Rubriky: Firefox

Firefox již automaticky neaktivuje Adobe Flash 10.2 a starší

Jak bývá uváděno, zásuvné moduly (pluginy) jsou častým zdrojem bezpečnostních a výkonnostních problémů. Z tohoto důvodu se na ně Mozilla v poslední době zaměřuje. Firefox například nabízí nějaký čas funkci aktivace zásuvného modulu klepnutím. Ta zajišťuje, že se zásuvné moduly jako například Flash na webové stránce implicitně neaktivují (nespouští) a aktivují se až klepnutím myši na plochu zásuvného modulu na stránce.

Tato funkce je ve Firefoxu ve výchozím nastavení vypnuta a Mozilla ji v současné době aktivuje pouze na problematické verze zásuvných modulů. Příkladem může být nedávné zablokování Javy či nově zablokování Adobe Flash 10.2 a starší. Pokud jste se se zablokováním Flashe setkali, aktualizujte na jeho nejnovější verzi (exe). Bližší informace o funkci aktivování zásuvného modulu klepnutím naleznete na webu Podpora Firefoxu.

Jak zmiňuje blog Mozilla Security, do budoucna nebudou patrně zásuvné moduly automaticky aktivovány při načtení webové stránky. Výjimkou budou pouze aktuální verze Adobe Flash. S touto změnou se setkáme patrně s příchodem Firefoxu 22 a vývojáři si od ní slibují zmenšení problémů se zásuvnými moduly, zrychlení načítání stránek a samozřejmě vyšší bezpečnost.

6 komentářů k článku “Firefox již automaticky neaktivuje Adobe Flash 10.2 a starší”

 1. Kája napsal(a)

  když si funkci zapnu, bude fungovat vždy na všechny verze, nebo jen na ty starší, než je nejnovější? Chtěl bych aby fungovala vždy (nemusím pak instalovat flashblock doplněk) a nerad bych si uměle udržoval zastaralou verzi flashe, aby to fungovalo 😉

 2. Michal Stanke napsal(a)

  Je to možné (viz odkazovaná zpráva http://www.mozilla.cz/zpravicky/firefox-nabidne-aktivaci-zasuvnych-modulu-jen-na-vyzadani/ ). Ale třeba na Streamu jsem s tím měl problém (nevím jak teď), kdy si stránka myslela, že plugin vůbec nemám, a neměl jsem šanci video pustit. Proto zatím zůstávám u Flashblocku.

 3. Petrucciani napsal(a)

  Kája: Chapu vas ohledne doplnku Flashblock. Ja si ho nahral na zkousku. Ze zacatku jsem mel uplne stejny pocit jako vy, nez jsem si zvykl, ze mam moznost si flash na nezname strance docasne nebo trvale povolit na dva kliky mysi na blokovany flash (prave tlacitko). Proto to co chce Mozilla firefox od verze 22 zavest, ja uz pouzivam snad od verze 16 a vitam tuhle moznost, i kdyz chapu, ze to asi nastve hodne uzivatelu to povolovani flash na WEB strankach.

 4. Charla napsal(a)

  Odinstaloval jsem FlashBlock a s jásotem, že je o doplněk méně, jsem zapnul funkci spouštění zásuvného modulu na kliknutí. Po půl dni jsem ji však raději vypnul a vrátil s k FlashBlocku, protože na Youtube se mi sice zobrazilo oznámení, že se zásuvný modul spustí až po kliknutí, ale po kliknutí se nestalo nic, teprve až po znovu načtení stránky a opětovném povolení se spustilo video. V 99% to vždy fungovalo tak jak mělo až na druhý pokus. Rád bych to používal, ale A) ať je na to nějaké nastavení v GUI a za B) ať to funguje alespoň tak dobře jako Flashblock nebo obdobné doplňky.

 5. Kája napsal(a)

  já flashblock dočasně vypnul a aktivoval tu novou funkci ve FF. Zatím zkouším, jak si na to zvyknu.
  Omylem jsem si při pokusech nastavil, že na stránce nechci pouštět flash nikdy, a pak jsem nevěděl jak to zrušit. Taky to blokuje načtení pdf, pokud to ručně nepovolím – ještě jsem se nerozhodl, jestli se mi to líbí nebo ne. Jinak je to podobné s flashblockem, že si kliknu jen když si chci flash opravdu spustit mi vyhovuje.

 6. Kája napsal(a)

  tak jsme se rozmyslel a vracím se k flashblocku. Ta nová funkce stále otravuje s nastavováním jestli to pustit teď nebo nikdy atd.