Rubriky: Firefox

Konec podpory Windows XP a Vista


V září jsme informovali a záměru Mozilly postupně ukončit podporu Firefoxu pro Windows XP a Vista. Na něm se nic nezměnilo a Mozilla na svém blogu trochu upřesnila, jak bude konec podpory vypadat.

Microsoft Windows XP

Microsoft Windows Vista

Firefox 52, který podle plánu vyjde v březnu, bude poslední verze s podporou Windows XP a Vista. Vyjde s rozšířenou podporou (ESR), na kterou budou všichni uživatelé XP a Vist automaticky „převedeni“. Bez nutnosti jakékoliv další akce z jejich strany tak budou dále dostávat bezpečnostní aktualizace, ale už se nedočkají žádných nových funkcí. Podle uveřejněných čísel používá XP a Visty asi ještě 13% uživatelů Firefoxu. Podle aktuálnějších čísel a dalšího vývoje se Mozilla rozhodne, kdy definitivně podporu těchto systémů ukončí. Nejpozději to bude s ukončením podpory ESR verze 52 někdy v polovině roku 2018. Pro firmy ale Mozilla doporučuje počítat s pesimističtější možností konce podpory už v září 2017.

8 komentářů k článku “Konec podpory Windows XP a Vista”

 1. Calvin napsal(a)

  No nic tak Firefoxu klesne tržní podíl na 5%

  1. Michal Vašíček napsal(a)

   A kam uživatelé přejdou? Chrome už ukončil podporu pro XP na začátku roku, Explorer je nepoužitelný, Opera má taktéž v požadavcích W7+… 😉

   1. Michal Stanke napsal(a)

    No pokud těmto uživatelům nebude vadit, že používají 3 nebo 4 roky neaktualizovaný operační systém, tak mohou úplně s klidem používat i neaktualizovaný Firefox…

  2. Jouda napsal(a)

   Pro co si myslí, že i dnes je Win XP neaktualizovaný, tak uvedu v omyl.
   Píši z XP a mám jen v registru záznam, že používám WEPOS 2009 a aktualizace mám pořád :-)))
   Takže to že to chce Mozilla zaříznout mě mrzí…no nic, nakonec asi přejdu na Linux?

 2. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

  Je čas pohřbít ten prastarý systém.

 3. archeolog napsal(a)

  Používám XP ke své naprosté spokojenosti. A na jednom starém noťasu i Win2000. A kolik lidí mi děkovalo, že jsem jim převedl sazbu ze starého Pagemakeru na InDesign právě díky Win2000. Proč opouštět něco, co skvěle funguje? Jen proto, aby se výrobci napakovali? ne, díky. Možná mě web donutí k novějším widlím, ale k tomu si pořídím i nový noťas. Vše pracovní pojede dál na XP.

  1. Mintaka napsal(a)

   Právě instaluji XPčka….
   Na tomhle HW 2GB RAM, 2GHz CPU, 250GB HDD je to nejlepší okenní systém. A většina aplikací poběží velmi dobře.

   Proč se zbavovat HW, který funguje? Jen pro to, že se někdo rozhodl, že budou podporovány jen OS s mnohem většími nároky?

  2. Charla napsal(a)

   Bohužel je to začarovaný kruh. Lidé nehodlají aktualizovat SW, protože přeci funguje a když pak musí aktualizovat po čase HW tak si začínají stěžovat, že na novém HW nefunguje prastarý SW, apod. Bohužel tomu se říká evoluce. Když bychom zůstávali u věcí co fungují…. tak si dodnes krájíme maso kamennými noži, sekyrami a žijeme v jeskyních – evoluce je ale přirozená věc. Ostatně proč tedy používáte XP? Proč jste nezůstali u Windows 98, ta také poměrně dobře fungovala a kernelEX zvládnou i spoustu aplikací pro Windows XP. Bohužel z praxe znám spoustu případů, kdy zanedbané aktualizace končí velkým problémem a mnohdy velkou finanční ztrátou.
   Ostatně aktuální hrozba WannaCry poměrně sousvisí s tím, že mnohde používají desítky let neudržované aplikace a systémy. Netvrdím, že ten kdo má Windows 10 a nejnovější FireFox tak se ho toto netýká, ono je to samozřejmě spojeno s aktualizací inteligence uživatelů, která mnohdy neprochází ani bezpečnostními aktualizacemi. A věřím, že kdyby se zde objevilo tlačítko „neklikat“ a počítal se počet kliknutí tak se dostaneme na velmi vysoké číslo.