Rubriky: Firefox Mozilla

Firefox Hardware report


Mozilla zpřístupnila agregované informace o tom, na jakém hardwaru běžně uživatelé Firefox spouští. Data pochází z telemetrie, kterou Firefox odesílá, pokud ji zapnete. Mimo jiné se podle dat z telemetrie Mozilla rozhoduje, kterým směrem prioritizovat další vývoj. Pro veřejný Firefox Hardware report se přijatá data anonymizují, seskupí a výsledná čísla jsou exportována a vizualizována na této stránce. Hlavní cíl je pomoci vývojářům webových her a náročnějších aplikací odhadnout, jestli jejich dílo budou moci běžní uživatelé používat, nebo jestli na to jejich počítač nebude stačit.

Hodně zajímavá mi přijde informace, že skoro čtvrtina uživatelů nemá Flash a toto číslo postupně roste, respektive na grafu procentu uživatelů s Flashem klesá.

5 komentářů k článku “Firefox Hardware report”

 1. v6ak napsal(a)

  Docela mě zaujal relativně velký podíl 32-bit OS – asi 40 %. To jsou nějaké staré stroje? Uživatelé Windows mají cca 90% podíl, což by znamenalo, že aspoň třetina těchto uživatelů Windows má 32b OS. Kdy se to naposledy přeinstalovávalo ve velkém?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Asi 25% má jenom 1 nebo 2 GB operační paměti. Dalších skoro 16% má 3 GB, což může znamenat i 4 GB paměti „zabitá“ nainstalovanými 32-bit OS a nebo si něco ukousne integrovaná grafika. Když ale tato čísla sečtete, dají dohromady 40%, takže to budou prostě jenom starší nebo slabší počítače.

  2. v6ak napsal(a)

   Díky. No, zní to to jako že se starší počítače prostě používají docela často. A já jsem občas za blázna, když řeknu, že notebook plánuju na pět let…

   Virtuální stroje (které přinejmenším budou mít typicky méně RAM a teoreticky by mohly mít 32b OS) se statistikou asi tolik nehnou.

   Ještě si říkám, jestli čísly nehýbe třeba Indie nebo nějaká taková chudá lidnatá oblast. Stále se mi nechce věřit, že by to odpovídalo třeba ČR.

 2. Calvin napsal(a)

  Zajímavé statistiky 🙂

 3. Jouda napsal(a)

  Tak to je pěkné, Firefox pro Win XP se zařízne protože jej má „jen“ 10% uživatelů z celého světa (asi 700 milionů je málo?), ale pro ten hnůj Windows 8 aktualizace Firefoxu budou. Kompost Windows 8.1 nové verze Firefoxu mít bude také, i když je jich tak málo, že je zahrnut v Others…o Vistě ani nemluvím.