Rubriky: Firefox

Firefox 37 vyjde s předstihem už v úterý

Nová verze Firefoxu s číslem 37 měla původně vyjít 7. dubna. Mozilla se ale rozhodla cyklus posunout a tak můžete aktualizaci očekávat už toto úterý 31. března. Největší novinky se chystají na verzi 38, která vyjde zároveň s rozšířenou podporou v kanálu ESR, ale ani 37 nepřijde úplně zkrátka.

Hlavní novinky a změny budou v oblasti šifrování – vyhledávač Bing bude používat HTTPS, bylo zlepšeno hlášení chyb pro SSL a odstraněna podpora algoritmus DSA a návratu k nebezpečným verzím TLS.

Pro vývojáře je přichystané ladění v prohlížečích třetích stran pomocí funkce zvané Valence (dříve Firefox Tools Adapter), a také průzkumník animací.

Kompletní seznam novinek a změn najdete v poznámkách k vydání.

13 komentářů k článku “Firefox 37 vyjde s předstihem už v úterý”

 1. JohnWayne napsal(a)

  S predstihom? 😀 veď na slovenskej stránke mozilla.sk už keď vyšla verzia 36, tak písali, že 37 vyjde 30. marca, takže aký predstih 😀

  1. Michal Stanke napsal(a)

   S předstihem oproti pravidelnému cyklu 6 týdnů. Firefox 36 byl 24. února, takže 37 je už po 5 týdnech.

 2. JohnS napsal(a)

  Bude už tam konečně Media Source Extensions, nebo to zase posunou do další bety jako minule?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   MSE zatím zřejmě odsunuto, viz Bug 881512 a Bug 778617.

 3. JohnS napsal(a)

  MSE tam je 🙂
  http://i.imgur.com/IN5uKcr.png

 4. Velda napsal(a)

  Je v těchto pseudonových verzích nového něco jiného než chyby? Nic víc se totiž za tak krátkou dobu nestihne udělat…

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Vývoj verzí probíhá delší dobu – po 6 týdnech se pouze hotové věci dostávají k uživatelům. Co je nového můžete vždy zjistit v poznámkách k vydání.

   Jaké chyby máte na mysli? Rádi vám s nimi pomůžeme na fóru podpory.

 5. Velda napsal(a)

  Pokud vývoj jedné verze takového složitého projektu jakým Firefox je trvá 6 týdnů, znamená to, že kromě byrokracie nezbývá čas na nic jiného, zejména na testování.
  Verze 35 strašně kumulovala systémové prostředky (po několika hodinách 2 GB s 1 otevřeným panelem), což „díkybohu“ verze 36 opravila, nicméně přinesla nový geniální bug, kdy mi přestane v určitou chvíli Firefox načítat weby, nejde vypnout, nejde killnout, musí se restartovat počítač. To pak nejvíc nasere ta geniální hláška při znovuotřevření „Firefox už běží… blabla“, když víte, že tam máte zombie proces…
  Od verze 33 nefungují klíčová slova v adresním řádku, protože někdo cosi opravoval a rozbil tím něco, co fungovalo snad od doby, co Firefox existuje https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1124238 a vypadá to, že už přes 2 verze (36, 37) to nikdo nebyl schopný opravit.

  Čili poslední 3 verze jsem byl průběžně nucen používat čisté profily, zkoušet reinstalovat FF, a tak dále, nepoužívat doplňky (což pak FF trošku ztrácí všechny výhody oproti všem ostatním prohlížečům, protože ty nic, co by se mohlo nazývat doplňky nemají).
  Naštěstí to vyřešile downgrade na FF 31 ESR a všechno zde funguje, doufám, že v další verzi ESR opět bude všechno fungovat. Masochisty, co používají běžné FF lituji. Strachovat se každých 6 týdnů, co nového se rozbije…

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Jak cyklus vývoje vypadá se můžete podívat třeba na Mozilla Wiki. Už tak funguje od verze 4, v té době jsme o tom psali i tady několik článků, třeba tento.

   S byrokracií rozhodně problém není. Vývoj probíhá kontinuálně ve větvi central (noční sestavení). V určitě chvíli se odštěpí aurora (Firefox Developer Edition) a před vydáním čeká ještě finální stabilizace ve fázi betaverze.

   Pokud i přesto takovému cyklu vývoje nedůvěřujete, můžete používat Firefox pro firmy (ESR) s delší podporou. Další vyjde s Firefoxem 38.

   EDIT: Já používám noční sestavení Firefoxu (update každý den) a nic se mi nerozbíjí. S problémy se můžete vždy obrátit na fórum.

 6. Velda napsal(a)

  Nevím, jestli jste četl, co jsem psal, ale s bugy v aplikaci mi člověk někde na fóru nepomůže a Firefox ESR už používám.

  Já Firefox používám od verze 1.5 a FF fungoval solidně do verze 3.x.x, od té doby je to jen horší a horší. Takže to, že to tak funguje roky nemění nic na tom, že už roky je to špatné.

  Ale chápu, že Mozilla upírá všechny síly na vytvoření Serva, ale to není důvod zanedbávat současnou verzi…

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Samozřejmě četl. Jen jsem zcela nepochopil zmínku o Firefoxu 36, když používáte ESR…

   Z popisu nepoznám, jestli jde o bug ve Firefoxu, doplňku nebo nějaké nastavení. I na fóru ale můžeme pomoci alespoň najít odpovídající hlášení v Bugzille, případně do ní problém sami nahlásit. Konverzace pod článkem ale k hlášení bugů a řešení problémů vhodná není.

 7. Uživatel napsal(a)

  Mám povolené aktualizace. Do teď mi PC, i když starý běhal slušně. Pak přišly poslední 2 aktualizace Firefoxu a je problém. Začal házet několikrát denně hlášku, že je okno zaneprázdněné nebo zásuvný modul verze Adobe Flash Player 14 Plugin … nereaguje. Tím blokuje různé reklamy, videa na stránkách a ty se pak nenačítají dokud nerestartuji PC. Tím se mi zavřou veškerá okna, pak to chvilku funguje a zase. Asi co s tím nemá smysl řešit, proto bych se rád vrátil o 2 aktualizace zpět kde to fachalo, ale nevím jak nejsem zrovna borec na PC. Jinak po poslední aktualizaci Skype mi nejdou přes něj posílat fotky. Píše foto je nedostupné. Díky za radu všem.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Napište prosím na fórum http://forum.mozilla.cz/viewforum.php?f=3, kde vám dokážeme poradit s Firefoxem nejlépe.

   Co se týče Skypu, s tím si bohužel rady vědět nebudeme, protože fórum je pro aplikace Mozilly (a to Skype není). Se Skypem tedy napište třeba na http://pc.poradna.net/ nebo se obraťte přímo na podporu Skypu.