Rubriky: Firefox

Firefox nově nabízí přehled využití paměti jednotlivých panelů

„Skrytá“ stránka about:memory je ve Firefoxu již skoro dva roky. Jak její název napovídá, obsahuje přehled využití paměti Firefoxu. Najdete na ní informaci, jaké části Firefoxu si berou kolik paměti. Jinak řečeno, kolik si bere například vykonávání JavaScriptu, kolik zabírají obrázky apod.

Asi poslední novinkou je přehled využití paměti jednotlivých panelů. Můžete tak vidět, kolik například zabírá paměti otevřená stránka Facebooku či třeba GMail. Je zde však dobré zdůraznit jednu důležitou věc. Ne všechna zabraná paměť lze rozdělit na panely. Pokud pomineme například samotné prostředí Firefoxu, tak do sdílené paměti napříč Firefoxem patří například obrázky či třeba přístup k lokální databázi, co obsahuje záložky a historii. Přesto je však uvedená novinka užitečná v situacích, kdy řešíte, co vlastně zabírá nejvíce paměti.

about:memory

2 komentářů k článku “Firefox nově nabízí přehled využití paměti jednotlivých panelů”

 1. Jiří Macich ml. napsal(a)

  Ve srovnání se stránkou about:cpu v Opeře 12, která má také odhalit požírače systémových prostředků, je stránka about:memory hrozně nepřehledná. Navíc myslím, že podstatnější je využití paměti rozšířeními a ne panely. Tedy pokud Mozilla tvrdá na tom, že za zabírání např. 2 GB RAM po několika dnech chodu mohou hlavně špatně napsaná rozšíření.

 2. Pavel Cvrček napsal(a)

  about:cpu v Opeře je možná hezké po uživatelské stránce, ale vývojář se z ní nic moc nedozví. Výstup about:memory není možná graficky hezký, ale poskytuje užitečné informace, co jsou pro ladění problémů potřeba.

  Co se týče rozšíření, tak i zde je tato stránka užitečná. Hezkým příkladem jsou následující metabugy:
  * https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=668871
  * https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=700547

  Leakující rozšíření jsou na uvedeném přehledu vidět. Ne snad tak, že by by tam svítil nápis „rozšíření xyz leakuje“, ale lze se podle zobrazení k viníkovi dopátrat. Viz výše uvedené metabugy.