Rubriky: Firefox

Firefox 3.7 se neruší!

V uplynulých dnech se na několika místech objevila informace, že se vývoj Firefoxu 3.7 ruší, případně že některé plánované funkce nebudou dostupné. Tato informace se nezakládá na pravdě, protože nic se neruší. Jak už mnozí víte, tento týden by měl vyjít Firefox 3.6. Další plánovaná verze, Firefox 3.7, pak byl plánován na konec jara či začátek léta. Mozilla už nějaký čas pracuje na oddělení běhu zásuvných modulů od prohlížeče a tato funkce je již nějaký čas dostupná ve vývojových verzích.

Protože se jedná o prakticky hotovou funkcionalitu, bylo rozhodnuto, že se s ní nebude čekat na konec jara a bude uživatelům dostupná dříve. Vývojová verze, která nese označení Lorentz (dle stejnojmenného parku), by měla být dostupná uživatelům ve finální verzi již koncem března či v dubnu. Kromě již zmiňovaného oddělení běhu zásuvných modulů od Firefoxou se hovoří o začlenění vylepšené formy automatických aktualizací. Otevřenou otázkou pak zůstává začlenění podpory některých nových věcí pro webové vývojáře. Prozatím nebylo definitivně oznámeno, zda tato verze ponese označení 3.7 či bude dostupná jako výrazná aktualizace řady 3.6. Předpokládá se spíše druhá varianta.

O aktuální filozofii Mozilly ohledně distribuce nových funkcí se ve svém blogu rozhovořil Mike Beltzner (vedoucí vývoje Firefoxu). Jak již zmínil loni na podzim v rámci Mozilla DevDay v Praze, je snahou Mozilly vydávat nové verze častěji. Letos se tak pravděpodobně dočkáme více menších aktualizací, takže se k uživatelům dostanou novinky dřívěji. Na letošní rok je též naplánovaná výraznější úprava uživatelského rozhraní Firefoxu, která by měla být dostupná v rámci Firefoxu 4. Ten by měl být jako „preview“ dostupný v létě a finální verze je plánována na podzim.