Rubriky: Firefox

Jaké budou podporované platformy Firefoxu 4.0?

V souvislosti s plánovaným Firefoxem 4.0, který by měl vyjít letos na podzim, dojde k drobným změnám u podporovaných platforem. Pro uživatele Windows se prakticky nic nemění. Původně bylo uvažováno ukončení podpory Windows 2000 (tj. systému, který již nepodporuje ani Microsoft), ale nakonec z tohoto záměru sešlo. Podporovány tak budou všechny systémy od Windows 2000 a výše.

V případě Linuxu se zvažuje ukončení podpory pro systémy i386 bez podpory SSE2. Pravděpodobně se pak jeví oficiální distribuce 64bitové verze pro Linux. V případě verze pro Mac OS X bude nově podporována verze OS 10.5 a výše (verze 10.4 tak již podporována nebude) a odpadne podpora architektury PowerPC. Nově bude pro Mac OS X k dispozici i 64bitová verze. Přehled všech změn naleznete v Mozilla Wiki.

V uvedeném popisu si tak můžete povšimnout, že spolu s vydáním Firefoxu 4.0 nebude uvolněna 64bitová verze pro Windows, která je dnes k dispozici ve vývojové verzi. Podle vyjádření vývojářů bude snahou tuto verzi poskytnou v rámci některé z aktualizací Firefoxu 4.0 (4.0.1, 4.0.2 apod.). Podobná situace je u MSI balíčku, u kterého bude snaha jej mít v rámci některé z aktualizací Firefoxu 4.0. Jak je zmiňováno u příslušného bugu, pracuje se na plnohodnotném MSI balíčku, který nebude „pouhým“ wrapperem nad tradičním exe instalátorem jako je to u Google Chrome.

5 komentářů k článku “Jaké budou podporované platformy Firefoxu 4.0?”

 1. v6ak napsal(a)

  Ta omezená podpora starších platforme je vzhledem k JIT pochopitelná. Teoreticky by ale mělo jít zkompilovat Firefox pro jakoukoli platformu a zakázat JIT za cenu ztráty výkonu. (Již předem odpovídám na případné takové otázky.) Na druhou stranu, lidé se starším procesorem by z nižšího výkonu nadšeni moc nebyli.

  Pokud to bude znamenat zrychlení vývoje, popř. zrychlení Firefoxu, já budu rád a lidí se starším procesorem asi moc nebude.

 2. Mr.Henky napsal(a)

  Osobne neverím, že by tieto novinky boli zahrnuté v 4.0.x, ale skôr v 4.x.

 3. michal zobec napsal(a)

  díky za info k MSI balíčku, těším se na jeho vydání. p.s.: mohu se zeptat co je teda firefox od frontmotion? wrapper? a mimochodem není to jedno? důležité podle mne je že msi balíček existuje a dá se používat. mohli udělat wrapper a později plnohodnotný msi balíček.

 4. v6ak napsal(a)

  [3] Wrapper je obálka. Pokud to chápu dobře, tak ten wrapper obsahuje exe instalátor, který jen spustí. Možná jej bude umět spouštět s parametry, tedy uživatel by si naklikal v MSI instalátoru volby a ten by pak spustil exe instalátor s parametry udávajícími, co a jak má instalátor provést.

 5. Pavel Cvrček napsal(a)

  [3] Pro firemní nasazení to jedno není. MSI balíček bez kontrolované instalace aktualizací, možností rollbacku apod. je jen trochu lepší exe instalátor, který však neřeší to klíčové, proč jej někteří správci vyžadují.