Rubriky: Firefox

Firefox Heatmap Study 2012. Jak uživatelé používají Firefox?

Je tomu již více než dva roky, kdy Mozilla spustila studii, v rámci níž zkoumala, jak uživatelé používají Firefox. Výsledky této studie pak byly využity při návrhu uživatelského rozhraní Firefoxu 4. Nyní byla tato studie zopakována a výsledky jsou opět zajímavé.

Firefox Heatmap Study 2012

Na obrázku výše je vidět, jak moc uživatelé používají prvky uživatelského rozhraní v situaci, kdy mají zapnutou hlavní nabídku (tj. nikoliv tlačítko Firefox). Určitě není překvapující, že mezi nejpoužívanější funkce patří adresní řádek prohlížeče, pole vyhledávání, tlačítka Zpět/Vpřed či tlačítko pro otevření nového panelu.

Zatímco adresní řádek prohlížeče používá cca. 82 % uživatelů, u vyhledávání je to „pouze“ 42 %. Je zajímavé, že u vyhledávání byl oproti studii před dvěma lety zaznamenán poměrně výrazný pokles. Určitě jsou zajímavá i čísla ohledně funkce „našeptávání“ (automatického doplňování). U adresního řádku ji využívá 60 % uživatelů, u vyhledávání 27 %.

Zajímavé je zjištění, že uživatelé poměrně často klepají na ikonku pro změnu vyhledávacího modulu. Dle slov autorů studie bude potřeba zjistit, zda se uživatelé skutečně snaží změnit vyhledávací modul či zda klepají na ikonku a očekávají jinou funkčnost.

Nejméně používanou funkcí je bezkonkurenčně Panorama (Skupiny panelů). Funkci používá jen 0,7 % uživatelů. Dle slov autorů studie to může být tím, že je funkce málo viditelná a nebo je skutečně málo používaná a měla by být přesunuta do doplňku.

Nabídka Firefoxu

5 komentářů k článku “Firefox Heatmap Study 2012. Jak uživatelé používají Firefox?”

 1. MaofKO napsal(a)

  Panoramu možno nikto nepoužíva aj preto, lebo je neuveriteľne pomalá, a to aj na výkonnejších PC.

 2. Richard napsal(a)

  Panorama je asi důvod, proč používám opět FF a ne Chrome a zřejmě jediná funkce, která by mi chyběla, kdybych musel na Ch přejít. I když je pravda, že průměrný uživatel asi ani neví, k čemu to je…

 3. Tasartir napsal(a)

  Panorama je skvělá funkce. Když přišla v beta verzi, šel jsem po ní, ačkoli beta verze Firefoxu běžně nevyhledávám. Tehdy ovšem měla klávesovou zkratku Ctrl+mezerník. Od změny k Ctrl+Shift+E jsem na ni nesáhl.. Ale já se v měření asi takovým způsobem neprojevím 🙂 Každopádně na ctrl+mezerník byla mnohem viditelnější, mnohem přístupnější. Na novou zkratku se mi nedaří dostatečně přirozeně zkroutit prsty. Je asi skutečně taková zastrčená, zašramocená, nijak moc se o ní neví..

 4. Marsupial napsal(a)

  Taky mi přijde panorama děsně pomalá a to jsem si vypnul všechny animace. Tlačítko zpět nepoužívám (mám ho na myši) a vyhledávací pole používám jen jako kalkulačku zbytek obstará adresní řádek s prefixy (g = google, cs = slovník…).

 5. Jakub Stacho napsal(a)

  Jak jsou do výsledků zahrnuty klávesové zkratky? Z textu to není úplně jasné, chvíli se hovoří o klikání, chvíli zase o funkčnostech. V anglickém originálu je to podobně. Děkuji.