Rubriky: Mozilla

Jaký byl Mozilla Summit 2010

Jak již jsme vás informovali, konal se minulý týden v kanadském Whistleru Mozilla Summit 2010. Tato třídenní konference, která se koná každé dva roky, je největší svého druhu a letos se jí zúčastnilo 600 pozvaných přispěvatelů projektu Mozilla z celého světa včetně 6 zástupců z Česka a 2 ze Slovenska.

Hlavním cílem konference bylo setkání lidí a diskuse nad budoucností projektu Mozilla. V průběhu tří dní tak proběhlo více než 300 různých přednášek a tématických setkání, v rámci kterých byl prostor vyjádřit svůj názor či prezentovat své projekty a nápady. V průběhu celé konference byla možnost se setkat prakticky se všemi vývojáři a zaměstnanci Mozilly.

Program byl skutečně našlapaný a nebyla šance navštívit vše. Následující text tak spíše berte jako seznam věcí, které nás na konferenci zaujaly. Hned v úvodní keynote proběhla ukázka možností dnešního Firefoxu, kde není problém 3D scéna, jak ostatně ukazuje následující video. Animace na videu přitom nevyžaduje žádný zásuvný modul, ale pouze podporu technologí WebGL, HTML5, JavaScriptu a Mozilla Audio API.

Pokud by jste si chtěli s WebGL zaexperimentovat a máte k dispozici některou z vývojových verzí, navštivte stránku se seznamem ukázek, které na Summitu prezentoval hlavní vývojář WebGL Vladimir Vukićević.

Díky dostupnosti mobilního Firefoxu nebude technologie WebGL otázkou pouze desktopu, ale je možné ji použít i pro mobilní aplikace, jak zachycuje následující ukázka.

WebGL ale není jedinou novou webovou technologií, kterou přinese Firefox 4. Mezi další patří bezesporu podpora WebM formátu pro přehrávání <video> včetně jako akcelerace v režimu celé obrazovky, podpora animací v SVG a CSS. Díky podpoře D2D akcelerace je rozdíl ve zpracování některých animacích ve Firefoxu a konkurenčních prohlížečích (které D2D akceleraci zatím nepodporují) značný.

Mezi dalšími zmiňované novinky patří bezpochyby i zrychlení JavaScriptového enginu,

který je nyní schopen např. realtimově zpracovávat hudbu vloženou do stránky pomocí tagu <audio>.

Pokud jste webový vývojář a rádi byste si pro Firefox napsali vlastní rozšíření, ale děsíte se komplexnosti technologií jako je XUL, bude pro vás Jetpack tím pravým. V následující prezentaci je napsáno rozšíření překládající označený text stránky během pouhých pěti minut!

Došlo též na krátké představení dosavadních novinek ve Firefoxu 4.0.

Součástí programu, byl i tzv. Science Fair, kde jednotlivý vývojáři prezentovali u stánku kolemjdoucím mozillákům úkol, na kterém právě pracují. Aza Raskin z vývojového týmu Firefoxu prezentoval TabCandy, což je novinka připravovaná do Firefoxu 4.0 Beta 2, která uživatelům umožní snadným způsobem spravovat otevřené panely.

Zajímavá byla rovněž i prezentace Paula Rougeta ukazující další možnosti nových technologií jako HTML5, CSS3, WebG, websockets, atd.

Z celé akce je jako vždy k dispozici řada fotografií.

Hromadná fotka účastníků Mozilla Summitu 2010

Nezbývá než organizátorům poděkovat za pozvání a třeba zase za dva roky.

Jeden komentář k článku “Jaký byl Mozilla Summit 2010”

  1. Panther napsal(a)

    Ta hromadná fotka se pěkná, krásné hory na obzoru s pěkným počasím… 😉