Rubriky: Firefox

Ne, Mozilla nekritizuje Google, Apple či Microsoft za integraci pluginů

Čas od času se na webu začne šířit nějaká ta dezinformace. Protentokrát si můžete přečíst zprávu, že Mozilla údajně kritizuje Google, Apple či Microsoft za způsob, jakým integrují své doplňky do Firefoxu. Zpráva je založena na blogovém zápisku Asy Dotzlera, což je zaměstnanec Mozilly. Podstatné ovšem je, že jako u všech svých zápisků vyjadřuje svůj osobní názor. Dost často však bývají při honbě za nějakou zajímavou zprávou chybně zaměňovány za vyjádření Mozilly. Mozilla (pokud se bavíme o Mozilla Corporation) však uveřejňuje zprávy v oficiálním blogu či formou tiskových zpráv. Není tedy pravdou, že by Mozilla něco takového kritizovala.

Automatická integrace doplňků do Firefoxu ze strany software třetích stran je dost často o hledání hranice, kdy je tato integrace uživatelem očekávána, a kdy je vnímána „jako spyware“. Zatímco integrace zásuvného modulu multimediálního přehrávače (např. Windows Media Playeru) je ze strany uživatele očekávána, z nové lišty, kterou při instalaci neodsouhlasil, nebude patrně příliš nadšen. Jak například zmiňuje Benjamin Smedberg, jiný zaměstnanec Mozilly, na samotné integraci jednotlivých produktů není nic špatného. Samozřejmě vždy záleží na formě.

Automatická instalace doplňků do Firefoxu projde do budoucna změnou. Uživatelé by měli dostat nad jejich instalací větší kontrolu (ukázka návrhu GUI) a uvažuje se též, že by se s aktualizací na Firefox 4.0 automaticky zakázala všechna automaticky nainstalovaná rozšíření z předchozí verze. Uživatelem nainstalovaných rozšíření se tato změna pochopitelně netýká.

Jeden komentář k článku “Ne, Mozilla nekritizuje Google, Apple či Microsoft za integraci pluginů”

  1. Seattleman napsal(a)

    Konečne to ktosi napísal otvorene. Občas mám plné zuby dnešných rádoby novinárov/redaktorov/editorov, ktorí v honbe za vyššou čítanosťou sa nezamýšľajú nad tým, o čom píšu.