Ve Firefoxu 40 bude vypuštěna podpora binárních komponent XPCOM

Počínaje vydáním Firefoxu 40 v říjnu bude u doplňků ukončena podpora pro využívání binárních komponent XPCOM. Důvodem je stáří XPCOM a také špatná stabilita. Důkazem je např. hlášení Couldn’t load XPCOM, které můžete občas potkat při startu Firefoxu po nezdařené aktualizaci. Pokud na něj narazíte, nejlepším řešením je stáhnout novou instalaci Firefoxu.

Změna se dotkne všech doplňků, které binární XPCOM stále používají. I když je takových doplňků podle květnového příspěvku na blogu Mozilly velmi málo, za zmínku stojí kalendář pro Thunderbird – Lightning. Díky tomu, že vydání Thunderbirdu odpovídají kanálu ESR, měla by se změna objevit až v Thunderbirdu 45 a vývojáři tedy budou mít necelý rok na úpravu kalendáře.

Aktualizace 19. 7. 2015: Vypuštění podpory XPCOM bude možná odloženo až pro Firefox 41. Zároveň vývojáři Thunderbirdu přidali možnost pro opětovné navrácení podpory při kompilaci, takže doplňku Lightning se tato změna prozatím nedotkne.

2 komentářů k článku “Ve Firefoxu 40 bude vypuštěna podpora binárních komponent XPCOM”

  1. Jan Tojnar napsal(a)

    A už to přesunuli do FF 41

    1. Michal Stanke napsal(a)

      Podle https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1159737 to skutečně vypadá na odložení do Firefoxu 41, nicméně v releasenotes pro beta 40 to stále zůstává také, takže uvidíme.