Rubriky: Firefox

Firefox začíná odstavovat Adobe Flash na vedlejší kolej

Jak informuje server CNET, v aktuální vývojové verzi Firefoxu byla aktivována implementace Flashe pomocí projektu Mozilla Shumway. Jedná se o implementaci Flashe v JavaScriptu podobně jako PDF čtečka PDF.js. Pravidelní čtenáři Mozilla.cz vědí, že tato implementace je součástí Firefoxu již delší čas, ale byla dosud spíše pro potřeby vývojářů a nebyla ve výchozím nastavení aktivní.

Nyní došlo k zapnutí JavaScriptové implementace pro první server, kterým jsou videa na webu Amazon.com. Pomocí předvolby shumway.swf.whitelist na konfigurační stránce about:config si ale můžete aktivovat libovolnou další stránku. Může se vám to hodit v případech, kdy Adobe Flash již nemáte nainstalován (jako autor článku) a přesto navštěvujete weby, které Adobe Flash stále vyžadují.

Trend je každopádně zřejmý. Adobe Flash začíná být z webu pomalu vytlačován.

5 komentářů k článku “Firefox začíná odstavovat Adobe Flash na vedlejší kolej”

 1. JohnS napsal(a)

  A může si za to Adobe. Flash už opravdu není co býval, pořád padá a je nenažraný.
  Jsem rád, že pomalu mizí 🙂

 2. xkomczax napsal(a)

  … a tohleto přijde pár týdnů po tom, co jsem se rozhodl si Flash odinstalovat.

  Pravda, sem tam by s ním byl život jednodušší, ale zjistil jsem, že většinu těchto věcí až tak nutně k životu nepotřebuji, respektive mne jenom zdržují. Takže je-li někde něco důležitého, otevřu si jiný prohlížeč, ale ve Firefoxu jej aktivovat již nehodlám (a Shumway, až se ke mně dostane, bude vypnut též).

 3. Michal Stanke napsal(a)

  Flash ve Firefoxu můžete spouštět jenom tehdy, kdy chcete, např. změnou nastavení modulu ve Správci doplňků na Spustit na vyžádání (viz https://support.mozilla.org/cs/kb/Pou%C5%BE%C3%ADv%C3%A1n%C3%AD%20z%C3%A1suvn%C3%BDch%20modul%C5%AF%20ve%20Firefoxu), případně použít nějaký doplněk (https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/flashblock/, https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/flashdisable/, https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/flash-onoff/, https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/quickjava/ apod.).

 4. Pája napsal(a)

  To zní nadějně. Možná kvůli tomu opustím verzi FF 21 a nainstaluji si nejnovější. Možná, někdy. Ale spíš ne.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Můžu se zeptat, proč zůstáváte u staré verze Firefoxu?