Rubriky: Doplňky Firefox

Jak mohou doplňky zpomalovat Firefox

Vladan Djeric z Mozilly se zmiňuje o nejčastější příčině zpomalování Firefoxu doplňky. Zatímco dříve hodně vyčníval problém se správou paměti některých doplňků, dnes je v této oblasti situace výrazně lepší. Problém, který vyčnívá dnes, jsou vstupně/výstupní operace realizované v hlavním vlákně prohlížeče.

Tyto operace zpomalují celý Firefox. Když se takový doplněk rozhodne si něco uložit na disk, zbytek Firefoxu „stojí“, což může u uživatele vyvolat dojem, že Firefox „zamrzl“. Cílem samozřejmě je, aby si doplňky dělaly pokud možno všechny vstupně/výstupní operace mimo hlavní vlákno aplikace.

Vladan Djeric též přikládá příklady doplňků, které v tomto ohledu Firefox nejčastěji zpomalují. Kromě všemožných doplňků založených na Conduit.com toolbar vyčnívají zejména známé doplňky jako ForecastFox, Fast Dial, DownThemAll! či třeba Xmarks Sync.

5 komentářů k článku “Jak mohou doplňky zpomalovat Firefox”

 1. Kokos99 napsal(a)

  On ještě někdo používá Speed Dial, když tahle featurka je ve Firefoxu už několik verzí?

 2. Loogr napsal(a)

  Kokos99, ono je to těžko. Já jedu na Firefoxu možná 4 roky na jednu instalaci. Určitě tu mám i doplněk, který už je možná zbytečný, protože je implementován přímo do prohlížeče. Ale kdo to má pořád sledovat? Člověk je od přírody pohodlný a pokud něco funguje, tak není důvod do toho šťourat, popřípadě měnit své návyky při práci s FF.
  Ale je fakt, že když jsem zkoušel některé doplňky, tak jsem si všiml okamžitě zpomalení běhu FF, musely jít samozřejmě pryč a hledala se alternativa, nebo co se týče počasí, musí stačit podívat se z okna – vše ostatní je pomalejší 😉

 3. Lucas napsal(a)

  Já to třeba používám, jelikož mi to přijde více použitelné ohledně nastavení než to co je v základu.

 4. Borek napsal(a)

  Problém je, že i řada věcí přímo ve Firefoxu používá IO v hlavním vlákně, např. stáhnout si větší soubor znamená na pár sekund seknutý Firefox po dokončení stahování. Toto je z mého pohledu poslední velká výkonnostní vada Firefoxu, jinak je to už slušné.

 5. Petrucciani napsal(a)

  Moc nechapu, jak muze stary Fast Dial 4.3.1 znacne spomalovat firefox. Ma stejnou funkci, ale s daleko vice moznostmi nez nabizi samotny prohlizec (ten ma omezeny pocet miniaur na stranku). Vse se nacita s disku, neni snaha kontrolovat dostupnost stranky, pripadne obnovovat miniatury pri kazdem nacteni Fast Dialu, narozdil treba od FVD Speed Dialu, ktery dostupnost stranek vzdy kontroluje a obnovuje miniatury. FVD neumi zobrazit miniatury u stranek se SSL, to stejne, jestli mate nastavenou stranku aby se spustila jako IE. Bohuzel jinou nahrazku, ktera by splnovala to co umi Fast Dial jsem nenasel a zkousel jsem jich nekolik.