Rubriky: Firefox

Firefox 4.0 a nemodální dialogy JavaScriptu

Pakliže používáte některou z posledních vývojových verzí Firefoxu 4.0, mohli jste se setkat s novou podobou dialogů JavaScriptu. Ty byly až dosud modální, což znamená, že jejich zobrazení v některém z panelů blokovalo práci s ostatními. Nově mají tyto dialogy nemodální podobu (viz screenshot), jsou zobrazeny v rámci panelu, takže neblokují další práci s Firefoxem.

Dialog JavaScriptu ve Firefoxu 4.0

7 komentářů k článku “Firefox 4.0 a nemodální dialogy JavaScriptu”

 1. v6ak napsal(a)

  Výborně! Konečně přestane fungovat ono Pes jitrničku sežral (postupné zobrazování celé této říkanky pomocí alertů)!

  Jak to je u HTTP autentizace? (Třeba na https://is.muni.cz/auth/ .) Je tam taky takovýto dialog? Jak to tady bude s focusem a notifikacemi?

 2. mab napsal(a)

  No konečně, v Mozille se vzbudili!

 3. puchal napsal(a)

  to 1. není tam takový dialog…
  btw zajímavé mi příjde ještě výběr u používaných nicků kde je nepatrná čárka + použité menší písmo:)

 4. Pavel Cvrček napsal(a)

  [1] Tak už nějaký ten týden je v případě opakovaných JavaScriptových dialogů dostupná volba na jejich další nezobrazování. Co se týče HTTP autentizace, tak té se to aktuálně netýká. Bude patrně řešena trochu jinak, i když taktéž nemodálně.

  Viz https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=567804

 5. Jan Pejša napsal(a)

  Bohužel nevím jestli je dobré odstranit křížek z pravého horního rohu. Nebyla na toto téma diskuze v bugzille? Docela by mne to zajímalo jestli mají nějaký výzkum či usability testy, když odstranili GUI prvek. Chrome 7.0 křížek u oken typu „alert“ či „prompt“ má (a tipuji že i všechny ostatní prohlížeče).

 6. Pavel Cvrček napsal(a)

  Příslušný bug je následující: https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=59314 Detailněji jsem ho ale nepročítal (je dlouhý!), takže ti nejsem schopen odpovědět.

 7. Michal Čaplygin napsal(a)

  Také doufám, že stávající podoba je pouze prozatímní ‚proof-of-concept‘ který bude buď radikálně překopán a nebo (a to bych byl možná i radši) celkově revertnut. Na aktuální podobě (Mienfield vydaný 2010-11-30) shledávám tyto nedostatky:
  – vykreslení matu na širokém viewportu a slabé grafice je neúnosně náročné (nepochopitelně, vykreslovací proces se na mém stroji děje pokaždé, kdy se už jednou vyrenderovaná rozmatlaná stránka pod dialogem znovuzobrazuje: když se přepnu do jiného okna a vrátím zpět na okno s dialogem, procesor zažívá středověk a já, dokud to všechno nedopočítá, kýžené okno nevidím.)
  – při odtabování na vedlejší záložku a vrácení se zpět neexistuje (nebo jsem nenašel) způsob, jak dialog zavřít bez použití myši (escapem třebas). Focus se totiž vrátí do stránky POD dialogem (!) takže je možné touto stránkou scollovat (šipkami) přeskakovat mezi odkazy a formulářovými elementy (tabem) a aktivovat je (enterem) (jak jsem již poznamenal, na mém stroji je to otázka sekun než se i triviální operace graficky prod „matným sklem“ projeví. Z toho všeho usuzuji, že nejen všechny ostatní záložky, ale i aktuální původce dialogu normálně ‚žije‘, tj vykonávání skriptů běží, mohou se vesele tvořit nové a nové dialogy (!) nad starými.
  – založil jsem s tímto související legrační bug https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=615186 , zájemci si mouho zkusit zreprodukovat.