Rubriky: Firefox

Firefox Developer Edition a budoucnost Firebugu

U příležitosti 10 let Firefoxu byla uvolněna jeho nová verze, která nese název Firefox Developer Edition. Jak je již z názvu patrné, jedná se o verzi Firefoxu určenou pro vývojáře. V čem je rozdílná oproti Firefoxu s vývojářskými nástroji? První rozdíl, kterého si všimnete, je vzhled. Firefox Developer Edition je v tmavém provedení a vývojářské nástroje jsou dostupné přímo z hlavní lišty aplikace.

Hlavním tahákem je Valence (dříve pod názvem Firefox Tools Adapter), což je funkce, která umožňuje vzdálené ladění prohlížečů třetích stran jako je např. Chrome či Safari. Vedle toho je k dispozici vývojové prostředí WebIDE, které umožňuje úpravu webových stránek a aplikací.

Firefox Developer Edition

Firefox Developer Edition si můžete volně stáhnout. K dispozici je i ke stažení i česká verze. Je dobré poznamenat, že Firefox Developer Edition je nyní založen na vývojové verzi Firefox Aurora.

V souvislosti s vývojářskými nástroji by určitě neměla zapadnout jedna novinka, která se týká populárního rozšíření Firebug. Ten bude v budoucí verzi nadstavbou současných vývojářských nástrojů Firefoxu. Nebude jim tedy jako dnes konkurovat, ale bude rozšiřovat jejich možnosti.

5 komentářů k článku “Firefox Developer Edition a budoucnost Firebugu”

 1. marvays napsal(a)

  zdravím. chtěl jsem vyzkoušet tuhle novinku, ale odkaz na českou verzi bohužel stáhne verzi anglickou. nevím, jestli je odkaz špatný, nebo českou verzi zrušili?

 2. Jiří Macich ml. napsal(a)

  Ahoj. Co přesně znamená „umožňuje vzdálené ladění prohlížečů třetích stran“? Mám teď na chalupě s sebou jenom iPad, takže nemohu sám Firefox Developer Edition otestovat 🙂

 3. Pavel napsal(a)

  Odkaz na českou verzi stahuje verzi originální (anglickou).

 4. Jan Zálešák napsal(a)

  Rád bych věděl,kde je ta česká verze,odkaz je na anglickou verzi!
  Díky Honza

 5. Pavel Cvrček napsal(a)

  Odkaz jsem opravil, díky za upozornění.

  Jiří Macich ml.: Napsal jsem to koukám dost nepřesně. Jde o vzdálené ladění webových aplikací v různých prohlížečích, které to umožňují. Jedná se o napojení na jejich API.