3.6 ze kterého nechtějí uživatelé přejít asi kvůli novému designu nebo já nvm proč. A protože (jak ste taky psal) na něj vychází jen hotfixy, způsobuje to problémy tvůrcům webů, kdy musí kontrolovat zpětnou kompatibilitu a počítat s těmito uživateli (I když u FF to není tak horké jako třeba u IE). A moje otázka byla, jestli s vydáním FF10 ESR se vlastně zruší podpora FF3.6 a automaticky se to těmhle uživatelům přeinstaluje na FF10ESR a nebo jestli tu bude další skupina uživatelů, kteří zůstanou na FF10 ESR, takže na konci roku 2012 tu bude FF3.6, FF10 a FF1x?

 6. Radim napsal(a)

  Nevíte někdo jak to vypadá s připravovaným novým správcem stahování, v jaké verzi by se měl objevit??

 7. Martin Hubáček napsal(a)

  Na nového správce stahování už čekám jako na smilování mnoho verzí :-/ Snad to dopadne v FF11/12 ..

 8. julo napsal(a)

  re:Radim
  To musis sledovat bug https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=564934

  Podla doterajsieho priebehu ak si velky optimista tak sa mozes tesit na V12. Ja by som to tipol na 13/14.

 9. Martin Hubáček napsal(a)

  No, uvidíme.. osobně pokud by nový správce stahování klapnul kolem verze FF 11/12 tak bych byl opravdu šťastný. Ovšem poměrně nechápu proč se tak dlouho na toho správce nesáhlo? Mnoho komponent FF bylo přepsáno či vylepšeno, ale správce ne… je to škoda.

 10. Edds napsal(a)

  V 11 na 100% nie, ta uz ma code freez, a je v Aurore. Najskor je to mozne v 12tke ak to stihnu do 31.1.2012, ak nie tak v 13. Momentalne je ale relativne ticho okolo tejto featury. Ja by som si tipol na 13 verziu (vydanie 5.6.2012)

 11. Roman napsal(a)

  9 měsíců je žalostně málo.
  Znemožňuje to nasazení ve firmách, kde chtějí mít správci dlouhodobě stabilní prostředí. Firefox se tím dobrovolně připravuje o poměrně velký trh.

 12. Edds napsal(a)

  Roman: asi to nie je malo ked Mozilla pol roka diskutovala s firmami o tom a zhodli sa na takom obdobi…
  a okrem ineho nie je to vobec 9 mesiacov ale ovela viac… technicky bude Firefox 10 ESR podporovany od 31.1.2012 do 12.2.2013 cize viac ako rok.
  https://wiki.mozilla.org/images/9/9d/Esr-release-overview.png