Jak mohou doplňky zpomalovat Firefox

Vladan Djeric z Mozilly se zmiňuje o nejčastější příčině zpomalování Firefoxu doplňky. Zatímco dříve hodně vyčníval problém se správou paměti některých doplňků, dnes je v této oblasti situace výrazně lepší. Problém, který vyčnívá dnes, jsou vstupně/výstupní operace realizované v hlavním vlákně prohlížeče.

Tyto operace zpomalují celý Firefox. Když se takový doplněk rozhodne si něco uložit na disk, zbytek Firefoxu „stojí“, což může u uživatele vyvolat dojem, že Firefox „zamrzl“. Cílem samozřejmě je, aby si doplňky dělaly pokud možno všechny vstupně/výstupní operace mimo hlavní vlákno aplikace.

Vladan Djeric též přikládá příklady doplňků, které v tomto ohledu Firefox nejčastěji zpomalují. Kromě všemožných doplňků založených na Conduit.com toolbar vyčnívají zejména známé doplňky jako ForecastFox, Fast Dial, DownThemAll! či třeba Xmarks Sync.

Přečtěte si také

5 odpovědí

 1. Kokos99 napsal(a) :

  On ještě někdo používá Speed Dial, když tahle featurka je ve Firefoxu už několik verzí?

 2. Loogr napsal(a) :

  Kokos99, ono je to těžko. Já jedu na Firefoxu možná 4 roky na jednu instalaci. Určitě tu mám i doplněk, který už je možná zbytečný, protože je implementován přímo do prohlížeče. Ale kdo to má pořád sledovat? Člověk je od přírody pohodlný a pokud něco funguje, tak není důvod do toho šťourat, popřípadě měnit své návyky při práci s FF.
  Ale je fakt, že když jsem zkoušel některé doplňky, tak jsem si všiml okamžitě zpomalení běhu FF, musely jít samozřejmě pryč a hledala se alternativa, nebo co se týče počasí, musí stačit podívat se z okna – vše ostatní je pomalejší 😉

 3. Lucas napsal(a) :

  Já to třeba používám, jelikož mi to přijde více použitelné ohledně nastavení než to co je v základu.

 4. Borek napsal(a) :

  Problém je, že i řada věcí přímo ve Firefoxu používá IO v hlavním vlákně, např. stáhnout si větší soubor znamená na pár sekund seknutý Firefox po dokončení stahování. Toto je z mého pohledu poslední velká výkonnostní vada Firefoxu, jinak je to už slušné.

 5. Petrucciani napsal(a) :

  Moc nechapu, jak muze stary Fast Dial 4.3.1 znacne spomalovat firefox. Ma stejnou funkci, ale s daleko vice moznostmi nez nabizi samotny prohlizec (ten ma omezeny pocet miniaur na stranku). Vse se nacita s disku, neni snaha kontrolovat dostupnost stranky, pripadne obnovovat miniatury pri kazdem nacteni Fast Dialu, narozdil treba od FVD Speed Dialu, ktery dostupnost stranek vzdy kontroluje a obnovuje miniatury. FVD neumi zobrazit miniatury u stranek se SSL, to stejne, jestli mate nastavenou stranku aby se spustila jako IE. Bohuzel jinou nahrazku, ktera by splnovala to co umi Fast Dial jsem nenasel a zkousel jsem jich nekolik.