Rubriky: Firefox

Firefox zablokoval automatické spouštění Javy

Jak informuje blog Mozilla Security, v Javě se opět objevily bezpečnostní chyby, které jsou na Internetu zneužívány. Aktualizace ze strany společnosti Oracle bohužel v současné době není :(. Z tohoto důvodu Mozilla zablokovala automatické spouštění zásuvného modulu Javy na webových stránkách.

Co to v praxi znamená? Webové stránky, na kterých jsou umístěny Java aplety, budou v této situaci zobrazovat pouze informaci, že bylo zabráněno automatickému spouštění Java apletu a bude na uživateli, zda stránce věří a zásuvný modul aktivuje klepnutím či nikoliv. Detailní informace naleznete v článku podpory webu Podpora Firefoxu, kde se i dozvíte, jak trvale povolit Java aplet pro konkrétní webovou stránku.

Java byla zablokována

Cílem této funkce je ochránit uživatele před nebezpečnými zásuvnými moduly (či jejich konkrétními verzemi). Navštívení webové stránky útočníka, který využívá konkrétní bezpečnostní chyby zásuvného modulu, totiž může ohrozit váš počítač.

Patrně nejrozšířenější webovou stránkou u nás, která využívá Javu, je internetové bankovnictví Komerční banky. Pokud jej využíváte, budete po návštěvě stránky s přihlašovacím formulářem přesměrováni na „Průvodce prvním přihlášením“, který vám oznámí, že nastavení vašeho počítače nesplňuje podmínky pro bankovnictví. Důvodem je právě zablokovaná Java.

Na stránce průvodce, kam jste byli přesměrováni, klepněte na červenou ikonku po levé straně adresního řádku a v zobrazeném informačním dialogu klepněte na rozbalovací šipku vedle tlačítka v dolní části dialogu a zvolte volbu Vždy spustit zásuvné moduly. Poté znovu navštivte stránku s přihlašovacím formulářem do bankovnictví.

Zablokování Javy na webu Komerční banky

Většina z vás se ovšem s Javou na webu nesetká. Takovým doporučujeme Javu ve Firefoxu jednoduše zakázat. Ušetří si tím řadu potenciálních problémů.

Aktualizace: Společnost Oracle vydala aktualizace Javy. Stahujte a instalujte!

3 komentářů k článku “Firefox zablokoval automatické spouštění Javy”

  1. Ragimiri napsal(a)

    Já už dlouho používám plugins.click_to_play, takže pro mě skoro žádná změna. 🙂

  2. Lucas napsal(a)

    Sice to nepatří sem, ale chybí přeložit v kontextovém menu – Pin tab, připnout panel.

  3. xind napsal(a)

    vyvojari firefoxu se aspon staraji ne jak ms, hned reaguji na problemy ten jejich explorer je katastrofa meli by se zamyslet