Rubriky: Doplňky Firefox

Jak je to s odstraněním podpory plných motivů vzhledu


Minulý týden zadal Benjamin Smedberg nový Bug 1222546 s cílem z Firefoxu odebrat podporu pro plné motivy vzhledů. To souvisí ze změnou přístupu k rozhraní prohlížeče, ze kterého pomalu mizí podpora XPCOM a XUL. V první řadě jsou postižené doplňky, ale týká se i motivů vzhledu. Pro doplňky už Mozilla rozpracovala náhradu, Web Extensions API, pro plné motivy vzhledu ale ještě nic připraveno není, i když s náhradou se počítá.

Náhrada plných motivů vzhledu jaké jsou dnes neumožní změnit vzhled Firefoxu od základů (dnes mohou motivy díky použitým technologiím rozhraní úplně přepsat), měla by ale umožňovat snazší úpravy a hlavně být odolnější proti změnám v nových vydáních Firefoxu. Výsledek nabídne pravděpodobně omezenější možnosti celý vzhled Firefoxu změnit, stále však na vyšší úrovni než nabízí konkurenční Google Chrome nebo Edge od Microsoftu.

Aktualizace 15. 11. 2015: Minimálně do začátku prosince není o datu odebrání plných témat rozhodnuto. Neváhejte se tedy zapojit do diskuze a pomoci Mozille najít vhodný způsob, jak je nahradit.

3 komentářů k článku “Jak je to s odstraněním podpory plných motivů vzhledu”

  1. Jiří Macich ml. napsal(a)

    Na tohle se musí hodně citlivě. Jestli tohle zabije Classic Theme Restore anebo Tab Mix Plus, myslím, že Firefox ztratí relativně dost uživatelů. Možná hned ne tolik, aby to nějak významně otřáslo tržním podílem, ale domnívám se, že jde z velké části zrovna o uživatele, kteří pomáhají se šířením Firefoxu. Osobně bych asi začal uvažovat o změně. Vivaldi, Opera, časem možná Edge. No, uvidím(e).

  2. Michal Stanke napsal(a)

    S tím musím souhlasit. Oba doplňky mají dohromady cca 1,3 mil. uživatelů. Plán odstavení XUL a XPCOM je na asi rok a půl. Věřím ale, že je to dost dlouhá doba na připravení dostatečně kvalitní náhrady. Pořád zůstává otázka, jestli umožní všechny stávající funkce podobných doplňků a na to nezbývá, než si počkat.

  3. jan sochor napsal(a)

    konec podpory plných motivů by mne velmi mrzel…ne vždy jsou dle mého změny vzhledu dělané vývojáři mozilly úplně povedené a tak mi motivy jako „simple white“ nebo dříve „full flat“ docela zpříjemňují jinak dosti omálovánkový vzhled dnešního ff…o „tab mix plus“ a dalších ani nemluvě…tak snad to bude plnohodnotně nahrazeno jinak, i když se obávám, že to bych měl příliš optimistický pohled do budoucna…