Rubriky: Firefox

Firefox nebude používat rozhraní Ribbon

V průběhu posledních dvou dní se na několika serverech objevila chybná informace, že grafické rozhraní Firefoxu bude do budoucna založeno na rozhraní Ribbon, které je používáno v Microsoft Office 2007 a vyšších verzích. Tato informace není pravdivá a původní článek, od kterého patrně ostatní „opisovali“, se hodně špatně podíval na návrh uživatelského rozhraní Firefoxu 4.0. V něm není ve výchozím nastavení zobrazena hlavní nabídka, což však neznamená, že je použito rozhraní Ribbon. To má zcela odlišný vzhled a funkčnost.

12 komentářů k článku “Firefox nebude používat rozhraní Ribbon”

 1. Zeus napsal(a)

  Vida, to zní ale docela zajímavě. Koukal jsem teď na Google a našel tuhle fotomontáž z Wordu 07. http://www.raizlabs.com/blog/uploaded_images/firefox_6-793488.JPG. Je to samozřejmě jen spatlaný obrázek, ale kdyby to bylo trochu užší a trochu míň plýtvalo místem, tak by se mi to moc líbilo (tedy ne toto, ale princip tohoto řešení). Ribbon používám ve Wordu rád a místo to taky ušetří. Osobně bych to uvítal víc než miniminiminimalistický vzhled Chromu.

 2. Luděk Janča napsal(a)

  Zeus: Já osobně nemám rád onen Ribbon. Je to pro mne nepoužitelné, matoucí a absolutně nechápu, kde se ušetřilo nějaké místo. Dokonce zákazníci jsou zmateni (nešťastni), když si koupí MSO 07 a nedokážou ani vytisknout dokument.

  Když už měnit UI, tak ve stilu Blender-u: http://www.blender.org/features-gallery/features/
  Je tu mnohem déle jako Ribbon, čímž by měl být mnohem vyladěnější ale hlavně se příjemně ovládá.

 3. Mazarik napsal(a)

  Podla mna onen Ribbon nie je vo Firefoxe potrebny, pretoze si kazdy moze usporiadat graficke rozhranie Firefoxu, ako chce. Staci si prejst http://forum.czilla.cz/viewtopic.php?t=11722&start=120&postdays=0&postorder=asc&highlight=

 4. v6ak napsal(a)

  No ta fotomontáž mi přijde jako povedená parodie 😀 Upřímně jsme se zasmál.

  Myslím, že Ribbon je přijímaný dost nejistě a MoCo si ve Firefoxu nemůže dovolit tolik, jako MS ve výrazně majoritním Office. A to i přesto, že MS už trochu prorazil cestu.

 5. Pavel Cvrček napsal(a)

  [4] On je zde podle mě problém i licenční, protože použití Ribbonu je navázáno na nějaká pravidla, která podle mě nejsou slučitelná s projektem Mozilla.

 6. v6ak napsal(a)

  [5] To možná taky. Ale upřímně řečeno, nevadí mi to.

  Jinak nevím, jestli ty licenční problémy by nebyly pouze v případě, kdyby chtěla Mozilla využít *implementaci* od MS.

 7. Luděk Janča napsal(a)

  Patent na Ribbon je IMHO blbost. Podobné GUI se používá delší dobu na různých webech i v různých programech. Já v tom nevidím nic nového.

  Myslím, že kdyby to někdo chtěl napadnout, tak by MS sklaplo.

  Ani náhled GUI FF 4.0 mi moc nesedí, ale snad je to jen síla zvyku.

 8. Pavel Cvrček napsal(a)

  [6] Ne, jedná se o Ribbon jako takový.
  [7] Tohle už je spíš na jinou debatu a někde jinde. Ribbon je jednoduše dostupný pod nějakým ujednáním a podobnost/napadnutelnost je na jinou diskusi. Ostatně, mrkni třeba na odkazovaný článek do Wikipedie.

 9. v6ak napsal(a)

  [8] OK, to pak jo. Nevím, jak moc je to v patentu popsaný, ale pokud je to tak, aby to netrefilo ten uváděný Homesite (ve kterém se mi to mimochodem taky nelíbilo), tak to asi nebude problém upravit tak, aby to netrefilo ten patent. A pokud ten patent trefil např. Homesite, pak ho jistě nebude problém zrušit.
  Nejsem právník, ale myslím si, že právní stránka a implementace patří k těm menším problémům.

 10. Tom napsal(a)

  [5],[6] Co se licencování Ribbonu týká, tak se zjednodušeně dá říct něco takového:
  Ribbon můžete nasadit pouze na software, který není pro MS konkurencí.
  Tzn. nemůže jej mít OOo a spol, protože jsou konkurencí pro MS Office, atp.

 11. jarks napsal(a)

  ZaplaťAllah, že to není pravda. Ta věc, co se jí říká Ribbon je hezká jen na první pohled. Na každý další je matoucí, nepřehledná, nedomyšlená. Reakce uživatelů na nový MS Office podle mých pozorování potvrzuje šlápnutí vedle. To poslední, co nám chybí je, aby se podobných věcí chytaly open-source projekty jako Firefox nebo OpenOffice

 12. Mr.Henky napsal(a)

  [11]: Drvivá väčšina užívateľov bude VŽDY nadávať na niečo nové.