Rubriky: Firefox

Firefox 4.0 nabídne vyhledávání pomocí Bingu či Heureky

S příchodem Firefoxu 4.0 dojde k úpravě výchozí sady vyhledávacích modulů, které jsou distribuovány spolu s Firefoxem. Jedná se o ty moduly, které vám skrze pole pro vyhledávání, které se nachází v pravém horní části okna prohlížeče, zprostředkovávají vyhledávání. Jak v anglické, tak české verzi je zde výchozí vyhledávání skrze Google, což zůstává nezměněno.

V anglické verzi dojde k odstranění vyhledávačů Answers.com a Creative Commons. První zmíněný vyhledávač nebyl vůči vyhledávacímu modulu Wikipedie, který je taktéž ve výchozí sadě obsažen, tolik používán. Vyhledávač Creative Commons se pak v průběhu let změnil ze specializovaného vyhledávače do vyhledávače pomocí standardních vyhledávačů jako Google, Yahoo apod.

V anglické verzi naopak dojde k přidání vyhledávače Bing, který je po Google a Yahoo celosvětovou trojkou ve vyhledávání. K tomuto přidání je k dispozici FAQ, z kterého mimo jiné vyplývá, že mezi Mozillou a Microsoftem existuje u Bingu podobná dohoda jako má Mozilla např. s Google či Yahoo, kde na základě příchozích uživatelů získává finanční prostředky. V anglické verzi Firefoxu 4.0 tak budou k dispozici následující vyhledávací moduly (dle pořadí): Google, Yahoo, Bing, Amazon, eBay a Wikipedie.

Vyhledávací moduly Firefoxu 4.0

V české verzi Firefoxu 4.0 nemá seznam výchozích vyhledávacích modulů dosud finální podobu. Prozatím došlo k náhradě vyhledávání na Mall.cz za obecnější vyhledávání pomocí Heureka.cz. Pravděpodobně též dojde k náhradě vyhledávání na Jyxo.cz, které již není dále rozvíjeno. V anglické a české verzi též dojde k odstranění integrace RSS čtečky Bloglines.com, která bude k prvnímu listopadu ukončena.

Samozřejmě i nadále nebudete limitováni výchozí sadou vyhledávacích modulů a budete si moci přidat vlastní. Většinou je nabízí konkrétní weby na svých stránkách, ale třeba na serveru Doplňky Mozilly jich naleznete několik set. Založili jsme též speciální sbírku České vyhledávací moduly, do které přidáváme české vyhledávací moduly, které jsou na serveru Doplňky Mozilly hostovány. Neváhejte na server nahrát své vlastní (vytvoření je snadné!) a dát nám vědět, abychom váš modul do sbírky zařadili.

Jeden komentář k článku “Firefox 4.0 nabídne vyhledávání pomocí Bingu či Heureky”

  1. David napsal(a)

    Heuréku už mám v nightly buildu s defaultním nastavením