Rubriky: Firefox

Fission v nočních sestaveních

V nočních sestaveních můžete testovat první změny z projektu Fission. Ten navazuje na Electrolysis a potažmo Quantum a mění způsob, jakým jsou stránky načítány v jednotlivých procesech Firefoxu.

Po objevení chyb Meltdown a Spectre začala Mozilla řešit bezpečnost Firefoxu na ještě hlubší úrovni jeho architektury. Ve finálních verzích dnes používá k načítání webových stránek pevně daný počet procesů, mezi které je víceméně náhodně rozděluje. To je z hlediska bezpečnosti určitě lepší než jeden proces pro všechno, ale pořád se můžou v jednom procesu sejít třeba vaše internetové bankovnictví a úplně náhodně otevřený reklamní pop-up.

Tento problém se snaží adresovat právě Fission. Místo pevného počtu procesů začne Firefox postupně používat samostatný proces pro každý origin (kombinace protokolu, např. http:// nebo https://, a domény). Podle toho, kolik a hlavně jakých stránek máte otevřených se může spotřeba paměti Firefoxem zvednou, ale i snížit. I na tom ale Mozilla pracuje, aby byly dopady co nejmenší. V době, kdy podobnou architekturu zavedl Google Chrome, hovořilo se o zvýšení paměti asi o 20 %.

Nový způsob distribuce nečtených stránek mezi oddělené procesy pro každý origin můžete zapnout v nočních sestaveních Nightly. Implementace je ale zatím spíše v plenkách a zbývá vyřešit plno problémů, proto to doporučujeme jen pro ty nejzkušenější. Stačí k tomu v editoru předvoleb přepnout fission.autostart na true a restartovat Firefox. Jaké procesy má Firefox spuštěné potom najdete na stránce about:support v sekci Vzdálené procesy.

Samostatné procesy pro každý origin na stránce about:support

Zdroj: ghacks.net

Jeden komentář k článku “Fission v nočních sestaveních”

  1. Karel napsal(a)

    Tento problém řeším tak, že na i-bankovnictví mám vytvořený další profil, který nepoužívám na nic jiného.