Dnes vychází Firefox 57 (Quantum)


Dnes vyjde ve finální verzi Firefox 57! Mozilla odvedla za rok obrovský kus práce a v s loňskou verzí 49 je v benchmarku Speedometer dvakrát rychlejší, hlavně díky novému CSS enginu a vyladěné multiprocesové architektuře. Změn se dostalo i uživatelskému rozhraní, které je skutečně citelně rychlejší – kdo nevěří, ať počká na aktualizaci a vyzkouší. 🙂

Zároveň Firefox 57 ukončuje podporu staré technologie XUL v doplňcích. Takové doplňky jsou ve správci doplňků označeny jako zastaralé a po aktualizaci vám Firefox nabídne alternativy.

Takže co všechno dnes Firefox 57 přinese:

 • Firefox 57 má zcela nové a rychlejší uživatelské rozhraní Photon.
 • Nová domovská stránka nabízí zajímavý obsah pro opětovné navštívení a průvodce, který vám ukáže zajímavé funkce Firefoxu.
 • Nové možnosti nastavení přidávají správu dat stránek.
 • K blokování reklam můžete použít ochranu proti sledování v běžném prohlížení.
 • Nová CSS knihovna Stylo, zrychluje vykreslování stránek. Do Firefox se dostala v rámci projektu Quantum, odtud název verze.
 • Konec podpory pro starou technologii XUL v doplňcích. Podporovány jsou doplňky používající asynchronní WebExtensions API.
 • Mnoho akcí v prohlížeči probíhá asynchronně, takže jsou rychlejší, plynulejší a neblokují zbytek Firefoxu. Například posouvání (scrollování) stránek, přepínání panelů nebo animace tlačítek použité ve Photonu.
 • Procesy pro obsah mají na Linuxu sandbox s omezeným přístupem na disk.
 • Vstupní pole mají podporu pro zadávání data nebo času.
 • Nástroje pro vývojáře mají vylepšený vzhled a úplně přepracované některé komponenty.
 • Udělali jsme hodně změn v překladech a lokalizaci, od konzistence terminologie po texty v možnostech nastavení nebo na chybových stránkách. V ideálním případě si vlastně ničeho nevšimnete. 😉
 • Česká verze Firefoxu posílá v pořadí jako druhý jazyk v hlavičce Accept-Language slovenštinu před angličtinou. Na webech, které se tímto řídí, tak můžete dostat slovenskou verzi místo anglické, pokud česká není k dispozici.

Až Firefox 57 vyzkoušíte, určitě nám napište do komentářů, jaké máte pocity, co si zaslouží pochvalu nebo jestli jste narazili na nějakou chybu.

Přečtěte si také

139 odpovědí

Přidat komentář

 1. Tomáš napsal(a) :

  Tak to je výborné! Nejdříve ve verzi 52 přestane fungovat Java. Uživatelé, kterým se Firefox nevědomky aktualizuje, na to čumí jak puk. Pak přestane fungovat vynikající FireBug a nahradí se integrovaným pazmekem, ve kterém každou chvíli něco nefunguje. Ve verzi 56 po vzoru Chrome začne Firefox sice spouštět více procesů, ale když už nějaký tab „vytuhne“, tak vytuhnou i všechny ostatní. A ve verzi 57 přestanou fungovat téměř všechny doplňky a to ještě takovým způsobem, že se Firefox na pozadí bez jakéhokoli upozornění tiše aktualizuje a člověk na to pak čumí jak puk. A to všechno k čemu? Aby se mohl FireFox dál vyvíjet? Konkrétně v čem? Ve funkcionalitě, o kterou nikdo nestojí? Nebo aby čím dál víc napodoboval Chrome? Když budu chtít prohlížeč s funkčností Chrome, tak přece použíju Chrome. Tak jaký má smysl ničit skvělou funkčnost FireFoxu jenom proto, aby ten prohlížeč co nejvíce připomínal Chrome?

  A ještě jedna perlička… zkusil jsem nainstalovat FireFox 57. Po spuštění se sice objevilo asi 6 procesů, ale to je všechno, prohlížeč se neotevřel ani po několika minutách a restartech. Takový prohlížeč si nechte.

  Odpovědět

  1. Martin napsal(a) :

   Jestli myslíš java applety, tak na to byl IcedTea plugin.

  2. Martin napsal(a) :

   Nebo já to dělám tak, že mám více verzí Firefoxů, mám zvlášť v jiném adresáři Firefox portable ESR. Ten nechám zatim jak je.

   Původní Firefox jsem aktualizoval, ale předtim jsem si zkopíroval adresář Mozilla kde je uloženo nastavení, pluginy atd. Většinou bývá v c:\users\nejaky_uzivatel\appdata\roaming.

   Pokud se aktualizace nezdaří, něco se mi nelíbí, tak Firefox smažu, obnovím adresář c:\users\nejaky_uzivatel\appdata\roaming\Mozilla a nainstaluju zpět starší verzi.

 2. Martin napsal(a) :

  Já bych měl jen dotaz, to vážně nikdo neumí navrhnout hezké rozhraní, hezké ikony, co to je teď za módu, dělat černobílé primitivní ikony? V minulosti měl Firefox několik verzí ikon a pěkných. vážně by byl problém je přibalit k instalaci a nechat na uživateli, aby si vybral co se mu líbí?

  Odpovědět

  1. Požitkář napsal(a) :

   To je jedna z věcí, co je na 57 hodně mimo …

 3. Pavel napsal(a) :

  Zdravím,

  po dnešní aktualizaci (kterou jsem neměl ani možnost odmítnout) se mi veškerá videa zobrazují nazelenalé. (problem pouze u firefoxu. Díky za pomoc

  Odpovědět

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Pavel: Viz prosím https://support.mozilla.org/cs/questions/1185093.

 4. Petr napsal(a) :

  Celý živoz mám Firefox, ale to hle je tragédie. Ihhned odstalovávám a vracím se bohužel ke Chromu

  Odpovědět

 5. jir.stepa napsal(a) :

  Další a podle mě závažnější závadou nové verze firefoxu je, že se v něm nejde přihlásit do facebooku. Ověřil jsem to na několika počítačích svých i známých, kterým spravuji počítače. facebook funguje v IE , Chromu i dalších prohlížečích. Myslím, že toto bude hlavní důvod odlivu uživatelů firefoxu, pokud nedojde rychle k nápravě.

  Odpovědět

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   jir.stepa: Pokud vám nefunguje přihlášení k Facebooku, zkuste pozakazovat doplňky a postup s nouzovým režimem uvedený v článku nápovědy Nouzový režim.

Více komentářů: 1 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *