Rubriky: Firefox

Jak se liší Firefox 60 ESR

Firefox 60 vyšel minulý týden vlastně ve dvou verzích – pro běžné uživatele a s rozšířenou podporou pro firmy. Tato druhá verze se nazývá ESR a od té běžné se drobně liší.

Hlavním rozdílem jsou aktualizace, tedy ona rozšířená podpora. Verze ESR obecně vychází cca jednou za rok a do vydání další verze dostávají jenom bezpečnostní opravy. Všechny ostatní změny a funkce, které Mozilla provede, se do ESR dostanou najednou až za rok s dalším vydáním.

Oproti běžné verzi má ESR ve výchozím stavu vypnuté Service Workers (lze zapnout předvolbou dom.serviceWorkers.enabled), push notifikace (dom.push.enabled), a lze vypnout kontrolu podpisu doplňků (xpinstall.signatures.required).

Nakonec bych rád zmínil, že vydání Firefoxu 60 ESR znamená také blízký konec 52 ESR letos v září. Tím definitivně skončí podpora pro NPAPI moduly Java, Silverlight a další (kromě Flashe). Také už Firefox nebude podporovat Windows XP a Visty. Pokud tyto staré verze Windows používáte, doporučujeme brzy přejít na nějaký podporovaný systém, ať už Windows 7/10 nebo nějakou Linuxovou distribuci.

8 komentářů k článku “Jak se liší Firefox 60 ESR”

 1. Lukáš napsal(a)

  Pokud vypnu service workers a nechám zapnuté push notifikace, budou mi chodit zprávy např. z Gmailu nebo Facebooku jako oznámení do prohlížeče?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   AFAIK bez service workerů nefungujou. Možná když si necháte otevřený připnutý panel s tou stránkou, tak použije nějaký vlastní mechanismus, a nebo si nechat oznámení posílat nějakým doplňkem.

 2. Lukáš napsal(a)

  Ptám se proto, že jsem SW zakázal, protože v about:serviceworkers našel asi dvacet stránek, které se zaregistrovaly bez jakéhokoliv povolení, což mě dost naštvalo.

  1. tutu napsal(a)

   Přesně tak, někdy se notiface s posíláním objeví někdy ne, mozilla musí vědět, že se to ukládá. Politika je nastavená bez ohledu na soukromí. Už si na to mnohé firmy jako pushnami.com (US), push.world(RU) aj. založili byznys, tzn. další sledování uživatelů.

 3. Kron napsal(a)

  A že nejsou žádné zprávy o vydání aktualizace SeaMonkey? To už nestojí za žádnou zmínku? Poslední zprávička byla 4. srpna 2017, předposlední o dva roky dříve, předchozí před pěti lety. Za pět let pouhé tři zprávy o SeaMonkey!

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Kron: Asi to nebude hezké, ale odpověď zní „bohužel ne“. SeaMonkey se minimálně teď prakticky nikam nevyvíjí a když vyjde nějaká verze, předchází tomu i několik týdnů problémů ji vůbec sestavit. U 2.49.2 to bylo 11 dní, u poslední 2.49.3 dokonce celé 3 týdny!

   1. Od té předposlední zprávičky (srpen 2015) o verzi 2.35 má SeaMonkey jen osm novějších verzí, když počítám i ty čistě opravné.
   2. Tři z těch posledních osmi verzí neměly a nemají na webu seznam novinek.
   3. Z pěti posledních verzí, které na webu seznam novinek mají (2.46, 2.48, 2.49.x), se změnilo:
    • opravy chyb povyšováním jádra na Firefox 52 ESR
    • opravy chyb pouze v SeaMonkey typu přehrávání videí na YouTube, rozbitá nastavení předchozím vydáním a podobné regrese, pády na macOS
    • odstraněno sedm neaktualizovaných lokalizací (jedna později vrácena)
    • vkládání obrázků do mailů jako dataURI, drobná změna vzhledu citací v mailech
    • GTK3 pro Linux, opravy chyb vzniklých při portaci na GTK3
    • drobné změny vzhledu ve správci záložek na macOS a barvy panelů pod Windows

   To je bohužel shrnutí celého vývoje za dva a půl roku. Na jednu krátkou zprávičku by to, pravda, asi vydalo.

 4. Kron napsal(a)

  Díky za odpověď. Ale zprávičku, že toho a toho dne vyšla nová verze SM, to byste dát mohli.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Kron: Pokud vydání verze SeaMonkey zaznamenám a bude o čem psát, určitě to udělám. Pokud SeaMonkey sledujete, můžete se klidně zapojit do týmu a při vydání SeaMonkey o něm u nás napsat.