Rubriky: Firefox

Firefox 4.0 přináší rychlejší obnovu relace při startu

Firefox, podobně jako jiné prohlížeče, nabízí uživatelům obnovu relace po spuštění. Jinak řečeno, prohlížeč obnoví panely, které jste měly otevřené, když jste prohlížeče naposledy ukončili. Obdobně se snaží o jejich obnovu, když jej restartujete (např. z důvodu instalace doplňku) či došlo k pádu prohlížeče. Při obnově většího množství panelů však prohlížeč nemusí chvíli reagovat, což bývá nepříjemné.

S Firefoxem 4.0 dochází v tomto ohledu k drobné změně, která by měla situaci výrazně vylepšit. Změna spočívá v omezení počtu panelů, které se v jeden okamžik při obnově relace načítají. Pokud navíc přepnete na panel, který se dosud nenačítal, začne se prioritněji načítat. Firefox by tak měl být po startu s obnovou více panelů výrazně rychleji použitelný. Počet současně načítaných panelů při obnově lze konfigurovat předvolbou browser.sessionstore.max_concurrent_tabs na konfigurační stránce about:config. Výchozí hodnota je nastavena na 3.

Na závěr jeden tip. Pokud nepatříte mezi uživatele Firefoxu 4, můžete si uvedenou funkčnost dodat pomocí rozšíření BarTab.

5 komentářů k článku “Firefox 4.0 přináší rychlejší obnovu relace při startu”

 1. v6ak napsal(a)

  BarTab je výborné rozšíření, ale dělá něco trošku jiného – tab začne načítat, až je na něj přepnuto. Ale u stovek tabů tam zpoždění je i tak. Měl bych si uklidit.

 2. Charla napsal(a)

  Firefox 4 uklidí za tebe. 😀 Tedy alespoň mě se aktuálně stává, že mi najednou zmizí polovina tabů a CTRL + TAB nepomáhá, tak se podívám a najednou si je FX usmyslí v panoramatu zaonačit tyto zmizelé panely do nové skupiny, přesto, že k tomu neměl důvod. Obvykle když přepnu na app tab, tak mi zmizí všechny ostatní do jiné skupiny a za živého boha se na ně nemůžu vrátit. Tedy mohu – klik na panorama a na druhem konci displeje klik na tu novou skupinu, zdržení a práce navíc :-/

 3. Pavel Cvrček napsal(a)

  [1] Pokud se nepletu, tak BarTab je konfigurovatelný. Výchozí chování je pak to, o kterém mluvíš. Tedy alespoň tak to bylo, když jsem ho nedávno zkoušel.

 4. v6ak napsal(a)

  Konfigurovatelné to je, ale chování jako v FF4 jsem tam nenašel.

 5. Schyzofrenyk napsal(a)

  BarTab používám, ale přijde mi, že je docela nevyladěný. Zatím jsem si nenašel čas to zkoumat víc ani chyby nahlásit, ale pokud se třeba snažím přesunout mezi okny (FF 3.6) panel v unloaded stavu, přeskočí mi jeho titulek na „(Bez názvu)“ a adresní řádek se vyprázdní. Docela špatně se pak člověk dostává k původní adrese. Po restartu prohlížeče se takovýhle tab chová úplně jako prázdný a adresu už získat nejde.
  Když si ale člověk dá pozor, jde se takovým chybám vyhnout. Na něco je potřeba laborovat s nastavením…

  Novou funkčnost oceňuji. I bez BarTab by se pak mohlo dát fungovat. V současné době někdy pozoruji problém právě s paralelním načítání více panelů, zvlášť pokud načítají stránky ze stejného serveru. Načítání prý běží, nic se neděje (ani po dlouhé době), po zastavení všech kromě zhruba tří se tyto zbylé načtou skoro hned. Automatické omezení počtu současně načítaných panelů by tedy mohlo vyřešit i tenhle problém.