Rubriky: Firefox

Firefox 4.0 a plánované animace v GUI

Jednou z plánovaných novinek pro Firefox 4.0 je podpora animací v GUI. Asi nejlépe lze podporu animací ilustrovat na otevírání nového panelu (viz obrázek níže), kdy se nově otevíraný panel postupně zobrazuje. Animace tak nejsou faktickou funkcí, ale spíš v uživateli vytvářejí dojem rychlé odezvy produktu („něco se ihned děje“). Stephen Horlander z Mozilla Corporation se teď o plánované podpoře animací trochu rozepsal a přinesl několik ukázek. Přehled dalších nápadů z této oblasti lze nalézt v Mozilla Wiki.

Animace otevírání nového panelu ve Firefoxu 4.0

Zdroj obrázku: Chromatic Pixel

7 komentářů k článku “Firefox 4.0 a plánované animace v GUI”

 1. v6ak napsal(a)

  Doufám, že to půjde vypnout. Já tyto věci sice v nejhorším případě přetrpím, ale moc je rád nemám.

 2. casso napsal(a)

  Pridavam sa k v6ak. Uz teraz mi firefox zoziera cca 150MB z ramky. Momentalne aktivne testujem 3.6 verziu a priznam sa ze nieje onic lepsia v smeroch, ktore mi najviac vadia. Aj napriek tomu je FF moj najoblubenejsi browser ci uz pod win alebo linuxom.

 3. v6ak napsal(a)

  FF mi sice běžně zabírá ještě víc, ale vůbec mi to nevadí. Spíš se na to nechci koukat. Navíc si nemyslím, že toto zvýší spotřebu paměti.

  U Opera mini jsem si animace vypnul a to jsem ještě asi neviděl, aby s tím měl nějaký mobil zásadní problém. Prostě se na to taky nechci koukat.

 4. Charla napsal(a)

  „něco se ihned děje“ jen doufám, že kvůli animaci se nestane, že se bude vykreslovat animace a na samotný nový panel se bude čekat o minutu déle. Ostatně IE 8 na mnohých počítačích něco podobného předvádí – po stisku klávesové zkratky pro nový tab a jejím přidržení mi FX začne okamžitě otevírat rychle za sebou nové panely, kdežto IE 8 mi začne graficky vykreslovat tlačítka, takže v době kdy FX má 20 nových panelů tak IE má stěží 5, tak doufám, že to nedopadne podobně.
  Nechci se tu dušovat, že se mi pěkně vypadající aplikace nelíbí, ale dělat z aplikací zbytečně omalovánky, které sice hezky vypadají, ale začínají postrádat svůj původní účel, je poněkud nešikovné. Typickým příkladem budiž FireWally – dříve například Kerio Firewall kontroloval síťovou komunikaci a dělal jen toto a dělal to dobře. Dnešní programy vypadají mnohem lépe – barevněji, firewally obsahuje i kontrolu na viry, spyware a všechno možné, ale samotný účel kvalitně a efektivně monitorovat síťový provoz poněkud pokulhává.

 5. Carfi napsal(a)

  Nevim proč, ale dost mi to připomína Chrome

 6. Charla napsal(a)

  [4] Však si tu i pár lidí postesklo, že je to chromizmus. Hold Firefox chromovatí. Ale třeba se bude i tak rychle jako Chrome spouětět. 😀

  Co se vzhledu týče, napadá mě jedna otázka…. Nový vzhled – co bude se skiny a s Personas? Počítá se s nimi i dál?

 7. Pavel Cvrček napsal(a)

  [4] Co je na animacích GUI chromovitého? 🙂
  [5] Ano, počítá.