Rubriky: Firefox

Co nového přinese Firefox 14

Příští týden v úterý vyjde aktualizace na Firefox 14. Je proto dobré ve stručnosti zmínit, jaké novinky vás budou moci zaujmout. Asi jako první si všimnete vylepšeného našeptávání v adresním řádku. O této novince, která ve Firefoxu oproti jiným webovým prohlížečům chyběla, se debatovalo delší dobu.

Nejprve se ve vývojové verzi Firefoxu objevila, poté zase zmizela. Nyní by měla být vyladěna a uživatelům dle mého názoru zrychlí prohlížení. V čem spočívá? Na základě vámi psaného textu vám nabízí nejpravděpodobnější adresu přímo do adresního řádku prohlížeče. Tato funkce byla ve Firefoxu v zásadě odjakživa, nicméně byla skryta za předvolbu a v řadě případů nefungovala nejlépe.

Našeptávání v adresním řádku Firefoxu 6

Druhou zajímavou novinkou je možnost povolit zásuvné moduly pouze na klepnutí. Funkce, kterou můžete znát například z mobilního Firefoxu, je nyní i na desktopu. Můžete pomocí ní automaticky povolit zásuvné moduly jen na konkrétních stránkách a u ostatních jen na základě klepnutí na prvek na stránce. Šikovné, pokud nechcete, aby vás neobtěžoval Flash a zároveň chcete přehrávat videa na YouTube. Dá se říci, že se funkce chová podobně jako například Flashblock.

Spuštění zásuvného modulu klepnutím

Zásuvné moduly můžete pro konkrétní stránku kdykoliv povolit klepnutím na zobrazenou modrou ikonu stavebnice v levém rohu adresního řádku. Zásuvné moduly pak můžete povolit pouze pro aktuální návštěvu stránky či pro každou příští návštěvu webu. Svůj souhlas pak můžete kdykoliv odvolat v sekci Povolení okna Informace o stránce.

Povolení zásuvného modulu

Určitě je dobré zmínit, že tato funkce není ve výchozím nastavení aktivní. Pro její aktivování musíte na konfigurační stránce about:config přepnout předvolbu plugins.click_to_play.

Z dalších novinek si patrně povšimnete vizuální úpravy informací o stránce, které jsou v levé části adresního řádku. Ukázky naleznete v blogu Mozilla UX, kde je též popsáno, co k úpravám vedlo.

Neviditelná a přesto užitečná novinka je zabezpečené vyhledávání pomocí Google. Jinak řečeno, nově je vyhledávání realizováno pomocí https na místo http. Uživatelé Mac OS X 10.7 se pak mohou například těšit na podporu pro fullscreen.

Přehled dalších novinek naleznete jako vždy v poznámkách k vydání. Novinky pro vývojáře jsou jako vždy popsány na MDN.

13 komentářů k článku “Co nového přinese Firefox 14”

 1. Lucas napsal(a)

  A defaultně to nastavuje malé ikony, pokud uživatel nepoužívá výchozí sadu tlačítek :/

 2. Pavel Cvrček napsal(a)

  Ne, nic takového se standardně neděje.

 3. RadimV napsal(a)

  Takže nový správce stahování až v patnáctce?

 4. Lucas napsal(a)

  Opravdu Vám, to nevnutilo malé ikony, když jste si přetáhl tlačítko domů vlevo vedle adress baru ?

 5. Lucas napsal(a)

  Tak Vás musím informovat, že sem kompletně smazal Firefox i z App data, a naistaloval poslední betu 14tky, tak jsem posunul tlačítko mezi adress bar a tlačítka pro pohyb. A hned automaticky mi tam naskočily malé ikony, aniž bych si je v checkboxu odškrtl. Naštěstí jsem objevil doplňěk Classic (Small) Toolbar Buttons, kde jsem si mohl tlačítka a jejich podsvícení nastavit ke své plné spokojenosti (zejména starší modré podsvícení). Taky mi zmizel otravný nápis o FunnelCake na záložce o aplikaci.

 6. Lucas napsal(a)

  Velké ikony, tmavé (nikoliv bíle), s modrým podsvícením… já mám takovou radost, a to je pátek 13tého 🙂

 7. Lucas napsal(a)

  A co přinese 14 tka ? Taky nového správce stahování… jupí

 8. Pavel Cvrček napsal(a)

  [7] Jo, máš pravdu. Koukám, že nový Správce stahování je obsažen, ale ve výchozím nastavení není aktivní. Je skryt za předvolbou browser.download.useToolkitUI.

 9. Lucas napsal(a)

  Já ho zapl zase právě díky tomu addonu Classic (Small) Toolbar Buttons 🙂

 10. Ragimiri napsal(a)

  Právě jsem si stáhl oficiální verzi a jsem nadšený, pluginy po klepnutí fungují skvěle, nový správce stahování je parádní, celkově velká spokojenost. 🙂

 11. Kája napsal(a)

  už mám celý seznam věcí co zapínám a vypínám v about:config. Zákazem automatického zmenšení obrázků počínaje a blokováním pluginů konče. docela nechápu, že některé volby nejsou přístupné standartně v nastavení. Pro běžného uživatele co je v about:config, jako by nebylo. Mezi 13 a 14 jsem si nevšiml žádné změny. Co asi přinese verze 15… asi drobnou změnu nějaké ikonky v adresním řádku…

 12. Kája napsal(a)

  aha, tak jedna viditelná změna… nikde už nevidím favikon načteného webu.

 13. Danny B. napsal(a)

  To nenahrávání pluginů (Flashe) je fajn, ale obávám se, že to má i nějaký vliv na výkon (že by se po zapnutí alokovala jen malá paměť?) – Začnu skrolovat v něktrém z tabů – hudba/video z YT se seká. Edituju nějakou textareu – seká se. Přesouvám tab jinam – seká se. Dřív to nebylo, problém mám až teď ve 14.0.1, kde mám nastaveno nenahrávání pluginů.