Rubriky: Firefox

Firefox přidá další funkce z pohlížeče Tor

Mozilla a vývojáři prohlížeče a sítě Tor spolu dlouhodobě spolupracují. Nyní zvažují do Firefoxu přidat další funkce z prohlížeče Tor, které posílí režim anonymního prohlížení a jeho funkci ochrany proti sledování.

Tor je globální síť, která uživatelům nabízí úplnou anonymizaci při pohybu na internetu a obcházet různá omezení např. ze strany poskytovatelů internetu nebo cenzury. Prohlížeč Tor je pak způsobem, jak skrze ni navštěvovat webové stránky. Je to fork Firefoxu založený na ESR verzi s rozšířenou podporou. Udržování patchů, které dělají Tor prohlížeče tím, čím je, ale ani tak není snadné, přestože Mozilla postupně přidává některé funkce přímo do Firefoxu (projekt Tor Uplift). Tyto funkce jsou typicky součástí režimu anonymního prohlížení, i když ve výchozím stavu vypnuté, a při sestavení prohlížeče Tor se jen zapnou.

V projektu Fusion (Firefox USIng ONions), který je ve fázi experimentů, se zvažuje učesání přidávaných funkcí do produkční podoby. Potřeba je vyřešit kompatibilitu u již portovaných i ostatních funkcí, které při zapnutí rozbíjejí mnoho webových stránek, a také pro ně chybí jakákoliv uživatelská nastavení.

Další fází, která je zatím spíše ve fázi spekulací a úvah, jestli je něco takového vůbec možné provést, by mohla být podpora sítě Tor přímo ve Firefoxu. Velkým otazníkem je, zda síť ustojí množství uživatelů, které by Firefox do Toru přinesl. Pokud se časem ukáže, že ano, a projekt Fusion dostane i pro tento krok zelenou, údržba prohlížeče Tor by se výrazně zjednodušila. Teoreticky se mohl Firefox používat síť Tor v režimu anonymního prohlížení, ať už standardním nebo nějakém rozšířeném.

Zdroje: MozillaWiki, Tor Wiki