Rubriky: Firefox

Firefox má novou podobu a přizpůsobení

Včera došlo k začlenění nové podoby Firefoxu, na které se dlouho pracovalo, a která nese označení Australis. Nejedná se o pouhou změnu vzhledu, jak bývá často uváděno, ale nedílnou součástí je i nová přizpůsobitelnost prohlížeče a řada úprav související s odezvou GUI. Právě práce na odezvě byly hlavním důvodem, proč se nová podoba Firefoxu opozdila.

Nová podoba Firefoxu

Hlavní změnou je přesunutí tlačítka s nabídkou z levého horního rohu doprava na lištu tj. na stejné místo, kde jej naleznete např. v Internet Exploreru, Chrome či třeba v Thunderbirdu. Nabídka má podobu tlačítek a jejich výchozí sada odpovídá potřebám 98 % uživatelů. Podobně jako tlačítka na liště je přizpůsobitelná pomocí nového dialogu pro přizpůsobení grafického rozhraní aplikace. Zůstala zachována možnost si zapnout hlavní nabídku.

Nové přizpůsobení Firefoxu

Povšimnout si lze přesunutí ikonky hvězdy pro přidání záložky mimo adresní řádek prohlížeče. Co na obrázcích není vidět, je úprava práce se zásuvnými pluginy, které se automaticky nespouští nebo jsou blokovány z důvodu neaktuálnosti. Nově se v případě, kdy je stránka vyžaduje, zobrazuje informační lišta v horní části stránky podobně, jako když není vyžadovaný zásuvný modul dostupný. Došlo též k odstranění lišty doplňků.

Pokud vám z nějakého důvodu nová podoba nevyhovuje, můžete si původní obnovit pomocí doplňku Classic Theme Restorer.

Nová podoba Firefoxu je součástí vývojové verze počínaje tou dnešní.

14 komentářů k článku “Firefox má novou podobu a přizpůsobení”

 1. Edds napsal(a)

  Novy vzhlad je vcelku dobry.
  Najviac zo vsetkeho mi vadi to zbytocne plytvanie miestom pod a nad panelom s adresou. Tie listy ci pasy su tam neskutocne hrube a nevkusne. Na mensich obrazovkach to vyzera dost zle.
  Nove karty (taby) su aj zbytocne o nieco vyssie, co je dalsie plytvanie miestom.
  Tlacidla su taktiez relativne velke a velke su aj medzery medzi nimi.
  Tie podmoznosti napriklad v menu (tlacidle) Developer v tom novom UI sa mi nezda ako dokoncena vec resp. ak je to dokoncene tak je to nepremyslene ako to odsekava.
  Celkovo sa mi UI paci, nove karty su pekne, nove menu a prisposobitelnost je fajn, ale to plytvanie miestom sa mi nepaci.
  Ono to plynie aj z toho ze male ikony uz nie su a velke su velmi velke.

 2. Stanislav Marek napsal(a)

  Přesně jak píše Edds.
  Pokud tě to zajímá, dá se užšího vzledu dosáhnout doplňkem, takhle vypadá moje UX teď:
  http://s5.postimg.org/chw7zvn7b/image.png

  Tohle se dá docílit doplňkem Classic Toolbar Buttons:
  https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/cstbb/

  Ale má to mouchy, tlačítka v navigační liště pak mají rámeček a když si nastavíš co nejužší panel, tak se občas stane, že zmizí vyhledávací pole do tlačítka >> (prostě jakoby dojde místo a schová se to pod tlačítko další). Bez toho rámečku to jde taky, s doplňkem co je odkazován v článku, ale ta malá tlačítka tam mají mezi sebou moc velkou mezeru a vypadá to víc rušivě než rámeček. Oboje řeším s vývojářem, tak snad to v příští verzi doplňku opraví.

  Obecně mi vadí 3 věci:
  1.) Odstranění volby malých tlačítek
  2.) Návrat k notifikacím pomocí lišty místo těch nových v podobě vyskakovací bubliny (a s tím spojený bug, že když vyvolám tu bublinu a možnost vyberu tam, tak ta lišta nezmizí)
  3.) Pořád vypnutá volba preferences.InContent -> jakej má smysl vydávat nový UI kde se snažím sjednotit vzhled, když mám 2 druhy notifikace, jeden kterej zapadá do novýho vzhledu a druhej, kterej nezapadá, ale je vybrán jako výchozí. A pak nastavení, který pořád vyskakuje v samostatným okně, i když pro to není jedinej pádnej důvod.

  Snažím se vykomunikovat důvody, proč tyhle 3 věci jsou tak jak jsou a až něco zjistím, dám vědět.

 3. Edds napsal(a)

  Na PC s 1920×1080 rozlisenim to nove UI sa da s drobnymi CSS upravami celkom v pohode zniest. Na mensi notebook zrejme budem pouzivat ten Classic Theme Restorer a to hlavne z dovodu setrenia miesta. Tie male ikony im neviem odpustit.
  A inak nemoznost hybat s tlacidlami dopredu dozadu, reload/stop je tiez nestastne riesenie pre mna. Toto som si zvykol upravovat podla svojej chuti a teraz nutia pouzivat ako to oni vymysleli, kedze je to jednoliaty celok (pomoze ten addon nastastie).
  Nebol by to az taky problem ale stale neviem prist na chut tomu reload/stop tlacidlu v URL bare. Ide to proti mojej logike, ktora mi hovori ze ked mam 1920px siroky monitor, karty sa otvaraju zlava doprava, navigacne tlacidla so vlavo tak z akeho dovodu sa mam mysou presuvat „o kilometer“ doprava aby som obnovil stranku? (F5 teraz zanedbam) je to vysoko neprakticke…
  Ten Classic Theme Restorer ma zatial len jednu chybu a to ze nevie kombinovat reload/stop tlacidlo do jedneho.

  preferences.InContent – jj toto uz malo byt hotove s Australis, zrejme to este nie je ready

 4. Jan Fischer napsal(a)

  Osobně vidím největší problém v tom, že v novém vzhledu se poměrně hodně plýtvá místem. Navíc byla zrušena volba malých tlačítek. Osobně mi nevyhovuje vzhled hlavičky („ouška“) panelu, které jsou zbytečně oblé. Snaha GUI co nejvíc „vyumělkovat“ je někdy na škodu. Hranatá hlavička panelu je účelnější a osobně ji hodnotím i jako hezčí.

 5. Michal Stanke napsal(a)

  Docela se mi to líbí, třeba spojení tlačítka hvězdičky se záložkami, i když asi zůstanu u postranního panelu.

  Ale chybí mi pár dalších věcí (krom možnosti malých ikon). Například bych si rád přesunul menu tlačítko jinam, nebo přidal mezi některá jiná mezery, což zdá se nejde. Asi v tomto ohledu nastane malý „Opera style“, kdy se některé věci (doufám), zase doplní.

 6. Jakub napsal(a)

  Kde to stáhnu? Stáhnul jsem Beta verzi a v ní to není, tak prosím odkaz 🙂 Díky

 7. Robert Naxera napsal(a)

  oblouky vs. pravé uhly, různé velikosti ikon, celkově velmi nekonzistentní.

  Já sice chápu, že změna je život, ale určitě tím Mozilla nepotěší mnoho uživatelů Firefoxu. Po zrychleném vydání nových verzí další věc, která je naštve. Je úplně jedno jestli je to nutné nebo správné. Tohle bude další velká zkouška věrnosti.

 8. ChromoFoxUser napsal(a)

  Plugin funguje perfektně, po uvedení Australisu do stabilní větve není třeba utíkat k originálu Chrome, a můžete i nadále fičet na ChromoFoxu 🙂

 9. Michal Stanke napsal(a)

  Jakub: Aktuálně je Australis v UX větvi http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-ux/ a velmi brzy se dostane do běžného nočního sestavení http://nightly.mozilla.org/ .

 10. Jaroslav Matura napsal(a)

  Nový vzhled je až ve verzi 28, tedy Nightly.

 11. Stanislav Marek napsal(a)

  Mně se změny v tabbaru líbí – když má člověk otevřených hodně panelů, tak je to o hodně přehlednější. Ten kulatej vzhled se týká jen aktuálně aktivního panelu a pomocí doplňků se to dá určitě zhranatit 🙂
  Snad nějakou funkcionalitu nakonec doplní.

 12. Danny B. napsal(a)

  S nostalgií vzpomínám na K-meleon, který se bez všech těchto grafických vymožeností zcela obešel…

  Obecně nechápu, proč se v aplikacích roztrhl pytel s nuceným odlišováním se od ostatních. Každý OS má svůj nativní vzhled komponent a ten většina aplikací používá, takže BFU je na něj zvyklý. Pak dostane aplikaci, kde něco vypadá (i když jen trochu) jinak a je z toho zmatený. Nota bene, když se na desktopu setká s tabletoidní aplikací.

  UI na sebe nemá přitahovat pozornost svojí křiklavostí a odlišností, naopak má být maximálně upozaděno a jednotné, aby nerozptylovalo.

  Graficky je to možná hezké (to je subjektivní hodnocení každého jedince, takže proto to relativizující „možná“), ale mně osobně to k běžné práci nevyhovuje. Ostatně i celá Wokna mám stále ve stylu Win95/98, ač o několik generací dále.

  Jinak coby vývojáře mne netěší odstranění lišty doplňků (a už drahnou dobu i nemožnost slučovat nástrojové lišty na jeden řádek, jak to šlo kdysi, ale to už není otázka Australisu).

  Myslím, že příspěvek #8 to vyjádřil přesně – je to ChromoFox (anebo Firechrome? 😉 ); starý dobrý (po stránce GUI, samozřejmě že výkon se zlepšuje, nastoupil JetPack apod.) Firefox už to nějakou dobu není. A je to velká škoda… 🙁

 13. mab napsal(a)

  Nelíbí, strašné. Ouška velká, dost plochy naopak ještě víc nevyužito. Zmatené. Pokud máte tmavé pozadí a povolenou průhlednost(výchozí stav), pak přečtené záložky vysloveně mizí. Místo snahy kopírovat gůgl by se měla Mozilla vrátit k základům a udělat solidní, rychlý, standardy podporující prohlížeč. Současný stav je jeden velký, přebubřelý moloch, který toho umí hodně, ale nic pořádně, v každé verzi se pro jistotu překopá UI, je pomalý, tuhne a začíná za konkurencí silně zaostávat. Kdybych chtěl vzhled Chroma, tak si pořídím Chroma. Pokud vzhled IE, pořídím si IE. Zůstávám u verze 27 a budu věřit v lepší zítřky, nebo se vrátím nakonec k IE, které jsem nikdy nemusel, ale poslední verze už jsou slušně použitelné a svižnější. Gůgl mi do baráku nesmí a Opera je už dávno odepsaná.

 14. Vláďa napsal(a)

  No sice jsem četl předem, že se něco takového chystá, ale vyděsil jsem se potom pěkně, když jsem nechal aktualizovat Nightly a ono mi to z toho: http://web.quick.cz/vs165/TMP/FireFox.gif
  udělalo tohle: http://web.quick.cz/vs165/TMP/FireFoxNew.gif
  (zjistil jsem tedy, že už většina starších doplňlů nepůjde použít už jem kvůli „stavovému řádku“ posunutému nahoru, anebo spíš zrušenému už úplně)
  a ani Classic theme restorter (který mi byl doporučen) to zrovna nevyřešil: http://web.quick.cz/vs165/TMP/FireFoxNew01.gif
  takže jsem nakonec byl vděčný za radu, že naštěstí ještě pořád existuje i verze Holly (se starým vzhledem) a teď se jenom „modlím“ aby vývoj verze Holly předčasně neukočili, protože ne všechny (ale většinu) těch doplňků potřebuji a tedy alespoň já ještě hodně dlouho (anebo možná spíš vůbec) už nový Australis moct používat nebudu, i když FF používám spíš jen pro testování (anebo pro doplňky nedostupné pro SeaMonkey) a jako hlavní prohlížeč mi vyhovuje právě spíš zmíněný SeaMonkey … 🙁 http://web.quick.cz/vs165/TMP/SeaMonkey.gif