Rubriky: Firefox

Firefox 7 vyjde v úterý. Přinášíme přehled novinek.

Již na následující úterý (tj. 27. září) je naplánováno vydání Firefoxu 7. Jako vždy se můžete těšit na řadu novinek, z nich vám nyní některé představíme. I pro následující verzí vývojáři slibují další zrychlení prohlížeče. Taras Glek z Mozilly se například v týdnu rozepsal o výrazném zrychlení startu prohlížeče v nadcházející verzi, již dříve pak padla zmínka o výrazné redukci paměťových nároků u webových aplikací, které hodně využívají JavaScript. V některých případech by mohlo využití paměti klesnout až o 30 %.

Využití paměti u vykonávání JavaScriptu nyní můžete nalézt na stránce about:memory. Pokud vás zajímá, která stránka si u vykonávání JavaScriptu vezme nejvíce paměti, podívejte se právě na zmíněnou stránku. Bas Schouten z Mozilly pak popisuje novinky v hardwarové akceleraci, se kterými se lze ve Firefoxu 7 setkat. A pro změnu opět Taras Glek se rozepisuje (psali jsme dříve) o možnosti zasílat informace o výkonu vašeho Firefoxu vývojářům.

Patrně první viditelnou změnou pro uživatele bude automatické skrývání protokolu HTTP v adresním řádku prohlížeče. Jako již tradičně se jedná o konfigurovatelnou záležitost. Pokud se vám změna nelíbí a rádi byste původní chování, přepněte na konfigurační stránce about:config předvolbu browser.urlbar.trimURLs na hodnotu false.

Skrývání protokolu http v adresním řádku Firefoxu 7

Počínaje Firefoxem 7 dojde k přesunutí možnosti dodatečné migrace do Knihovny stránek, kde ji naleznete v nabídce Import a záloha.

Import dat z jiného prohlížeče ve Firefoxu 7

Větší propagace se dočkají nástroje pro vývojáře od třetích stran…

Odkaz na další nástroje pro vývojáře

Tvůrci rozšíření obdrží možnost vytváření předvoleb přímo ve Správci doplňků.

Konfigurace rozšíření

Úpravy se dočká i chování JavaScriptu v souvislosti se změnami rozměrů oken skripty. Úprav se též dočkala synchronizace záložek a hesel. Dle slov vývojářů by nyní měla být svižnější. Celkově je Firefox 7 bohatší o více než 1200 úprav a oprav.

Server Mozilla Developer Network jako vždy přináší přehledový článek, kde se weboví vývojáři mohou podívat, co je ve verzi nového.

4 komentářů k článku “Firefox 7 vyjde v úterý. Přinášíme přehled novinek.”

 1. Charla napsal(a)

  Já se omlouvám za trochu té kritiky, ale obávám se, že FX se dostal do stádia Chrome. Nová verze – pramálo novinek. To, že je FX rychlejší a stabilnější, to už je v podstatě taková ustálená fráze, která se říká u každé verze, každé aplikace. Nicméně já ač jako jen uživatel FX musím podotknout, že s tou rychlostí to žel není tak žhavé. Znám z mého blízkého okolí spoustu lidí, kteří se k FX otočili zády a přešli k Chrome, protože FX byl otřesně pomalý. Odezva UI je občas natolik rychlá, že se stihne uvařit čaj, stačí otevřít pár stránek současně, rychlost vykreslování je na tom ještě o něco hůře. Mě jakožto prozatím skalního zastánce Mozilla produktů docela mrzí, že se musím koukat na to, jak mne zákazníci žádají o jiný prohlížeč a pak slinatají nad tím, že Chrome je o tolik rychlejší. Možná by se měla Mozilla trochu zamyslet, přestat přesouvat tlačítka z jednoho rohu do druhého a udělat něco s rychlostí prohlížeče, a to natolik výrazného, aby od ní neodcházeli uživatelé.
  Současně s FX vyjde i TB, jaké budou novinky tam? Budou-li nějaké. Proč se o TB skoro nemluví? Je to snad jen projekt, který skomírá nad propastí?
  Ještě jednou se omlouvám za kritiku, snažil jsem se vyslovit svůj názor a obavu nad osudem produktů, které mi přirostli k srdci.

 2. JanP napsal(a)

  Zdravím, dotaz trošku mimo. Dá se nějak přecházet mezi aktualizačními kanály(beta, nightly …)? Tuším, že to mělo od nějaké verze jít, ale nikde to stále nevidím.

 3. FIREFOX RULLEZ napsal(a)

  JaKoZe FIREFOX 7 SPEED RULLEZ. VIDITELNE RYCHLEJSIA:)

 4. Luděk Janča napsal(a)

  Charla: Se ti divím, že tu pořád plačeš. Proč to nenapíšeš na místě, kde se zdržují vývojáři? Nebo snad myslíš, že sem někdo z nich chodí?