Rubriky: Firefox

Firefox 4.0 nově zobrazuje stránky dle HTML5

V uplynulém týdnu nastala ve Firefoxu 4.0 jedna zajímavá změna na pozadí, která není na první pohled vidět. Bez většího ohlašování byl nahrazen HTML parser, který se stará o to, jakým způsobem jsou webové stránky zobrazeny. Ten původní, který je součástí renderovacího jádra Gecko již mnoho let, byl nahrazen novým, který vychází ze specifikace HTML5. Tento nový parser byl vytvořen od nuly a byl součástí vývojové verze Firefoxu po několik měsíců (jeho aktivace však byla přes předvolbu).

Co konkrétně tento nový parser znamená pro uživatele? V praxi by si neměli všimnout žádné změny. Reálně je nový parser o něco rychlejší než ten předchozí a díky detailnímu popisu, jak se má prohlížeč chovat při chybách ve stránce, bychom se měli dočkat konzistentního zobrazení takových stránek napříč prohlížeči. Tato situace však nastane až tehdy, když budou zobrazovat stránky dle specifikace HTML5 všechny majoritní prohlížeče.

2 komentářů k článku “Firefox 4.0 nově zobrazuje stránky dle HTML5”

  1. Arachim napsal(a)

    Podla tejto stranky https://wiki.mozilla.org/Platform/HTML5_parser_tasks este nebol aktivovany, takisto aj v poslednych zostavach Minefieldu je predvolba html5.enable stale na false.

  2. Pavel Cvrček napsal(a)

    [1] Dobrý postřeh. Koukám, že byl opět deaktivován, což jsem si nevšiml. Viz http://hg.mozilla.org/mozilla-central/rev/ccb50d524490 Platí tedy, že předvolbu je potřeba přepnout. Omlouvám se za chybnou informaci.