Rubriky: Firefox

Firefox 4 překonal Google Chrome v JavaScriptovém testu SunSpider

Jednou z novinek připravovaného Firefoxu 4.0 je výrazně rychlejší vykonávání JavaScriptu. Ty bývají často označovány jako JägerMonkey, byť to není zrovna přesné, protože úpravy jsou napříč celým engine, který se o vykonávání JavaScriptu stará. Pokud sledujete web Are we fast yet?, kde se v grafu objevují aktuální porovnání rychlosti vykonávání JavaScriptu v populárních testech SunSpider a V8, mohli jste si všimnout jedné zajímavé novinky.

Jak si můžete na následujícím grafu všimnout, překonal Firefox 4 v JavaScriptovém testu Google Chrome (resp. jeho JavaScriptový engine V8). Více je však potěšující trend zrychlování JavaScriptu ve Firefoxu, který je z grafu patrný. Jak si můžete v grafu taktéž všimnout, nenaleznete v něm Internet Explorer. Důvodem je to, že na testovacím stroji běží Mac OS X, pro který není Internet Explorer v aktuální verzi k dispozici. V případě Opery je to dáno tím, že JavaScriptový engine nelze pro účely testu spustit samostatně.

Screenshot webu Are we fast yet?

Poslední úpravy JavaScriptového engine nejsou prozatím k dispozici v aktuální vývojové verzi Firefoxu 4.0, ale měly by se v ní objevit v následujících dnech. Zrychlování výkonu JavaScriptu ve Firefoxu tím samozřejmě nekončí. Již nyní se pracuje na dalších úpravách, které rychlost posunou zase o kus dále.

Poznámka na závěr. Jak vždy zdůrazňujeme, je potřeba brát podobné výsledky testů s rezervou. U porovnávání rychlosti vykonávání JavaScriptu platí více než jinde, že zítra může být situace zase jiná.

9 komentářů k článku “Firefox 4 překonal Google Chrome v JavaScriptovém testu SunSpider”

 1. KaaMoS napsal(a)

  Did you realize newest Firefox 4.0b8pre builds fail Acid2 test?

 2. Hrach napsal(a)

  To není chyba, je to správně. ACID 2 test totiž testuje dříve chybný zápis kde v background jsou dvě hodnoty, nicméně tento zápis je v CSS3 validní a proto FF ho taky takhle použije – a výsledný obrázek dopadne špatně.

 3. PepiQ napsal(a)

  Progres TM pravidelne sleduju a soucasny stav me nesmirne potesil. 🙂 Doufam, ze stejne zlepseni nastane i v nasledujicich bodech, v kt. (alespon na mem stroji) FF porad zaostava:
  1)pomale spusteni session z minula (vice panelu naraz), pomale spousteni obecne
  2)pomale uvolnovani z pameti pri vypnuti ci zavirani jednotlivych tabu
  3)subjektivni pocit pomalejsiho GUI – otazka: kdy bude implementovana animace pri posunu tabu mezi sebou, pri jejich otvirani a zavirani?

  Prohlizeni webu neni jen o zpracovani JS, proto doufam, ze se takhle dlouhy vyvoj projevi na rapidnim rustu vykonu „na vsech frontach“. 😉

 4. Charla napsal(a)

  Výkon vykonávání JS je sice hezká věc, ale dokud nebudou testy probíhat na reálných webech tak jde stále jen o testy a realita při používání uživatelem může být jiná. Například, a to nesouvisí s JS, mě se velmi často stává, že kliknu na odkaz, FX chvíli načítá, pak zobrazí prázdnou stránku a ve statusBaru nápis ‚hotovo‘. Další věc je skutečnost, že se vývojáři honí za rychlostí JS – já si klidně o 2 – 3 ms počkám déle, ale proč mám čekat 2 – 4 sekundy po odklepnutí adresy v adresním řádku než se FX probere a začne něco dělat? O rychlosti spouštění raději ani nemluvím.

 5. josefec napsal(a)

  Pro PepiQ: Zkuste si (raději na kopii svého profilu) betu či noční sestavení Firefoxu 4. Denně aktualizuji na novější a novější noční sestavení a musím říct, že jsem velmi překvapen, jak dobře se Firefox v ohledech, které popisujete vyvíjí. Zejména práce s pamětí mi přijde oproti 3.6 přímo znamenitá, zavírání Firefoxu zrovnatak; Firefox se ihned ukončí, ne jako v 3.6, kde mu to v extrémních případech trvalo i 30 sekund. Dokonce i subjektivní pocit rychlosti je lepší, i když Chrome v tomto Firefoxem zřejmě předčen nebude. Animace tabů je myslím již v poslední betě implementována, v nočním buildu určitě. Spouštění s obnovením session je podle mě pořád trochu kostrbaté, a to i po zavedení načítání pouze tří tabů naráz, ale myslím, že to chce spíše vychytat nějaké mouchy a bude to OK. Zkrátka ten dobrý vývoj je skutečně znát. 🙂

 6. v6ak napsal(a)

  Onu bolestnou obnovu session mi vyřešil BarTab.

 7. PepiQ napsal(a)

  [5] Diky za rozsahlou reakci. 🙂 Semtam „nightly“ zkousim, ale abych si udrzel obrazek o vykonnosti konkurence, tak stejne tak zkousim i konkurencni Chrome – a ten ma, co si budeme povidat, v tech bodech, jez jsem zminil porad trosku navrch. 🙁 Okamzite jdu zkusit posledni nightly build, ale vim, ze posledni beta na aktualni spicku porad ztracela – od FF 4 cekam, ze krok alespon viditelne srovna, ne-li rovnou zacne udavat tempo. Zkousel sem Chrome pouzivat i par dnu, ale vzdy sem se rad vratil k FF, kt. pouzivam od jeho ranych verzi a neni to tak lehky presedlat jinam. No uvidime, doufam, ze do konce mesice vypadne beta 8 a do konce listopadu bude ta vymodlena 4ka. 🙂

 8. Stanislav Marek napsal(a)

  Dnešní noční sestavení (Gecko/20101023) mě velmi příjemně překvapilo – odezva prohlížeče (UI) a spouštění srovnatelné s chrome, rychlost načítání stránek (html+css) je snad nejrychlejší co jsem viděl, a to používám chrome/operu/firefox/konqueror…

  Teď už jen doufat, že si to v dalších sestaveních nerozbijí a že linux verze nebude o moc pomalejší než ta pod windows..

 9. Luděk Janča napsal(a)

  [8] tak tomu, že Linux verze bude stejně rychlá jako ta Windows, bohužel nevěřím.