Rubriky: Firefox

Firefox 34 bude mít lepší ochranu proti podstrčeným vyhledávačům

Jedním z problémů, s kterým se mohou uživatelé Firefoxu setkat, jsou nechtěné změny, které v uživatelském profilu provedly aplikace třetích stran. Stačí si nevšimnout zaškrtávacího pole v instalaci nějakého programu a hned máte nastaven jiný vyhledávač či třeba nový panel.

Nejen Firefox s podobnými nechtěnými změnami bojuje dlouhodobě. Před více než rokem zamezil změnám vyhledávání z adresního řádku, v připravovaném Firefoxu 34 pak učiní těžší nechtěné přenastavení výchozího vyhledávání. Nastavený výchozí vyhledávač zmizí z konfiguračních předvoleb about:config a na místo bude tato informace uložena v samostatném souboru v profilu. Nastavení pak bude vázáno na konkrétní uživatelský profil, takže nepůjde tak snadno zvenčí provést přenastavení.

Tato změna samozřejmě není neprůstřelná, protože cokoliv, co může změnit uživatel z Firefoxu dokáže i instalace aplikace třetí strany. Cílem je ale tyto změny co možná nejvíce znesnadnit. V plánu je i cílené blokování vyhledávacích modulů, které nebudou respektovat volbu uživatele.

3 komentářů k článku “Firefox 34 bude mít lepší ochranu proti podstrčeným vyhledávačům”

 1. ledvinsky napsal(a)

  Tento članok ma dost zaujal vzhladom na to že mam posledne dni problemy
  s prehliadačom stale sami mení dom. stranka na istartsurf.com. prehliadač som aj resetoval vymazal všetky vlastne nastavenia hesla odkazy a nič nepomohlo. presne ako píšete stranka je plna reklam odkazov. s pozdravom L.Ledvinský

 2. MaofKO napsal(a)

  Mení ti to zrejme nejaký externý program mimo Firefoxu, tu je návod, ako sa toho zbaviť:
  http://malwaretips.com/blogs/remove-istartsurf-virus/

  adminovi sa ospravedlňujem za link.

 3. Net napsal(a)

  Pane Ledvinsky, mazat hesla nemá smysl.
  Co myslíte tím „resetování“? Smazat jste celý Profil Firefoxu?
  Nejrozumnější je začít obnovou aplikace Firefox, protože ta odstraní data, která by mohla být problémová, ale ponechá údaje jako jsou např. hesla, historie prohlížení apod. V nich takový problém být nemůže. Je zbytečné je mazat a přijít o potřebné údaje jako jsou hesla. Správný postup:
  https://support.mozilla.org/cs/kb/obnova-firefoxu-snadne-reseni-vetsiny-problemu

  Někdy bývá problém i mimo Firefox, protože nějaký program znovu a znovu mění nastavení Firefoxu. Přeci jen bych zkusil program AdwCleaner. Proveďte pomocí něj kontrolu. (stahujte třeba tady http://general-changelog-team.fr/fr/downloads/finish/20-outils-de-xplode/2-adwcleaner )
  Je to jednoduché a velmi rychlé. Stáhněte AdwCleaner, ukončete Firefox, spusťte AdwCleaner a proveďte Scan. Poté počkejte na výsledek a případně proveďte „čištění“ clean.

  Pokud ani to nepomůže, tak to prodiskutujte na: http://forum.mozilla.cz/viewforum.php?f=3