Rubriky: Firefox

Firefox přinese začátkem května řadu zajímavých novinek

První květnové úterý (5. května) vyjde nová verze Firefoxu označená číslem 76. Pokud se podaří i přes koronavirovou krizi dodat všechny nové funkce, můžete se těšit na několik opravdu zajímavých vylepšení.

Bezpečnost

Velká i malá vylepšení čeká relativně nový správce hesel. Ten, stejně jako starý správce hesel, umí uložené přihlašovací údaje chránit (a šifrovaně ukládat) pomocí tzv. hlavního hesla, které si ale musíte sami nastavit. V nové verzi bude Firefox chránit vaše přihlašovací údaje i bez hlavního hesla, a to v případě pokusu o zobrazení zkopírování nebo změnu uloženého hesla. Při pokusu o některou z těchto akcí bude vyžadováno ověření operačního systému (PIN nebo heslo Windows nebo macOS).

Dále bude správce zobrazovat varování nejen u přihlašovacích údajů ze serverů, kde došlo k nějakému známému úniku dat, ale i u těch, kde používáte stejné heslo. Jakmile totiž jednou heslo unikne, nic nebrání tomu stejné přihlašovací údaje vyzkoušet i na jiném serveru, než odkud původně pochází. A slibované je i drobné vylepšení generování hesel a práci s nimi.

Další, i když skrytou, funkcí zajímavou z pohledu bezpečnosti je možnost vynutit pouze šifrovaná spojení přes protokol HTTPS. Po nastavení předvolby dom.security.https_only_mode na true povýší Firefox jakýkoliv HTTP požadavek na šifrované HTTPS (víceméně „jen“ změní http:// na zabezpečené https://). Pokud se šifrované spojení nepodaří navázat (server HTTPS nepodporuje, má neplatný certifikát apod.), požadavek selže a přes HTTP se už neprovede. Podobného chování lze dnes dosáhnout doplňkem HTTPS Everywhere.

Multimédia

Režim obraz v obraze půjde poklepáním zvětšit na celou obrazovku.

Přibude také podpora pro hardwarové mediální klávesy a jejich použití pro ovládání médií (videa, hudba) přehrávaných ve Firefoxu. Chrome tuto funkci uvedl letos v únoru a ukazuje se, že může kolidovat s funkcemi některých jiných multimediálních aplikací, které s tím moc nepočítají. Pokud byste na něco takového po vydání nového Firefoxu narazili, můžete podporu vypnout nastavením předvolby media.hardwaremediakeys.enabled na false.

Seznam uvedených novinek není končený – finální vydání může (a pravděpodobně bude) obsahovat i jiné výše neuvedené změny, a naopak ne vše, co zmiňujeme, se do finální verze dostane, nebo v ní bude ve výchozím stavu hned zapnuté. Samotné datum vydání nové verze, tedy 5. května, by se ale hýbat nemělo.

3 komentářů k článku “Firefox přinese začátkem května řadu zajímavých novinek”

 1. Karel napsal(a)

  Uvítal bych doplnění tlačítka na smazání seznamu stažených souborů vedle tlačítka „Zobrazit vechna stahování“ po kliknutí na šipku, abych nemusel otevírat pokaždé další okno.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Možnost vymazat seznam stažených souborů, který se zobrazuje po klepnutí na tlačítko na liště, je v kontextové nabídce, takže nové okno otevírat nemusíte. Stačí klepnout na ono tlačítko a pak pravým tl. myši na kteroukoliv položku v zobrazeném seznamu. V otevřené kontextové nabídce je pak položka Vymazat tento seznam.

   1. Karel napsal(a)

    To jo, ale počet klepnutí se nezmění.
    Pořešil jsem to nakonec doplňkem https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/turbo-download-manager/