Rubriky: Mobily

Firefox OS poběží na telefonech za 25 dolarů

V Barceloně zítra startuje Mobile World Congress, velká konference o mobilních zařízeních. Jedná se o letošní ročník konference, kde byl loni představen první telefon s Firefox OS a v zásadě tak odstartoval vstup Firefox OS na trh. Mozilla má i letos silné zastoupení a v předvečer konference bylo oznámeno několik velmi zajímavých novinek.

Mozilla na Mobile World Congress 2014

Tou nejzajímavější je asi odhalení plánu na telefon za 25 dolarů, na kterém poběží Firefox OS. Jedná se o výsledek spolupráce Mozilly a čínské společnosti Spreadtrum Communications. Zařízení bude určeno pro rozvojové trhy v Asii, kde je cena zařízení velmi důležitá a kde nehrají takovou roli operátoři, jako v Evropě. Mluví se zejména o Indonésii a Indii.

Jde tu zejména o další cca. miliardu uživatelů, kteří budou mít svůj první chytrý telefon v následujících dvou letech. Není bez zajímavosti, že Firefox OS poběží na zařízeních se 128 MB RAM. Pro porovnání, Android 4.4 míří na 512 MB RAM. Díky nenáročnosti tak Firefox OS dokáže běžet na levnějším hw, což je důležité zejména pro rozvojové trhy, kde se uplatňují levné telefony.

Nové telefony

V rámci konference bylo odhaleno i několik nových telefonů. Společnosti ZTE oznámila dva nové modely: Open C a ZTE Open II. Liší se, jak jinak, hw výbavou a telefony si spolu s dalšími představíme v týdnu v samostatném článku. Pozadu nezůstal ani Alcatel, který představil hned několik nových modelů z řady Alcatel One Touch Fire, z nichž jeden míří do střední třídy. Huawei prezentuje model Ascend Y300, který však již oznámil dříve.

ZTE Open C

Mozilla též oznámila nový referenční telefon Firefox OS Flame, který je určen zejména pro vývojáře. Zajímavou funkcí telefonu je možnost softwarově omezit velikost paměti pro zkoušku, jak si vyvíjená aplikace poradí s menším množství dostupné paměti. Šikovné. Specifikace telefonu je:

  • Qualcomm MSM8210 Snapdragon, 1.2GHZ Dual core processor
  • 4.5” screen (FWVGA 854×480 pixels)
  • Cameras: Rear: 5MP / Front: 2MP
  • 3G UMTS quad-band (850/900/1900/2100)
  • 8GB memory
  • 256MB -1GB RAM (adjustable by developer)
  • A-GPS, NFC
  • Battery capacity: 1,800 mAh
  • WiFi: 802.11 b/g/n, Bluetooth, Micro USB

Kdo bude telefon vyrábět, jak bude distribuován a za kolik, není zmíněno. Pravděpodobně to však již nebude španělská společnost Geeksphone, která zajišťovala ty první dva a poněkud nezvládla uspokojit poptávku.

Tablety a jejich dostupnost

Dříve oznámený tablet s Firefox OS je tu. Resp. jsou tu hned dva tablety. K dříve oznámenému tabletu InFocus 10″ od Foxconnu přibyl VIA Vixen 7″. Popis obou modelů naleznete na Mozilla Hacks i s odkazem, jak o tablet zažádat. V první fázi totiž bude distribuován jen mezi vývojáře a zájemce o zapojení se do vývoje Firefox OS.

InFocus

Plány společnosti Telefónica

Dnešní den byl z hlediska novinek hodně nabitý a to ještě nekončíme. Společnost Telefónica oznámila své plány s Firefox OS pro letošní rok. Aktuálně má v plánu uvést telefon v dalších 9 zemích. Opět míří na Jižní Ameriku. Jedinou výjimkou je Německo, které se tak po Španělsku stane druhou evropskou zemí, kde bude Telefónica telefon s Firefox OS nabízet. Jinak v Evropě prodává telefony Deutsche Telecom. Nabídka telefonů s rozšíří o 5 nových modelů: Alcatel OneTouch Fire C, Alcatel OneTouch Fire E, Huawei Ascend Y300 II, ZTE Open C a ZTE Open II.