Rubriky: Firefox

Firefox 4.0 navyšuje velikost diskové vyrovnávací paměti

Firefox, podobně jako jiné webové prohlížeče, si některé stažené soubory ukládá do vyrovnávací paměti (cache). Výhodou podobně uložených souborů je pozdější rychlejší načtení webové stránky, které uvedené soubory obsahují. Vyrovnávací paměť bývá typicky dvojí. Jedna, ta menší, je umístěna přímo v paměti a je aktivní pouze tehdy, když je prohlížeč spuštěn. Ta druhá, podstatně větší, je umístěna na pevném disku.

A právě tu se nyní vývojáři rozhodli zvětšit. Zatímco ve Firefoxu 3.6 je její výchozí hodnota 50 MB, ve Firefoxu 4.0 došlo k navýšení na 250MB. Debata, zda nezvýšit výchozí velikost vyrovnávací paměti, se vždy čas od času objeví. Dost často jdou proti sobě protichůdné požadavky, kdy na jedné straně větší vyrovnávací paměť může zrychlit načítání některých webových stránek, na straně druhé by zas Firefox neměl zabírat na disku příliš místa.

Pokud vám výše uvedená výchozí hodnota vyrovnávací paměti nevyhovuje, můžete si ji snadno změnit. Přejděte do dialogu Možnosti, který je umístěn v nabídce Nástroje či v hlavní nabídce aplikace, v něm zvolte sekci Rozšířené a na panelu Síť si můžete nastavit vše potřebné.

Dialog Možnosti Firefoxu

8 komentářů k článku “Firefox 4.0 navyšuje velikost diskové vyrovnávací paměti”

 1. v6ak napsal(a)

  Vzhledem k měnícím se kapacitám disku to je celkem pochopitelný tah. Jen problém může být na netboocích. Nemám takové zařízení, ale mám pocit, že v některých bylo úložiště v řádu několika GiB, což by mohl být problém. Ale možná se mýlím nebo se to týká jen starších kousků.
  Stávajícím profilům se to asi přenastaví díky systému předvoleb právě tehdy, když to bylo ponecháno výchozí, že?

 2. Pavel Cvrček napsal(a)

  Jo, máš pravdu. Bude to přesně tak. Zapomněl jsem to v příspěvku zmínit.

 3. shafa napsal(a)

  Premapovat na ramdisk, ktery se po resetu smaze…
  Uz to takto provozuju leta, k vlastni velke spokojenosti 😀

 4. v6ak napsal(a)

  [3] Nebylo by efektivnější spíše zvýšit velikost paměťové cache a zakázat ji na disku?
  Jinak, to je další optimalizace: ideální by bylo, kdyby si Firefox při startu načetl seznam položek a na disk přistupoval jen při potřebě číst a při ukončení. (V obou případech by mohl rovnou zapsat.) Aha, ale vzhledem k ukládání relací by to moc nepomohlo, že? Navíc to by bylo nevhodné dávat na SSD.
  (Jde mi o snížení diskového IO na notebooku.)

 5. cvm napsal(a)

  Podla obrazka a sekcie v nastaveni sa nejedna o nastavenie diskovej cache, ale o velkosti uloziska pre offline application storage.
  Este demo, kde je mozne offline storage otestovat: http://html5demos.com/offlineapp

 6. Pavel Cvrček napsal(a)

  Nikoliv. Tohle je skutečně disková vyrovnávací paměť. Offline application storage je něco jiného a tam je maximální velikost nastavena na 512 MB.

 7. cvm napsal(a)

  V tom pripade je ta polozka v menu na velmi zlom mieste… 🙁

 8. shafa napsal(a)

  4:
  asi jo, ale to ramdisku mam premapovane veskere temp a jine bordely, co nemaji co delat na hd 😉
  Tak jsem tam narval i bordel z FF.
  Docasne soubory podle me na systemovem disku (a uz vubec ne oddilu) nemaji co delat. A proc si tim zasirat i dalsi disk 😀