Rubriky: Firefox

Firefox 58 vyřeší problémy s NVDA


Marco Zehe, inženýr pracující na přístupnosti produktů Mozilly, na svém blogu uvádí, že většina problémů s rychlostí Firefoxu 57 při použití odečítače NVDA budou vyřešeny hned v další verzi Firefoxu 58.

Firefox 57 (známý též jako Quantum), který vyšel v polovině listopadu, má bohužel jednu nepříjemnou vlastnost. Při všech těch změnách, které se udály od jádra po uživatelské rozhraní, nebylo dostatek času na vyladění použití se systémy pro zvýšení přístupnosti, jako jsou např. odečítače obrazovky. V případě NVDA se to projevilo celkovým zpomalením. Ve skutečnosti byl problém ve víceprocesové architektuře Electrolysis, která byla do té doby pro uživatele s asistivními technologiemi vypnutá.

Hned ve Firefoxu 58, který vyjde příští týden, bude většina problémů s rychlostí opravena. Karta by se měla dokonce obrátit a použití NVDA bude i trochu rychlejší než dříve, díky celkovému zrychlení nového Firefoxu. Určité problémy s rychlostí mohu nadále přetrvávat u velkých a složitých stránek s mnoha odkazy nebo mnoha různými formáty textů apod. U nich se ale vše rovně vrátí do normálu ve verzi 59 v polovině března.

5 komentářů k článku “Firefox 58 vyřeší problémy s NVDA”

 1. Peter napsal(a)

  Dobry deň.
  Chcem sa spytať a ako sa mam vratiť na FireFox Kvantum? Keď som teraz na tej dočasnej verzii Fire Fox 52. Ďakujem.
  Peťo. z Prešova

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Peter: Postačí stáhnout si aktuální instalaci Firefoxu z https://www.mozilla.cz/stahnout/ (česká verze) nebo https://www.mozilla.sk/download/ (slovenská verze). Poté zavřete všechna okna Firefoxu a instalaci spusťte. Pokud by se vás náhodou zeptala, určitě NEmazat uživatelská data.

 2. PeterPeter napsal(a)

  Dobry deň pan Michal.
  Ďakujem Vám za odpoveď.
  Peter z Prešova.

 3. Beneš napsal(a)

  Je normalni jev, otevřu 1 okno Firefoxu, ale ve spravci uloh je „zobrazeno“ když dam rozbalit ,6 krat firefox, to je v Paměti 735 MB, kde je problem, v minulosti , když jsem otevřel 1 okno firefoxu ve spravci uloh byl „uvedena“ ikony Firefox 1 krat. Mužete mě zděli, zda je o spravně? Připadně jak to opravit , Firefox 58 mam Děkuji za informaci.

 4. Jan Balák napsal(a)

  Dobrý den, při refreshi Twitteru je i FF59.0.2 hodně pomalý. A u Facebooku utíká focus NVDA směrem k začátku stránky. Zdá se, jakoby se stránka načítala pomalu a objevující se grafikou se posunovala směrem dolů a focus odečítače zůstal na místě. Tím je myšlen ten pohyb zpět.