Rubriky: Firefox

Firefox bude nabízen ve verzích s prodlouženou podporou

V souvislosti s krátkými vývojovými cykly Firefoxu, kdy je nová verze vydávána každých 6 týdnů, se delší dobu debatovalo, zda vedle nich nenabízet verze s prodlouženou podporou. Po té volají zejména správci velkých firemních sítí, pro které je časté nasazování nové verze problém. Kev Needham z Mozilly nyní představil návrh na vydávaní verzí s prodlouženou podporou. Jsou označovány jako Extended Support Release (ESR).

Na stránce ve wiki se uvádí, že v rámci existujícího návrhu bude verze s prodlouženou podporou vydávána jednou za 30 týdnů (tj. což je něco přes půl roku) a podporována bude vždy 42 týdnů (přibližně 3/4 roku). Překryv dvou verzí s rozšířenou podporou je tak 12 týdnů, v rámci kterých mohou uživatelé přejít na novou verzi. Nejlépe vše demonstruje následující obrázek.

K obrázku je dobré podotknout, že označení ESR je jen orientační a výsledné verze budou mít patrně stejný či velice podobný název jako ty dnešní. To samé se týká verzování, které bude vycházet z vydávaných verzí Firefoxu. První verze s rozšířenou podporou by měla vyjít za cca. 6 – 12 týdnů a měla by být založena na Firefoxu 8 či 9.

Určitě krátká zmínka k aktualizacím. V rámci nich budou distribuovány pouze bezpečnostní opravy a budou vydávány přibližně jednou za 6 týdnů a kopírovat vydávání verzí Firefoxu, které budou vycházet v rámci krátkých vývojových cyklů. Pokud by se veřejně objevila informace o bezpečnostní chybě, vyjde samozřejmě aktualizace v nejkratším možném termínu.

Vzhledem k tomu, že po celou dobu se bude jednat o stejnou verzi (s případnými aktualizacemi), nebude hrozit, že s minoritními aktualizacemi přijdete z důvodu nekompatibility o nějaký nainstalovaný doplněk. Na druhou stranu se může stát, že autor doplňku bude nové funkce doplňku nabízet pouze pro nové verze Firefoxu, které budou vycházet v rámci krátkých vývojových cyklů.

Stručně řečeno, na vydávání Firefoxu v rámci krátkých vývojových cyklů se aktuálně nic nemění a budou i nadále vycházet každých 6 týdnů. Vedle toho bude k dispozici verze s rozšířenou podporou. Firefox 3.6 je aktuálně nabízen jako verze s rozšířenou podporou a ještě nějaký čas bude podporován. Zdá se, že minimálně do konce roku. Mimo Firefoxu by se stejný model měl týkat i Thunderbirdu, ale k němu prozatím nebylo nic detailního zmíněno.

Jeden komentář k článku “Firefox bude nabízen ve verzích s prodlouženou podporou”

  1. Kamil napsal(a)

    Aspoň něco.
    Starý model vývoje ale byl lepší. Ani tento postup neodstraní všechny potíže uživatelů způsobené novým vývojovým „modelem“.

    Kamil Kolář
    Praha