Rubriky: Firefox

Nový vzhled Firefoxu se brzy začlení do vývojové verze

Nový vzhled Firefoxu nesoucí označení Australis se brzy objeví ve vývojové verzi Firefoxu. Původně se tam měl objevit dříve, ale začlenění zdržely některé práce týkající se výkonu. Nyní se zdá, že začlenění proběhne do konce listopadu a jeho doladění pro vydání je jednou z priorit vývojářů do konce roku. Mezi nimi lze nalézt některé body týkající se zlepšení výkonu prohlížeče, práce na multiprocesové podobě Firefoxu či nástupci služby Sync.

Firefox Australis

Protože je Australis celkem komplexní projekt, může si ve vývojové verzi Firefoxu nějaký čas pobýt. Pokud po dobu ladění nové podoby budou chtít uživatelé vývojové verze používat původní podobu, budou moci využít speciální vývojovou verzi Holly (buildy zatím nejsou k dispozici), která bude shodná s vývojovou verzí Firefoxu mimo nového vzhledu Australis.

Firefox Australis

Vývojová verze nového vzhledu je k dispozici ke stažení ve speciální vývojové větvi UX.

16 komentářů k článku “Nový vzhled Firefoxu se brzy začlení do vývojové verze”

 1. ExiE napsal(a)

  K tomu se da rict jedine, „ach jo :-(„.

 2. Martan67 napsal(a)

  Firefox používám dlouhá léta, již od dob kdy si ještě říkal Phoenix.
  Poslední dobou se Firefox vydává stále více cestou napodobování funkcí a vzhledu Google Chrome. Osobně si myslím, že si touto cestou spíše škodí.
  Tohle je podle ukázek zase další nepříliš šťastný a vydařený posun ve „Chromovatění“ vzhledu UI. Škoda. 🙁

 3. Salous napsal(a)

  Vzdycky jsem fandil Firefoxu a myslel, ze to je na vecne casy.
  Ale esi TUHLE grafiku vypustej, tak se snad dam na IE!
  Leda ze by nechali volbu prepnout si prohlizec na „stary vzhled“.

 4. Menty napsal(a)

  Nebude nikdy, mělo to být už ve verzi 25. V UXu to používám, na to, že je to tam už dva roky je to pořád docela nepoužitelné, takže se nemusíte strachovat.

 5. Stanislav Marek napsal(a)

  Proč ach jo? Taky jsem se dlouho bránil a připadalo mi to jako hrozná kravina, po tom co se ale objevil tenhle článek na twitteru FirefoxNightly jsem zkusil používat UX a po chvilce jsem si na to tak zvykl, že už ten starej vzhled (používanej přes 6 let) nemůžu ani vidět. Co se přehlednosti a ergonomie týče, tak ten novej má fakt něco do sebe.

  No a komu se nelíbí? Je tu (bude) Holly a až nebude Holly, pořád bude možnost tématu (nebo dočasně ještě ESR verze).

 6. Luděk Janča napsal(a)

  Škoda, že Firefox nepodporuje motivy vzhledu aby se dal předělat dle vlastních představ. Moment! Vlastně dá:
  https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/complete-themes/

  Ach jo ExiE, ach jo …

 7. Jenky napsal(a)

  Až to bude v oficiální verzi,tak s Firefoxem po letech končím,anebo zůstanu u staré verze! Je to prostě vzhled ala nová Opera,Chrome atd. a to se mně prostě nelíbí.Proč sakra nemůže zůstat to co je teď?!To se chtějí za každou cenu podobat Chrome? 🙁

 8. Lucas napsal(a)

  Zbytečná práce, tenhle prohlížeč s Australisem pro blby si může nainstalovat možná někdo na tablet s W8 (tam to zapadne tím šeredně zkopírovaným GUI) a nebo rovnou přejít na Chrome (na tom je adblock dostupný, co víc člověk potřebuje k životu). Ten váš tým maníků by si měl uvědomit, že starší generace si na něco zvykne a my mladí kvůli těm vašim experimentům, je v tom zpraseném gui budeme muset vše učit.

 9. Velda napsal(a)

  Lucas: „my mladí kvůli těm vašim experimentům, je v tom zpraseném gui budeme muset vše učit.“
  očividně už nejsi mladý

 10. Simir z Kobry 11 napsal(a)

  Ti co chtějí za každou cenu z Firefoxu mít prohlížeč Chrome tak ať na něj přejdou nebo si stáhnou motiv vzhledu. No a tak si říkám nebude pak lepší přejít na ten originál, než sledovat jak se oblíbený prohlížeč přestává být zajímavý, jedinečný a stává se z něj pouhá kopie konkurence s jiným názvem?

 11. StopChromizaci napsal(a)

  No tak milá Mozillo, buď nám nahodíš plugin nebo theme klasického rozhraní, nebo kopii Chrome jménem Firefox asi hodně lidí opustí směrem k originálu a ty se budeš propadat se svým podílem někde k mořskému dnu. V tom nejhorším někteří z nás vypnou aktualizace a ohrozí kvůli tvému pokusu Australis svou bezpečnost.

 12. Stanislav Marek napsal(a)

  To opravdu všichni zapomněli na to, že firefox má motivy vzhledu (jak psal Luděk)? Klidně vsadím na to, že starý vzhled bude formou doplňku dřív, než bude australis ve stable.

  Taky nemám rád změny UI, taky jsem remcal a nelíbilo se mi to. Pak jsem ho ale zkusil a ejhle – starý už opravdu nemůžu ani vidět, a to z několika důvodů:
  Přehlednost – byl jsem naštvanej, jak nehorázně se v australis plýtvá místem, po tom co jsem ale přepl zpátky na starý UI jsem zjistil, že najednou všechno hledám tak 3x dýl (a to firefox používám od verze 1.5) a že toho nevidím o moc víc (těch asi 6px na výšku sice zamrzí, ale těch 12px na šířku co zabere nový vzhled aktuálně vybrané karty docela dost vykompenzoval fakt, že Firefox button už není v titlebaru)

  Dále se mi líbí jednotnější styl celého UI, Připnuté panely jsou mnohem lépe graficky odděleny, Tab Groups a nový Download manager do tohoto stylu prostě patří.

  Shrnuto: Až na těch pár pixelů na výšku nevidím jediný zápor.

 13. ExiE napsal(a)

  Ach jo, nemam cas ani naladu po kazde aktualizaci FF doufat, ze to nerozhodilo fungovani vzhledu, ktery zrovna pouzivam, proto pouzivam ten defaultni.
  Ach jo, proto, ze se snazi vsude a vsem nacpat vzhled vhodny mozna pro „patlací“ zarizeni, ale nevhodny pro bezny desktop (ala Microsoft).
  Ach jo, proto, ze FF tim ztraci svuj vzhled a jeste vice se pripodobnuje Chrome nebo nove Opere. To pak muzu zacit rovnou pouzivat Chrome a bude vymalovano.

 14. Martin Hodek napsal(a)

  Hlavně aby zůstala možnost mít adresní řádek a vyhledávací pole oddělené (nějaký přepínač někde v nastavení, protože předpokládám, že jinak bude políčko sjednoceno). To je jediný důvod, proč zůstávám u FF. Mám adresní řádek nastaven tak, že když napíši dostatečně přesně svůj požadavek, dostanu se přesně na požadovanou stránku, aniž bych musel jít na google (ono tam jdu, jen mám Keyword:URL)či znát přesnou adresu. Takže zadám např.: „Wikipedia Dexter list of episodes“ a ejhle, jsem přesně tam, kde jsem. A vyhledávací políčko použiji, pokud chci skutečně něco vyhledat. Pokud tato možnost zmizí, zmizí i jediná výhoda, kterou pro mne FF má ve vztahu k jiným prohlížečům.

 15. Stanislav Marek napsal(a)

  Australis ještě ani není v Nightly a Aris už má skoro hotový doplněk, který umožní nastavit starý vzhled (nebo v novém změnit detaily).
  Koho to zajímá, tady je odkaz: http://aris-at-mozilla.blogspot.cz/

 16. Vláďa napsal(a)

  No sice jsem četl předem, že se něco takového chystá, ale vyděsil jsem se potom pěkně, když jsem nechal aktualizovat Nightly a ono mi to z toho: http://web.quick.cz/vs165/TMP/FireFox.gif
  udělalo tohle: http://web.quick.cz/vs165/TMP/FireFoxNew.gif
  (zjistil jsem tedy, že už většina starších doplňlů nepůjde použít už jem kvůli „stavovému řádku“ posunutému nahoru, anebo spíš zrušenému už úplně)
  a ani Classic theme restorter (který mi byl doporučen) to zrovna nevyřešil: http://web.quick.cz/vs165/TMP/FireFoxNew01.gif
  takže jsem nakonec byl vděčný za radu, že naštěstí ještě pořád existuje i verze Holly (se starým vzhledem) a teď se jenom „modlím“ aby vývoj verze Holly předčasně neukočili, protože ne všechny (ale většinu) těch doplňků potřebuji a tedy alespoň já ještě hodně dlouho (anebo možná spíš vůbec) už nový Australis moct používat nebudu, i když FF používám spíš jen pro testování (anebo pro doplňky nedostupné pro SeaMonkey) a jako hlavní prohlížeč mi vyhovuje právě spíš zmíněný SeaMonkey … 🙁 http://web.quick.cz/vs165/TMP/SeaMonkey.gif