Rubriky: Firefox

Přehled změn v grafickém rozhraní Firefoxu 3.7 a 4.0

Již několikrát bylo zmíněno, že grafické rozhraní Firefoxu pravděpodobně projde v budoucích verzích proměnou. Ta se nebude týkat Firefoxu 3.6, který je plánován na listopad letošního roku, ale až jeho následníků, kterými by měly být Firefox 3.7 a 4.0. V Mozilla Wiki se nyní objevil souhrnný dokument o plánovaných změnách. Z něj vyplývá, že navrhované změny pro Firefox 3.7 jsou ve fázi reálného návrhu a změny navrhované pro Firefox 4.0 jsou prozatím obecným návrhem.

Firefox 3.7

Oba návrhy se v zásadě neliší od těch dříve zveřejněných. U Firefoxu 3.7 tak bude nejvýznamnější novinou zrušení hlavní nabídky ve Windows Vista/7, která bude nahrazena novými rozbalovacími tlačítky Page a Tools. Dále by mělo dojít ke sloučení tlačítek Zastavit a Obnovit do jednoho tlačítka a ve výchozím nastavení by z hlavní lišty mělo zmizet tlačítko Domů. To by mělo být ve výchozím nastavení nahrazeno novým panelem Domů. Dostupná by též měla být nová forma upozorňování na události vyžadující pozornost uživatele (náhrada dnešní žluté upozorňující lišty).

Připravovaný vzhled Firefoxu 3.7

Firefox 4.0

Firefox 4.0 by měl navázat na změny započaté ve verzi 3.7. Asi nejvýraznější změnou by mělo být sloučení adresního řádku s polem pro vyhledávání. Uvažuje se, že ve výchozím nastavení by mohly být „ouška“ panelů zobrazena nad adresním řádkem, ale v návrhu se též hovoří o tom, že by měla zůstat možnost současné podoby, kdy jsou „ouška“ pod adresním řádkem. Hovoří se ale i o dalších možnostech umístění přepínání panelů (např. formou náhledu v postranní liště).

Dále by mělo dojít ve výchozím nastavení ke skrytí lišty záložek a jejímu přesunutí do tlačítka na hlavní lištu. Mělo by též dojít k odstranění adresního řádku, i když zde se diskutuje, jakou formou jej nahradit a hlavně, co s rozšířeními, která ráda do adresního řádku integrují různá tlačítka. Nově přibudou speciální panely pro zobrazení webových aplikací (pravděpodobně určitá forma integrace Prism).

Návrh vzhledu Firefoxu 4.0

11 komentářů k článku “Přehled změn v grafickém rozhraní Firefoxu 3.7 a 4.0”

 1. v6ak napsal(a)

  Zajímá mě to nové upozorňování.

  Jinak si můžeme všimnout, že zatímco při přechodu Mozilla Suite -> Firefox se nám adresní řádek rozdělil, tak ve Firefoxu 4.0 to chtějí zase sloučit. Ono rozdělení bylo v té době logické, zvýrazňovalo to „novou“ funkci (pro uživatele IE).

  Doufám, že to sloučení bude podporovat i klíčová slova pro vyhledávací enginy.

 2. Pavel Cvrček napsal(a)

  [1] K tomu upozorňování. Návrhy jsou pod následujícími obrázky:

  Pro Firefox 3.7:
  http://people.mozilla.com/~faaborg/files/20090821-notification/notificationNamoroka-i1.png

  Pro Firefox 4.0:
  http://people.mozilla.com/~faaborg/files/20090821-notification/newNotification-i1.png

 3. Mr.Henky napsal(a)

  Ak si chcete oskúšať FX4 vzhľad, máte možnosť:
  http://spewboy.deviantart.com/art/Strata40-v0-4-3-132191373
  Musím povedať, že vyzerá božsky!

 4. Mr.Henky napsal(a)

  Len také malé info: vývojári túto tému zavrhli a namiesto nej bude nová.

 5. pujde to vypnout? napsal(a)

  Půjdou tyhle novinky vypnout, že ano? Například mezi Obnovit a Zastavit je pro mne citelný rozdíl, a rovněž mi vyhovuje mít search engine vedle adresního řádku.

 6. v6ak napsal(a)

  Zcela určitě se objeví nějaká rozšíření, návody apod., které umožní to vrátit mnohé původního stavu.
  Je ovšem také otázka „Proč?“. Například adresní řádek sloučený s vyhledáváním mi přijde lepší (již dnes to tak mám, takže nejspíš dostanu akorát našeptávání, za což se zlobit nebudu) a myslím, že dnes by to mohli přijmout i běžní uživatelé, pokud se jim to dobře podá.

 7. Ja napsal(a)

  Hnus, velebnosti… Od zacatku do konce… Budu jen doufat, ze vsechny ty „novinky“ pujdou vratit do puvodniho stavu.

 8. Mr.Henky napsal(a)

  Súčasný stav je historickým pozostatkom z doby kamennej, tak zastaralé UI, až bije oči.

 9. Prism napsal(a)

  Co se Prismu týče, je to IMO pěkný nápad, proč kalendář otevírat jako stránku, když se může tvářit jako aplikace. Jen mne trochu mrzí, že start aplikace znamená v podstatě start odlehčeného prohlížeče, což u FF je dlouhé čekání. Kdyby se FF a tedy i Prismové aplikace spouštěly rychlostí jako Google Chrome, byl bych nad míru spokojený.
  Co se týče nových vhledů FF, myslím že uživatelé si zvyknou stejně jako si zvykli na rozdíl XP vs 9x. Ale je pravda, že si nemyslím, že by současné UI bylo přežitkem a nějak bilo do očí. Mne osobně vyhovuje a osobně nemám některak důvod ke změně.

 10. Mr.Henky napsal(a)

  Súčasné GUI má predovšetkým NULOVÚ integráciu so systémom. Na túto tému bolo toho dosť povedané a výsledkom je, že GUI prejde modernizáciou.

 11. Martin napsal(a)

  No možná že se mi to jen zdá, ale je to blíže a blíže současnému google chromu!