Rubriky: Firefox

Firefox 4 jde do finále, vyšla RC1

Nadpis hovoří vcelku za vše, právě byl uvolněn Firefox 4 RC1. Jedná se o prvního kandidáta na finální verzi. Pokud v něm nebudou nalezeny žádné závažnější chyby, bude později prohlášen jako finální verze. Oproti poslední betaverzi nepřináší RC1 žádnou novou funkčnost, „pouze“ opravy chyb. Bližší informaci o nové verzi naleznete jako vždy v poznámkách k vydání. Firefox 4 RC1 si můžete volně stáhnout a začít používat.

Firefox 4 RC1 je k dispozici v 79 jazycích včetně české a slovenské verze. Oproti Firefoxu 3.6 přináší řadu novinek v uživatelském rozhraní, nové funkce a opět výrazně zrychluje. O jednotlivých novinkách jsme vám v průběhu vývoje přinášeli informace. A abyste si v nich udělali jasno, dočkáte se od nás několika souhrnných příspěvků.

26 komentářů k článku “Firefox 4 jde do finále, vyšla RC1”

 1. Hrach napsal(a)

  Tak „pouze opravy chyb“ pravda není. Přináší nový design panelů, méně „curved“, díky čemuž se taky rozthl pytel kritiky, proč to mění tak pozdě, atp. https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=570279

 2. Albert napsal(a)

  Zdá se mi to, nebo má RC1 hranatější ouška panelů než beta?

 3. Pavel Cvrček napsal(a)

  Pravda, na ten upravený vzhled lišty s panely jsem zapomněl. Žádný „pytel kritiky“ jsem na to všal nezaregistroval.

 4. Honza napsal(a)

  Může mi prosím někdo vysvětlit, jaký je rozdíl mezi volbami „Automaticky aktualizovat doplňky“ a „Nastavit všem doplňkům automatickou aktualizaci“, které se zobrazí po kliknutí na tlačítko Nástroje doplňků ve Správci doplňků? Významově mi přijdou obě stejné. Funkci druhé zmíněné volby jsem vůbec nepochopil, protože ji ani nelze zvolit (zatrhnout).

 5. PepiQ napsal(a)

  Mne se ten poupraveny vzhled panelu takhle libi mnohem vic. 🙂 Jsem zvedav, jak to bude vypadat s finalni verzi – IE9 vychazi pry pristi utery, tak schvalne uvidime, jak to bude v pripade FF.

 6. Sir_Pete napsal(a)

  No, ty hranatější taby se mi moc nelibi. Každopadně cool, že RC je už venku.

 7. Robin napsal(a)

  Firefox 4 se mi moc líbí, ale už TEĎ se těším na Firefox 5

 8. MUDO napsal(a)

  Osobne sa mi novy vzhlad panelov paci viac, zda sa mi ucesany a „profesionalnejsie“ vyzerajuci.

 9. Edds napsal(a)

  [5] QA Team si vyziadal dalsie aspon 1-2 tyzdne na testovanie. Takze skor ako IE9 FF4 nevyjde.

 10. Gobbet napsal(a)

  Ahoj, skvělá zpráva. Jen doufám, že se opravdu vývoj zrychlí, protože Chrome nám už začíná šlapat na paty.
  Chtěl bych se však zeptat na jinou věc. Bude k dispozici ofiko 64bitová verze? Popř. kdy? Chtěl bych jí vyzkoušet dřív, než tam příp. fouknu 32bitovou verzi. Předem díky za info.

 11. Edds napsal(a)

  Tiez suhlasim ze novy vzhlad je celkom pekny, nepaci sa mi len ta vyska. Na netbooku kde mam aj nastavene male ikony to vyzera priserne a zerie to zbytocne dalsie pixely navyse. Musel som si to upravit s CSS kodom do rovnakej vysky ak boli povodne panely.

 12. Ellesmérys napsal(a)

  Je nějaká možnost dát panely zase do krásně zakulaceného tvaru?

 13. Michal Stanke napsal(a)

  [10] 64bit bude až někdy příště http://www.mozilla.cz/zpravicky/plany-s-firefoxem-pro-rok-2011/
  [11] Pravda je, že i na 1440×900 mi to připadá trochu veliké. Přes userChrome to řeším také, možná bych ho mohl trochu vypracovat a dát veřejně přístupný. Nicméně pokud bych si chtěl panely udělat manuálně užší, vypadá to lépe.
  [12] Jedině jestli bude na AMO nějaký skin, jinak ne.

 14. Cole napsal(a)

  [12] Existuje styl pro Stylish, který je vrátí do podoby z bety 12:
  http://userstyles.org/styles/44825/fx4-minefield-rounded-tabs

 15. mas napsal(a)

  [13] Co je treba do userChome zadat, aby ty taby byly stejne vysoke jako v posledni bete?

 16. poipop napsal(a)

  Zdravím. Prvně zkouším FF4. Čekal jsem, že Mozilla zabuduje podobnou výchozí stránku jako má např. opera i chrome. Přijde mne to docela dobrá věc, že po otevření nového panelu, či okna na mne vyskočí síť s 12,15,16, či já vím kolika stránkami. Používání záložek je pěkná věc, ale když jich mám 100, už je musím mít v podsložkách a v tu chvíli jejich otevríná je poměrně zdlouhavé. A tady by se hodila taková home stránka. Má něco takového FF4? Bude mít? Případně jak to nastavit? Už jsme jásal, když se mne jako about:home stránka otevřela stránka s vyhledáváním + pod polem pro zadání vyhledání byl prázdný rámeček, který se zdá, že by mohl reagovat na kliknutí. Ale nejsem do něj schopne nic dát. Vlastně jsem nepřišel na co je. K čemu to je? je to tam blbě vidět, ale je. Díky za reakci

 17. Michal Stanke napsal(a)

  Nevím, jestli jsou úplně stejně vysoké, ale mám je dané na 23 pixelů. Druhý řádek je úprava tlačítka na nový panel a pojistka proti deformaci.

  #tabbrowser-tabs {height: 23px !important;}
  .tabs-newtab-button {width: 20px !important; min-height: 26px !important; max-height: 26px !important;}

 18. r34ktor napsal(a)

  [4] Volba „Automaticky aktualizovat doplňky“ zapíná/vypíná automatickou aktualizaci doplňků, kdežto „Nastavit všem doplňkům automatickou aktualizaci“ (respektive „Nastavit všem doplňkům manuální aktualizaci“; mění se dle prvního nastavení) u každého nainstalovaného doplňku vyresetuje volbu „Automatické aktualizace“ na „Výchozí“.

  [15] Překopíruješ do něho kód, který je skryt pod tlačítkem „Show code“ v odkazu od [14].

 19. Havran napsal(a)

  Tak jsem nadšeně nainstaloval 4 RC1, ale už jsem zase zpět u 3.6, protože se mi 4ka ani jednou nespustila. Jenak neběžel nějaký script a hlavně „Chyba parsování XML: Nedefinovaná entita…“. Na to mé schopnosti nestačí. Škoda. Třeba to někdo odstraní a pak opět do 4ky radostně skočím. Nebo mi poradíte, co udělat?

 20. honzabu napsal(a)

  Zajímalo by mě, kde u verze 4 RC1 nastavím, aby se mě to při zavření okna s více panely zeptalo, jestli je chci uložit a ne jen zobrazilo upozornění, že zavírám okno s více panely. Možnost uložení mi velice chybí. Děkuji

 21. Pavel Cvrček napsal(a)

  [19] Poradíme, ale prvně se musíš zeptat na správném místě. Na podporu tu máme fórum podpory, které je na adrese http://forum.mozilla.cz/, a které je přesně k podobným dotazům určeno.

  [20] O tom jsme tu před pár dny psali. Stačí lehce zapátrat.
  http://www.mozilla.cz/zpravicky/firefox-4-a-na-co-se-uzivatele-casto-ptaji/

 22. okolojdoucí napsal(a)

  Zdravím, teď jsem si přes automatické aktualizace updatoval FF 4 beta a zobrazuje se mi jen v „About Firefox“ jen označení Firefox 4.0 bez RC1 či nějakého přídomku…

 23. Pavel Cvrček napsal(a)

  To je v pořádku. RC verze již v dialogu o aplikaci žádný postfix nepřidávají. Tato verze je, pokud se nevyskytnou problémy, později prohlášena za finální verzi.

 24. Luděk Janča napsal(a)

  [13] to se týká Win verze. Ta Linuxová bz snad měla být 64 bitová již u FF4

 25. Duron napsal(a)

  Chtel bych se zeptat kam se podel ve FF 4.0 rc stavovy radek,docela mi tam schazi,ten graf cinnosti pri preklopeni nebyl spatny,ale nove veci jsou nove veci tudiz se neda nic delat

 26. Michal Stanke napsal(a)

  Stavový řádek ve Firefoxu není nějakou tu betu a je nahrazen lištou doplňků, kterou si můžete zapnout přes pravé tl. myši.
  http://www.mozilla.cz/zpravicky/na-co-se-muzeme-tesit-ve-firefoxu-4-0-beta-7/

  Jaký graf činnosti máte na mysli?