Rubriky: Firefox

Jak uživatelé Firefoxu používají panely

Jedním ze zajímavých projektů Mozilla Labs je Test Pilot. Jedná se o rozšíření, které dává uživatelům možnost se zapojit do anket týkajících se Firefoxu či do anonymního sběru dat o tom, jak uživatelé Firefox používají. Cílem je získat informace, které budou použity pro další zlepšování Firefoxu. V rámci tohoto projektu proběhl nedávno sběr informací, jak uživatelé používají panely. Výsledek měl odpovědět na následující otázky:

 • Kolik mají uživatelé běžně otevřeno panelů?
 • Jak dlouho mají jednotlivé panely otevřeny?
 • Zůstávají uživatelé na panelu, na který Firefox přepne po uzavření jiného panelu?

Výsledky jsou zajímavé. Uživatelé, kteří se testování zúčastnili, mají v průměru otevřeno méně než 5 panelů. Na druhou stranu mají nárazovitě otevřeno i 30 panelů. Zajímavá čísla vypadla i z druhé otázky. Existuje totiž velké množství panelů, které jsou otevřeny po krátkou dobu a existuje též hodně panelů, které uživatelé vůbec nezavírají. Krátkodobé panely by dle slov autorů testu šlo vysvětlit tím, že uživatelé přejdou někam, kam ve skutečnosti nechtěli. Naopak dlouho otevřené panely vypadají na webové služby, které uživatelé pravidelně používají (webové rozhraní pro správu pošty, kalendář apod.). Získaná čísla však bude chtít ještě lépe analyzovat a případně doplnit dalším sběrem dat.

Poslední otázka se týkala případu, kdy po zavření panelu Firefox automaticky přepne na jiný panel. Zde je zajímavé zjištění, že uživatelé z něj přepínají v závislosti na tom, zda je v nově aktivním panelu otevřena jiná stránka ze stejného webu, který byl zobrazen v zavřeném panelu, či zda se jedná o stránku z úplně jiného webu. V prvním případě uživatelé na 85 % do 5 sekund přepnou na jiný panel, v druhém případě pak na 77 % zůstanou.

U výše zjištěných informací platí, že jsou platné pro účasníky testu, kteří se rozhodli se zapojit. Jedná se tedy spíše o zkušenější uživatele se zájmem o projekt než o reprezentativní vzorek uživatelů Firefoxu. Pokud se chcete do projektu zapojit i vy, přejděte na domovskou stránku Test Pilotu a nainstalujte si doplněk. Na jednotlivé testy budete upozornění a dostanete též informace o výsledcích.

2 komentářů k článku “Jak uživatelé Firefoxu používají panely”

 1. Adam Hauner napsal(a)

  Cituji: „Krátkodobé panely by dle slov autorů testu šlo vysvětlit tím, že uživatelé přejdou někam, kam ve skutečnosti nechtěli.“

  IMHO by to šlo vysvětlit např. prohlížením výsledků vyhledávání ať již na Googlu nebo na konkrétním webu, galerie fotek. Nejen v těchto případech si otevírám spousty tabů, které za chvíli zase zavřu.

 2. v6ak napsal(a)

  Ta délka životnosti mi připomíná objekty a generační garbage collector 😀