Rubriky: Firefox Služby

Kulatý Firefox 70

Tento týden vyjde nový Firefox s kulatým číslem 70. Kosmetických i velkých změn bude hodně.

Bezpečnost a soukromí

Mozilla začala pracovat na rozšíření portfólia nabízených služeb a aplikací. Příkladem takové relativně nové aplikace je správce hesel Firefox Lockwise. Můžete si ho nainstalovat v podobě samostatné aplikace pro Android nebo iOS a ve Firefoxu 70 je přímo integrován. Oproti dosavadnímu řešení přináší možnost generovat nová silná hesla a díky integraci se službou Firefox Monitor vás upozorní na úniky dat, které mohou ohrozit vaši bezpečnost.

Firefox Lockwise

S touto verzí se také opět rozšiřují možnosti funkce ochrany proti sledování (a vrací se tento název místo „blokování obsahu“). V nastavení Firefoxu najdete možnost zablokovat různé typy cookies, sledovacích prvků, těžby kryptoměn a podobně. Funkce také dostane prominentní místo v adresním řádku (povšimněte si ikonky štítu), kde je k dispozici rychlé nastavení a přístup ke statistikám, před čím vším vás Firefox ochránil. Tento přehled je také dostupný na adrese about:protections.

Přehled zablokovaných sledovacích prvků na stránce about:protections

Do kategorie bezpečnosti také spadá ještě změna indikace (ne)šifrovaného spojení, tedy použití protokolu HTTPS nebo HTTP pro načtení webové stránky. Firefox 70 přestane odlišovat EV certifikáty od ostatních a obecně už nebude upozorňovat zelenou barvou na šifrované spojení. Místo toho bude vizuálně zvýrazňovat a varovat před spojením nezabezpečeným, na které byste si spíše měli dávat pozor.

Nová vizuální indikace HTTP(S) v adresním řádku

Rychlost

Firefox bude od tohoto týdne také rychlejší a úspornější. Zejména na macOS, kde dostane nový kompozitor, který výrazně ušetří vaši baterku i větráček procesoru.

Pro uživatele Windows s integrovanými GPU značky Intel začne Firefox používat nový vykreslovací engine WebRender, který stránky vykresluje na právě k tomu navržených GPU, místo CPU.

A úplně každý by měli pocítit zrychlení (až 8 %) na stránkách využívající JavaScript, díky novému interpretru.

Další

Po aktualizaci si vlastně asi jako první všimnete upraveného loga. To je součástí nového stylu (brandu) Firefoxu, který zahrnuje nejenom prohlížeč Firefox, ale i další výše i níže zmiňované aplikace a služby, které nesou jeho název.

Nové logo Firefoxu

V hlavní nabídce a nedávno přidaném tlačítku pro rychlý přístup k účtu Firefoxu také nyní najdete také jeho další funkce a integrované služby jako je synchronizace, výše zmiňovaný Firefox Monitor, nebo Firefox Send pro bezpečné sdílení souborů. I pokud je nepoužíváte, určitě doporučujeme navštívit alespoň nastavení účtu Firefoxu, kde najdete rozličná bezpečnostní nastavení od kontroly přihlášených služeb a zařízení po nastavení dvoufázového ověření.

Aktualizace

Aktualizace Firefoxu bude uvolněna během úterý 22. října, v Evropě většinou během odpoledních a večerních hodin našeho času, a Firefox ji nainstaluje automaticky.

8 komentářů k článku “Kulatý Firefox 70”

 1. Shar napsal(a)

  Drobný překlep v překladu: Od 3. září 2019 bylo zalokováno 16 603 sledovacích prvků – má být zablokováno.

  A jinak zrychlení je opravdu očividné, palec nahoru.

 2. Shar napsal(a)

  Jo a na konci té věty s překlepem by pravděpodobně asi měla být tečka.

  Tento komentář klidně smažte.

 3. Michal Stanke napsal(a)

  Shar: Díky moc. Opravil jsem to a v 71 už by to mělo být v pořádku.

  https://pontoon.mozilla.org/translate/cs/firefox/all-resources/?string=202004

 4. Shar napsal(a)

  Omlouvám se, že ještě jednou se vyjadřuji k překladu, ale na téže stránce nadpis Sledující prvky sociálních sítí by měl v duchu terminologie znít Sledovací prvky sociálních sítí.

 5. Karel napsal(a)

  Je možné Firefox nastavit, aby při neaktivním okně snížil prioritu na HW?
  Příklad: mám puštené video na youtube na jedno monitoru a na druhém monitoru pracuji s aplikací v OpenGL. Firefox si vezme značnou část výkonu. Chrome tohle detekuje a automaticky reguluje priority.
  Výsledkem jsou teď náhodné propady FPS v aplikaci, kterou aktuálně používám.

 6. Marcela Lauerová napsal(a)

  Proč web ČT24 live hraje pouze v anonymním okně? /myslím video/

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Máte nainstalované nějaké doplňky, které by to mohly ovlivňovat?

 7. Karel napsal(a)

  Je někde možnost zjistit, na které stránce byl zablokován daný prvek, když se podívám do přehledu?
  Příklad: mám v přehledu: 3 – otisky prohlížeče. Zajímá mě, kde to Firefox zablokoval, když jsem danou stránku už zavřel.