Rubriky: Firefox

Vyzkoušejte si rychlý JavaScript Firefoxu 4.0

Jak jsme se tu již několikrát zmínili, připravovaný Firefox 4.0 bude vykonávat JavaScript výrazně rychleji než předchozí verze. Výrazné úpravy JavaScriptového engine, které rychlejší JavaScript zajistí, bývají často označovány jako JägerMonkey. David Anderson, který na úpravách JavaScriptového engine pracuje, ukázal dosavadní výsledky.

Z nich je patrné, že upravený JavaScriptový engine Firefoxu 4.0 je v současné době 2x rychlejší v JavaScriptovém testu SunSpider než ten, který je součástí Firefoxu 3.6. V případě testu V8 je to dokonce 4x. Jak Anderson dále uvádí, práce na JavaScriptovém engine pro Firefox 4.0 stále pokračují a dalších zrychlení přijdou teprve na řadu.

Zrychlený JavaScript prozatím není součástí standardních vývojových verzí Firefoxu 4.0. Máte však možnost si stáhnout zkušební verzi. Průběžné zrychlování JavaScriptu ve Firefoxu pak můžete sledovat na webu Are We Fast Yet?. Pokud jsme dosud mluvili pouze o Firefoxu, bylo by dobré zmínit, že stejně zrychleného JavaScriptu se dočká i SeaMonkey 2.1.

Výsledky SunSpider testu

Výsledky testu V8

Obrázky pochází z blogu Davida Andersona.

2 komentářů k článku “Vyzkoušejte si rychlý JavaScript Firefoxu 4.0”

 1. Charla napsal(a)

  Na stránkách Extrawindows.cz vyšel před pár dny článek, který se také zabývá rychlostí a tam, dle jejich slov na tom FireFox zase tak dobře není http://extrawindows.cnews.cz/files/imagecache/400×300/obrazky/2010/09Sep/2822/browser_scores.jpg
  Je dost možné že tyhle testy jsou vždy trochu nadnesené, nicméně jak uvedl Microsoft (což se mi velmi líbilo) „Testy jsou jen testy, prohlížení běžných webů je věc druhá.“ Avšak já mám spíš pocit, že zatím co na JS čekám o pár ms déle (ačkoliv to vlastně ani nepoznám) tak odezva prohlížeče v systému jako taková je velmi pomalá. Ostatně start aktuální verze prohlížeče, když jej srovnám s Chrome je děsně pomalý :-/ Ale snad se jednou dočkáme toho, že se nebude jen zrychlovat JS, ale také ostatní věci, jako start, reakce atd..
  Toliko jen k zamyšlení nad statistikami.

 2. Stanislav Marek napsal(a)

  Jak se píše výše – na grafech je rychlost javascriptu využívajícího JägerMonkey, který (pokud vím) ještě není zařazen do hlavní vývojové větve a build obsahující tuto funcionalitu je zatím dostupný samostatně.
  Srovnání se čtvrtou betou na Extrawindows není na místě…