Rubriky: Firefox

Jak budou vypadat možnosti nastavení v novém Firefoxu

Od dubna je v nočních verzích dostupné nové členění nastavení Firefoxu. Nová je celá struktura doplněná kromě dalších i o nastavení výkonu (počtu procesů Electrolysis) a hledání. To všechno uvidíme ve finálním vydání verze 56 a hned ve verzi 57 v rámci Photonu přijde i nový vizuální kabátek. Podívat se na něj můžete na následujících snímcích nebo na těchto náhledech.

(Zdroj: soeren-hentzschel.at)

14 komentářů k článku “Jak budou vypadat možnosti nastavení v novém Firefoxu”

 1. Klapák napsal(a)

  K tomu abych Firefox používal jako hlavní prohlížeč chybí úplně jiné věci než kosmeticky „vylepšené“ možnosti nastavení: Odfláknuté záložky, kde se s novými verzemi řeší nesmysly: přibývají neužitečné a obtěžující ptákoviny, letité nedostatky jako např. těžkopádné přidávání nové stránky do záložek přitom neřeší nikdo. Správce záložek je také pěkný hnus. Když už nevíte kudy kam, podívejte se na starou Operu. Rychlý přístup je zrovna tak odfláknutý až běda. Dokonce i stará Opera uměla WEBP o kterém Vy jen blekotáte neuvěřitelné nesmysly; jste stejně trapní jako svého času MS v boji proti formátu PDF. Vymýšlíte kraviny, které potom většina pokročilejších uživatelů „likviduje“ pomocí různých rozšíření, především Classic Theme Restorer a Tab Mix Bar. Pokud tyto doplňky v budoucnu skončí, skončím s Firefox nejen já, ale tisíce dalších uživatelů. Člověk trne hrůzou jakou zhovadilost kdo kdy zase do Firefox protlačí.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Přidávání do záložek se řeší v rámci Photonu. Stejně tak stránka nového panelu. Nicméně nevím, co by tam mělo být v případě záložek výrazněji jinak. Můžete se podívat v nočních verzích.

   Rád bych ale připomněl, že „my tady“ Firefox nevyvíjíme, tady jste na stránce české komunity. Pokud chcete někde psát vývojářům, třeba ohledně WebP, přihlaste se do Bugzilly.

 2. Stanislav Marek napsal(a)

  @Klapák: Můžu doporučit QuickMark, jednodušší přidávání záložek si ani nedokážu představit, pomocí klávesových zkratek má člověk všechno kde chce během vteřiny.
  https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/quickmark/

 3. Tomas napsal(a)

  Zdravim . Nezbyva netz souhlasit s nazorem Klapáka . Jiz delsi dobu mam dojem za cele vyvojove centrum dela na tom aby firefox postupne diky inovaci uplne zanikl . Jiz ted mam velke problemy pouzivat vse taka jak v minulosti , nevim zda je to umysl vese DOBRE a fungujici nahrazovat nefunkcnim,paskvilem , a odebiranim barevnych prvku Era cernobylych filmu je jiz davno prac zato era cernobileho firefoxu a nejen jeho prave zacina . Nechapu jak muze nekdo z vyvojoveho centra delat to co je v navrhu . Doplnky s prichodem novych verzi no to je fakt kapitola sama pro sebe , nefunfuje spousta veci .Bud je to umysl jak jsem jiz podotknul nebo vyvojari tak zdegeneoravali ze neumi udelat nco poradne . Souhlsim z nazorem ze pokud nebudou fungovat klasicke doplnyky jiz zminene v predchozim prispevku tez ukoncim pouzivani firefoxu , buhuzel po 14 letech , zrejme prejdu k zalovacimu prohlizeci nebudu jmenovat vsichni vime kteremu (explorer to neni ).

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Tomáš: Jaké konkrétní problémy s Firefoxem máte? Jaké doplňky používáte nebo funkce od nich potřebujete?

  2. Oldrich Zeman napsal(a)

   Mozila Firefox-například na http://www.bozidar.cz mi nejde web kamera na Boží Daru,ani na Klínovci.Můžete mi poradit co s tím?Nejsem žádný IT,jen běžný uživatel.Nechci se pouštět do žádných zásahů bez nějaké rady.V nápovědě ani v diskuzích jsem se mic nedozvěděl.Ještě asi před týdnem web kamery pracovaly normálně.Pokud jde o zásuvné moduly,jak je získám nebo nainstaluji?Díky za pomoc.

  3. Michal Stanke napsal(a)

   Oldrich Zeman: Omlouvám se za pozdější odpověď. Jakou používáte verzi Firefoxu? Pro mne totiž kamera funguje a jediný modul, který mám, jen vestavěný OpenH264. Jinak nepoužívám ani Flash.

  4. Pavel Horák napsal(a)

   Jen na okraj, třeba jeden ze stěžejních doplňků je „DownThemAll“.. Dále třeba „Speed Dial“ a najdou se i další.. Osobně jsem „zaseklý“ na ESR, ale co se bude dít potom, až skončí i jemu podpora, to doopravdy nevím.. 🙁 Nikdy jsem nepoužíval jiný prohlížeč než Firefox, ale Firefox mě k tomu asi brzy donutí.. 🙁

  5. PaleMoon napsal(a)

   @Pavel Horák: Zkuste http://www.palemoon.org/ – fork Firefoxu z dob před Australisem.

 4. Charla napsal(a)

  Nezáleží na tom, zda jsou tlačítka modrá, nebo červená. Souhlasím s tím co zde napsal Klapák a jen bych doplnil osobní zkušennosti: Kdysi, v začátcích jsem začal používat Maxton, který používal jádro IE (beztak většina webů na ničem jiném než IE nefungovala), ale přinášel spoustu užitečných funkcí navíc, na které si člověk zvykl. Jelikož bylo ale právě jádro IE a později i nabalování všemožných funkcí cestou k nepoužitelnosti, přešel jsem již před mnoha lety k FireFoxu, už od verze 1.0, nebo možná 1.X nevím přesně. Dostal jsem tak svižné liščí mládě, které neumělo nic kromě základních funkcí. Co jsem chtěl navíc, to jsem jej naučil. Byla to moje liška, která byla přesně podle úsloví: „Jaký pán, taková liška.“ Bohužel postupem času se nezřídka stalo, že funkce které jsem používal Mozilla označila za „nepoužívané“ a matoucí a proto je odstranila. Například Hvězdička indikující stránku v záložkách byla kdysi součástí adresního řádku, to bylo matoucí, proto se posunula mimo. Mozilla přišla s prohlášením (nebudu přesně citovat) „Přizpůsobte si Firefox podle svého“. Proč tedy nemohu rozdělit tlačítko „přidat stránku do záložek“ a „zobrazit záložky“? Nemohu si tedy jak Mozilla proklamuje skutečně přizpůsobit prohlížeč dle svého. Stejně tak kdysi jsem měl odebraná tlačítka „zpět“ a „vpřed“ jelikož spíše používám klávesnici. Nyní je však odebrat nemohu, jsou napevno součástí adresního řádku. Tedy ač bych rád, tak si nemohu přizpůsobit Firefox dle svého, a to bohužel ani do té míry, do které to dříve bylo možné (bez doplňků).
  Mozilla odebrala některé funkce, s tím, že je používá pouze minoritní část uživatelů. Jiné funkce se stali základní součástí FX, (to že je to systémový doplněk, který nemohu odebrat je pro mne stále součástí). Takže součástí FX se stalo WebIDE, Pocket a mnoho dalších. Jak už jsem mnohokrát psal, nechci vývojářům upírat jejich prostředí, ale vážně tyto věci musí být součástí FX? Vážně tyto věci používá o tolik více lidí než např. indikaci RSS (která byla odebrána) ? Vážně tyto funkce musí zvětšovat FX na disku, v paměti a hlavně jej zpomalovat? I když je zpomalení marginální, tak bych byl pro původní myšlenku FX. Rychlé jádro a zbytek dle chuti každého člověka.
  Poslední aktualizace mě nepotěšila s úpravou indikace stahování. Dřív se pod šipkou ukázal malý progress bar, který jsem dobře viděl. Nyní se postupně obarvuje šipka. Jelikož jsem parciálně barvoslepý, tak aktuálně nejsem schopen rozlišit průběh stahování 🙁 Chápu, že barvoslepost je můj problém, ale kdyby se dala změnit barva šipky třeba na žlutou, tak by to pomhlo. tázkou ale je, proč došlo k odstranění linky, která měla cca 2 px a po dní bylo kolik sekund / minut přibližně zbývá. Byla to tedy přehledná informace hned na očích. Asi to bylo také matoucí pro uživatele.
  Musím také uznat, že se bojím FX 57. Pokud přestanou fungovat pro mne klíčové doplňky, na které jsem zvyklý, a které mi přinášejí chování, které využívám léta, tak není pro mně možnost aktualizace. FireFox bez Tab Mix+ nehodlám používat. To už mohu rovnou přejít na Chrome. Ostatně se přiznám, že Chrome jsem používal asi půl roku (ano, zhřešil jsem a neuctíval jedinou lišku), a nakonec jsem se vrátil, jelikož doplňky v Chrome byly pro mě docela hnus a s polovinou funkcí.
  Pamatuji si před lety, jak se oslavovalo, že Firefox má (nepamatuji si přesně), kolem 50% podílu na trhu. Proč Mozilla nejde jednoduchou cestou? Stačilo by vybrat ty nejpoužívanější doplňky a dát uživatelům v rámci Test Pilotu na výběr, které by chtěli mít přímo součástí FX a ty následně integrovat. Uživatelé by byli spokojení a Mozilla taky. Ostatně třeba Tab Mix+ asi nepřináší nové funkce jako například Pocket, jen přináší nastavení chování pro panely, které by jinak člověk musel dlouze nastavovat přes About:config.
  Jen doufám, že lidé v Mozille dostanou rozum a přestanou z lišky dělat obézní, těžkopádné monstrum a vyslyší uživatele. Budu jim i nám přát štěstí. Asi nejen za sebe prosím vývojáře aby z mrštné lišky přestali dělat těžkopádného vele-ještěra.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Charla: Uvedené příklady asi nejsou všechno, ale tlačítka Zpět/Vpřed i Záložky se vrátí do původního stavu jako před Firefoxem 29 právě ve verzi 57. Co konkrétně si přenastavujete třeba pomocí TMP?

 5. Charla napsal(a)

  Michal: Zejména jsem vynutil, že za žádných okolností se mi neotevře druhé okno, ale vše se vynuceně otevírá jako nový panel.
  Další a pro mě asi nejdůležitější věc je, že když napíšu adresu a odentruji, tak se stránka otevře v novém panelu, namísto toho aby přepsala panel stávající. (Vím, že kdybych nedělal enter, ale ctrl+enter, tak je to totéž, ale …..). Pak jsou to už drobnosti, jako že křížek na zavření panelu se zobrazuje vždy a na všech panelech, že panely, které změní obsah a já je neviděl se obarví, apod.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Jsem teď jenom omezeně na mobilu, ale první problém řeší předvolba přímo ve Firefoxu http://kb.mozillazine.org/Browser.link.open_newwindow.restriction

   Druhý zmíněný řeším tak, že místo označení adresního řádku dám rovnou Ctrl+T. Na lištu se kdyžtak dá přendat tlačítko pro otevření nového panelu.

   Jinak někde je seznam dostupných a už implementovaných API pro funkce TMP, tak můžu v rámci nějakého hackathonu zkusit i něco vyrobit.

 6. Oldřich Zeman napsal(a)

  Pan Michal Stanke.Omlouvám se za pozdní odpověď.Jde mi o web kameru např.Boží Dar.Nejde,je zelený obraz.Používám Firefox 55.0.3.(64bitů).Na Google Chrom je vše vpořádku.Co s tím?Berte mě jako normálního uživatele,ne jako IT.Díky.