Firefox začíná odstavovat Adobe Flash na vedlejší kolej

Jak informuje server CNET, v aktuální vývojové verzi Firefoxu byla aktivována implementace Flashe pomocí projektu Mozilla Shumway. Jedná se o implementaci Flashe v JavaScriptu podobně jako PDF čtečka PDF.js. Pravidelní čtenáři Mozilla.cz vědí, že tato implementace je součástí Firefoxu již delší čas, ale byla dosud spíše pro potřeby vývojářů a nebyla ve výchozím nastavení aktivní.

Nyní došlo k zapnutí JavaScriptové implementace pro první server, kterým jsou videa na webu Amazon.com. Pomocí předvolby shumway.swf.whitelist na konfigurační stránce about:config si ale můžete aktivovat libovolnou další stránku. Může se vám to hodit v případech, kdy Adobe Flash již nemáte nainstalován (jako autor článku) a přesto navštěvujete weby, které Adobe Flash stále vyžadují.

Trend je každopádně zřejmý. Adobe Flash začíná být z webu pomalu vytlačován.

Přečtěte si také

5 odpovědí

 1. JohnS napsal(a) :

  A může si za to Adobe. Flash už opravdu není co býval, pořád padá a je nenažraný.
  Jsem rád, že pomalu mizí 🙂

 2. xkomczax napsal(a) :

  … a tohleto přijde pár týdnů po tom, co jsem se rozhodl si Flash odinstalovat.

  Pravda, sem tam by s ním byl život jednodušší, ale zjistil jsem, že většinu těchto věcí až tak nutně k životu nepotřebuji, respektive mne jenom zdržují. Takže je-li někde něco důležitého, otevřu si jiný prohlížeč, ale ve Firefoxu jej aktivovat již nehodlám (a Shumway, až se ke mně dostane, bude vypnut též).

 3. Michal Stanke napsal(a) :

  Flash ve Firefoxu můžete spouštět jenom tehdy, kdy chcete, např. změnou nastavení modulu ve Správci doplňků na Spustit na vyžádání (viz https://support.mozilla.org/cs/kb/Pou%C5%BE%C3%ADv%C3%A1n%C3%AD%20z%C3%A1suvn%C3%BDch%20modul%C5%AF%20ve%20Firefoxu), případně použít nějaký doplněk (https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/flashblock/, https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/flashdisable/, https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/flash-onoff/, https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/quickjava/ apod.).

 4. Pája napsal(a) :

  To zní nadějně. Možná kvůli tomu opustím verzi FF 21 a nainstaluji si nejnovější. Možná, někdy. Ale spíš ne.

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Můžu se zeptat, proč zůstáváte u staré verze Firefoxu?