Firefox bude nabízen ve verzích s prodlouženou podporou

V souvislosti s krátkými vývojovými cykly Firefoxu, kdy je nová verze vydávána každých 6 týdnů, se delší dobu debatovalo, zda vedle nich nenabízet verze s prodlouženou podporou. Po té volají zejména správci velkých firemních sítí, pro které je časté nasazování nové verze problém. Kev Needham z Mozilly nyní představil návrh na vydávaní verzí s prodlouženou podporou. Jsou označovány jako Extended Support Release (ESR).

Na stránce ve wiki se uvádí, že v rámci existujícího návrhu bude verze s prodlouženou podporou vydávána jednou za 30 týdnů (tj. což je něco přes půl roku) a podporována bude vždy 42 týdnů (přibližně 3/4 roku). Překryv dvou verzí s rozšířenou podporou je tak 12 týdnů, v rámci kterých mohou uživatelé přejít na novou verzi. Nejlépe vše demonstruje následující obrázek.

K obrázku je dobré podotknout, že označení ESR je jen orientační a výsledné verze budou mít patrně stejný či velice podobný název jako ty dnešní. To samé se týká verzování, které bude vycházet z vydávaných verzí Firefoxu. První verze s rozšířenou podporou by měla vyjít za cca. 6 – 12 týdnů a měla by být založena na Firefoxu 8 či 9.

Určitě krátká zmínka k aktualizacím. V rámci nich budou distribuovány pouze bezpečnostní opravy a budou vydávány přibližně jednou za 6 týdnů a kopírovat vydávání verzí Firefoxu, které budou vycházet v rámci krátkých vývojových cyklů. Pokud by se veřejně objevila informace o bezpečnostní chybě, vyjde samozřejmě aktualizace v nejkratším možném termínu.

Vzhledem k tomu, že po celou dobu se bude jednat o stejnou verzi (s případnými aktualizacemi), nebude hrozit, že s minoritními aktualizacemi přijdete z důvodu nekompatibility o nějaký nainstalovaný doplněk. Na druhou stranu se může stát, že autor doplňku bude nové funkce doplňku nabízet pouze pro nové verze Firefoxu, které budou vycházet v rámci krátkých vývojových cyklů.

Stručně řečeno, na vydávání Firefoxu v rámci krátkých vývojových cyklů se aktuálně nic nemění a budou i nadále vycházet každých 6 týdnů. Vedle toho bude k dispozici verze s rozšířenou podporou. Firefox 3.6 je aktuálně nabízen jako verze s rozšířenou podporou a ještě nějaký čas bude podporován. Zdá se, že minimálně do konce roku. Mimo Firefoxu by se stejný model měl týkat i Thunderbirdu, ale k němu prozatím nebylo nic detailního zmíněno.

Přečtěte si také

Jedna odpověď

Přidat komentář

 1. Kamil napsal(a) :

  Aspoň něco.
  Starý model vývoje ale byl lepší. Ani tento postup neodstraní všechny potíže uživatelů způsobené novým vývojovým „modelem“.

  Kamil Kolář
  Praha

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *