Rubriky: Firefox

Instalační soubor pro macOS se zmenší o 36 megabajtů


Instalační soubory Firefoxu dnes nejsou nejmenší. Pokud chcete kompletní novou instalaci pro Windows nebo Linux, stáhnete asi 45 MB. Pro macOS (dříve OS X) je to přes 80 MB. Instalace pro Windows a Linux jsou totiž buď 32 nebo 64-bitové, kdežto verze pro macOS obsahuje obě varianty.

Ve valné většině případů to je 64-bitová verze, kterou chcete na macOS spustit, a tak pro Firefox 53 už Mozilla nebude toto univerzální sestavení nabízet. Stejný záměr má i komunita okolo Thunderbirdu. K dispozici bude 64-bitová verze a podpora té 32-bitové skončí. Jako možnost jsou ještě zmíněna 32-bitová sestavení udržovaná komunitou. Pro porovnání noční sestavení Firefoxu 53 pro macOS se zmenšilo z celých 102 MB na 66 MB!

Firefox 53 bude v podpoře systémů zlomový. Už dříve Mozilla oznámila ukončení podpory Windows XP a Vista. Stejným způsobem tak zřejmě ukončí i podporu 32-bitových macOS. Poslední verzí pro tyto systémy tak bude Firefox 52 a jeho verze s delší podporou.

3 komentářů k článku “Instalační soubor pro macOS se zmenší o 36 megabajtů”

 1. Michal Vašíček napsal(a)

  32bit verze macOS jsou dnes v takové minoritě, že se divím, že je ještě Mozilla podporuje. Konečně začali myslet rozumně. 🙂

  1. MartyMc napsal(a)

   No já mám 32-bit Linux OS (Lubuntu) a jsem velmi vděčný, že některé prohlížeče a jiný software ještě funguje. Což voto, koupit nový notebook není problém, ale přenesou mi tam interní disk nebo jeho identickou kopii, abych tam měl bez několika-měsíčního znovu-nastavování aby tam bylo to samé co mám teď ???

   Btw1: Google Chrome, Operu, a několik dalších klíčových programů, jsem opustil právě z toho důvodu, že přestali nabízet 32-bit Linux verzi.

  2. Michal Vašíček napsal(a)

   Ale Linux není macOS. 🙂 U Linuxu to chápu – HW je tam hodně rozdílný a udržovat 32bit verzi má určitě smysl, ale všechny Macy podporované Applem (nejstarší je z roku 2007) mají 64bit procesor, a i ty několik generací před nimi, které už Apple oficiálně zabil, 64bit CPU mají. 32bit verze tu tedy naprosto ztrácí smysl a upřímně nechápu, proč Mozilla až doteď distribuovala i 32bit verzi.