Rubriky: Firefox

Google Chrome následuje Firefox v podpoře Geolocation API a uživatelé neví, oč jde

Když loni v červnu vyšel Firefox 3.5, přinesl jako jednu z novinek podporu Geolocation API. Ta dává tvůrcům webových stránek možnost od uživatele získat orientační informaci o jeho aktuální poloze. Takto získaná informace pak umožňuje webové stránce nabídnout obsah, který souvisí s vašim aktuálním umístěním. Příkladem může být informace o nejbližší restauraci, hotelu či prosté zobrazení na mapě, kde přibližně jste.

Před pár dny přidal stejnou podporu Google do svého prohlížeče Google Chrome a opět se objevily názory, že se jedná o funkci na „špehování“ uživatele, útok na jeho soukromí apod. Pojďme si tedy vysvětlit, jak to ve skutečnosti je. Ukážeme si to, jak jinak, na Firefoxu.

Jak to funguje

Asi nejdůležitější informací je fakt, že webový prohlížeč automaticky informaci o vašem umístění neposílá. Pokud o tuto informaci stránka žádá, jste následující formou dotázáni, zda si přejete ji poskytnout.

Dotaz Firefoxu na poskytnutí informace o vašem umístění

Jak si můžete v dotazu všimnout, webové stránce můžete informaci o vaší pozici poskytnout jednorázově, případně ji po zaškrtnutí volby Pamatovat si pro tento server posílat příště automaticky. V případě, kdy poskytnete souhlas, posbírá Firefoxu informace o nejbližších přístupových bodech bezdrátového připojení a IP adresu vašeho počítače, a ty pošle službě na určování vašeho umístění. Ve výchozím nastavení Firefoxu se jedná o Google Location Services.

Je důležité poznamenat, že možnosti zjištění vašeho umístění skrze takto odeslané informace jsou omezené. Ve velkých městech se můžete dostat na přesnost několik desítek metrů, na venkově může služba „ustřelit“ i o několik kilometrů. Vhodné pro Geocaching to tedy rozhodně nebude 🙂

Pokud jste u některé stránky nastavili automatické poskytování informace o vašem umístění, můžete to kdykoliv odvolat. Postačí si otevřít dialog Informace o stránce, kde naleznete v sekci Povolení vše potřebné.

Nastavení povolení pro stránku ve Firefoxu

Pokud se vám přesto funkce nezamlouvá, máte možnost ji vypnout. Jednoduše přejděte na konfigurační stránku about:config a zde nastavte předvolbu geo.enabled na hodnotu false.

Bohužel je tu špatná zpráva pro uživatele SeaMonkey. V něm totiž není funkce získávání informace o vašem umístění dostupná. Rep. dostupná je, ale prozatím není možné využívat Google Location Services. Vývojáři by rádi, ale Google ji prozatím pro jiné Mozilla prohlížeče nezpřístupnil.

Kde hledat další informace

Zajímají vás o podpoře Geolocation API ve Firefoxu další informace? Přečtěte si podrobné informace v češtině na webu Mozilla.com. Jste tvůrce webových aplikací a chcete Geolocation API využít? Přečtěte si článek na serveru Mozilla Developer Center.

11 komentářů k článku “Google Chrome následuje Firefox v podpoře Geolocation API a uživatelé neví, oč jde”

 1. lzap napsal(a)

  Konečně vím na co to je. Není to zas takový terno – příliš humbuku kolem ničeho.

 2. Charla napsal(a)

  Musí počítač být vybaven GPS modulem, nebo se to bere podle IP (lokace vysílače apod), protože mne se FX nikdy na sdělení polohy nezeptal, tak by mne zajímalo za jakých okolností služba funguje

 3. Pavel Cvrček napsal(a)

  [2] Jak se píše v příspěvku, jsi dotazován, jen pokud si webová stránka přeje tvou polohu znát. Pokud jsi nebyl nikdy dotazován, pak jsi jednoduše nikdy nenavštívil stránku, která tuto informaci chtěla. Na základě jakých informací se dohledává tvé umístění, je v příspěvku taktéž popsáno. GPS k tomu není potřeba.

 4. Chuck777 napsal(a)

  Jakym zpusobem se da poloha urcit?
  Zdrojem je GPS, Mobilni telefon -> poloha BTS nebo napriklad nastaveni vychozi polohy v systemu, WiFi AP.
  Co dalsiho Vas napada?

 5. Charla napsal(a)

  [3] Se osobně tedy divím, že například Google mapy se na mě neobrátili s žádostí o polohu, docela jsem počítal, že právě tam by se výzva měla zobrazit, proto jsem se ptal

 6. PeePay napsal(a)

  [3] GPS nie je potrebne… opytam sa opacne. ak uz je v zariadeni GPS modul pritomny, dokaze byt vyuzity na presnejsie urcenie polohy pre Geolocation API?

 7. PeePay napsal(a)

  [5] tam sa da zapnut funkcia, po slovensky sa vola obrazit moju polohu. je to taka biela (po zapnuti bude modra) gulicka v lavom hornom rohu, medzi nastrojom pre zoom a nastrojom pre pohybovanie sa

 8. PeePay napsal(a)

  zobrazit, nie obrazit… sorry, preklep

 9. v6ak napsal(a)

  [4] AFAIK je použita IP. Asi jsem to někde četl. Dál je možná použit i jiný zdroj (je-li k dispozici), ale to nevím.

 10. roxtor napsal(a)

  nechápu proč tam tu polohu nemůže nějak uživatel zadat sám

 11. aaa napsal(a)

  [10] pretoze BFU je lenivy 😉