Rubriky: Firefox

Firefox Sync přijde s několika novinkami

Firefox od verze 4 nabízí v základu podporu pro synchronizaci dat mezi jednotlivými instalacemi. Pokud jste ji dosud nevyzkoušeli, pak doporučujeme. Na stránkách podpory Firefoxu naleznete řadu návodů v češtině, které vám se vším pomohou. Firefoxem 4 však práce na podpoře synchronizace neskončily.

Například počínaje Firefoxem 6 bude podpora synchronizace více propagována. Ve Firefoxu 7 se uživatelé dočkají lepšího procesu synchronizace a v současné době se pracuje na lepším úvodním nastavení synchronizace či přidání podpory pro posílání odkazu. V rámci poslední zmiňované novinky budou moci uživatelé zasílat odkazy mezi jednotlivými instalacemi Firefoxu. Budete si tak moci například poslat odkaz z Firefoxu na telefonu do vaší desktopové instalace.

Podporu pro synchronizaci si lze v současné době doinstalovat skrze rozšíření i do Firefoxu 3.5/3.6. Zmíněné rozšíření však do budoucna přestane být podporováno. V praxi to znamená, že synchronizace by měla fungovat i nadále, ale novinek se již uživatelé v rámci rozšíření nedočkají.

Rozšíření v současné době používá přibližně 450 000 uživatelů (či spíše instalací) a je zajímavé, že valná většina spadá pod uživatele Firefoxu 4 a výše tj. na verze Firefoxu, které již v sobě standardně synchronizaci mají. V tomto případě je také používána zabudovaná podpora na místo nainstalovaného rozšíření. V rámci ukončení podpory rozšíření by se měla těmto uživatelům nabídnout odinstalace rozšíření.

6 komentářů k článku “Firefox Sync přijde s několika novinkami”

 1. Martin napsal(a)

  Pěkný, ale nevíte někdo, jesli se neuvažuje o tom, že by Sync podporoval i synchronizaci dat doplňků, nebo např. celé profilové složky, nebo by alespoň dával možnost zvolit si několik konkrétních souborů z profilové složky, které by byly synchronizovány? Hodilo by se to například pro synchronizaci pravidel AdBlocku nebo např. relací Session Manageru či TabMixPlusu atd… Takhle je Sync sice fajn, ale s výše zmíněnými schopnostmi by se z něho stala ultimátní výhoda Firefoxu.

 2. Honza napsal(a)

  Existuje něco, co umí synchronizovat i vyhledávací moduly mezi PC?

 3. Zdeněk napsal(a)

  Nevím, já s Firefox sync mám velmi špatné zkušenosti, buď to nefungovalo a nebo fungovalo velice záhadně a nepředvídatelně. Tak nějak jsem na něj zanevřel a používám raději bezproblémový xmarks.

 4. Pavel Cvrček napsal(a)

  [1] Martine, synchronizace dat a nastavení jednotlivých doplňků podporována je. Záleží jen na autorovi doplňků, zda podporu synchronizace pro Sync doplní či nikoliv.

 5. Michal Stanke napsal(a)

  [1, 2]: Řešením by byla synchronizace celého uživatelského profilu např. aplikací Dropbox. Profil se přesune do složky DBoxu a nahradí se simple linkem na všech PC. Pak se ale synchronizuje všechno a musíš taky počkat před vypnutím PC, až se vše uploadne, a po zapnutí počkat na stažení. Taky budou vznikat problémy, pokud jsi něco změnil a počítač byl offline a data se neodeslala.

 6. Michal Stanke napsal(a)

  [2]: U těch modulů by to s DropBoxem šlo, když nahradíš jen složku s nimi.