Rubriky: Firefox

Firefox bude více hlídat instalaci doplňků třetích stran

Čas od času se zde zmiňujeme o nějakém tom doplňku třetí strany, který se do Firefoxu nainstaluje bez vědomí uživatele či se skrývá pod kolonkou „Doporučená instalace“. Zmiňme například lištu Bingu od Microsoftu či problémy se Skype toolbarem. Aby nedošlo k mýlce, doplňky třetích stran, které se automaticky instalují do Firefoxu, jsou vítány, ale měly by se instalovat s explicitním souhlasem uživatele, kterému je jasné, co se bude dít.

V této souvislosti se na blogu serveru Doplňky Mozilly zmiňuje Justin Scott z Mozilly o dvou novinkách, které se stanou součástí vývojové verze Firefoxu pravděpodobně již zkraje příštího týdne. První se týká automatické instalace doplňků, které nově bude uživatel muset odsouhlasit podobně, jako klasickou instalaci doplňků z webu nebo z lokálního disku.

Dotaz na instalaci doplňku od třetí strany

Druhá novinka se bude snažit vypořádat s existujícími automaticky nainstalovanými doplňky od aplikací třetích stran. Při aktualizaci Firefoxu se jednorázově zobrazí dialog (tj. při další aktualizaci jej již neuvidíte), kde dostanete na výběr, které doplňky chcete nadále používat. Doplňky, které jste sami nainstalovali, budou implicitně nastaveny pro další používání, doplňky nainstalované aplikacemi třetích stran budou implicitně zakázané. Je jen na vás, jaké doplňky si povolíte či zakážete. Možné budete překvapeni, jaké doplňky máte vlastně nainstalované 🙂

Volba doplňků, které chcete nadále používat

Obě zmíněné novinky se nyní dokončují, a pokud vše půjde dobře, objeví se ve Firefoxu 8, u kterého vývoj novinek končí nadcházející úterý. Cílem obou novinek je zvětšit kontrolu uživatele nad tím, co se do jeho Firefoxu instaluje a vyřešit to, co se již nainstalovalo.

2 komentářů k článku “Firefox bude více hlídat instalaci doplňků třetích stran”

  1. Charla napsal(a)

    O tomto hlídání se mluví již dlouho, tak jsem zvědav, kdy se ho konečně dočkáme.

  2. Edds napsal(a)

    8.11.2011 🙂