Rubriky: Firefox

Firefox 4 podporuje hardwarovou akceleraci skrze Direct2D

Koncem tohoto týdne se ve vývojových verzích Firefoxu 4 objevila podpora dvou zajímavých technologií. Jednou z nich je Direct2D, které umožňuje při vykreslování 2D grafiky využít hardwarovou akceleraci, kterou dnes běžně poskytují grafické karty. Druhou z nových technologií je DirectWrite, které je koncipováno jako náhrada GDI.

Co tyto novinky znamenají pro běžného uživatele? Jak uvádí autor podpory, Direct2D přináší uživatelům díky hardwarové akceleraci rychlejší vykreslování stránek. Na grafu níže si můžete podívat na rychlost vykreslení stránek s a bez podpory Direct2D. U některých stránek je rozdíl skutečně podstatný.

Zrychlení vykreslování stránek díky podpoře Direct2D

Co se týče DirectWrite, měla by tato technologie přinést zejména lepší vykreslování textu na stránkách. Autor podpory prezentuje výhody na různě transformovaných textech. Na následujícím obrázku naleznete několik porovnání. Současné vykreslování skrze GDI je uvedeno vlevo, vykreslování skrze DirectWrite je vpravo.

Porovnání GDI a DirectWrite

Obě uvedené technologie jsou novinkou Windows 7 a Windows Server 2008 R2. Jsou též v rámci aktualizace (Platform Update) k dispozici uživatelům Windows Vista s SP2 a Windows Server 2008. Podpora Direct2D/DirectWrite má prozatím ještě některé chyby, takže je ve výchozím nastavení vypnuta.

Pokud si ji chcete vyzkoušet, potřebujete vývojovou verzi Firefoxu a na konfigurační stránce about:config přepnout předvolbu gfx.font_rendering.directwrite.enabled na hodnotu true. Dále si na téže stránce vytvoříte číselnou předvolbu mozilla.widget.render-mode a nastavíte jí hodnotu 6. Na konec Firefox ukončíte a znovu jej spustíte.

Firefox je prvním prohlížečem, který hardwarovou akceleraci skrze Direct2D podporuje. Neskončí však pravděpodobně pouze u této technologie. Do budoucna se počítá s podporou Direct3D či OpenGL. Hardwarová akcelerace tak bude dostupná i v Linux a na Mac OS X.

Jeden komentář k článku “Firefox 4 podporuje hardwarovou akceleraci skrze Direct2D”

  1. Štěpán Pernický napsal(a)

    Tak jsme vyzkoušel a písmo mě sice přijde hladší, ale jakoby více rozmazané. Nevím jestli to je dobře nebo ne…možná je to jen o zvyku.